Постигането на споразумение за включването на сърбите във Временния административен съвет на Косово е
благодарение на влиянието на българския премиер,
казал Момчило Трайкович според кореспондента на БТА Коста Филипов.
Преди това според световните агенции косовските сърби смятали да отложат с 10 дни решението си за участие във временното управление на провинцията, съставено засега само от косовски албанци. Това станало ясно след срещата на представители на сърбите с администратора на ООН Бернар Кушнер в събота.
Срещата с Костов, в която участва и владиката Артемие, беше в православния манастир в Грачаница, близо до Прищина. Заедно с българския премиер бяха зам.-министърът на външните работи Марин Райков и зам.-началникът на Генералния щаб на Българската армия ген.-лейтенант Никола Колев.
В началото на срещата с лидерите на останалите в Косово сърби българският премиер изразил загрижеността си от ситуацията в района. "Идвам от Будапеща и тази загриженост бе споделена и там", казал Костов. Премиерът информирал Момчило Трайкович и владиката Артемие, че е изпълнил молбата им да запознае с техните позиции за обстановката в Косово участниците в срещата в Будапеща. Двамата бяха в София преди десетина дни.
Иван Костов акцентирал върху необходимостта да се помогне на косовските сърби да установят диалог с международната общност, както и между двете етнически общности в Косово.
Временният съвет на Косово, чрез който трябва да се осъществи диалога, се създава вече цяла година по идея на ООН, но досега не действа. В него участват само представители на косовските албанци, които по непроверени данни на ООН вече са над 2 милиона. От над 400 000 сърби, след войната на НАТО срещу Югославия, в Косово са останали по-малко от 80 000.
"Вие сте първата съседна държава, която ни покани и която дойде при нас", подчертали лидерите на косовските сърби пред Костов. Казали му още, че
регионът има нужда от посредници като България.
Политиката на вашата страна има висок авторитет и ние се чувстваме спокойни да изразяваме пред вас своите позиции и да разчитаме на обективност", казали двамата в разговора си с Костов, съобщава още БТА. Лидерите на косовските сърби изтъкнали, че разчитат Иван Костов да посредничи да се срещнат с умерения водач на част от косовските албанци Ибрахим Ругова. Предложението за такова посредничество бе направено за пръв път по време на срещата на Момчило Трайковски и владиката Артемие с Иван Костов в началото на март в София.
Трайковски подчертал, че на международната общност не й трябва модел само за решаването на кризата в разделения град Косовска Митровица. Не искаме решение на парче, а за цяло Косово, казал той. Според него местните избори не могат да бъдат свободни, тъй като "не живеем свободно". На срещата в Грачаница Трайкович и владиката Артемие отбелязали с благодарност и българската позиция за необходимостта от независими сръбски медии в Косово. Международната общност възнамерявала да подкрепи идеите на косовските сърби в тази посока.
При пристигането си в размирната сръбска провинция Иван Костов се срещна най-напред с
българския военен контингент към силите на КейФОР.
Те са взвод от 35 души в състава на Холандския национален контингент. Българите, настанени в околностите на старото летище в града, действат в рамките на германската зона за сигурност.
След срещата с нашите военни премиерът със специален военен хеликоптер литнал за Прищина за срещата със сръбските лидери, с командващия войските на КейФОР ген. Клаус Рейнхард и шефа на гражданската администрация на ООН Бернар Кушнер.
Вие сте ключова фигура в региона, казал на Костов шефът на гражданската администрация на Косово Бернар Кушнер. Двамата договорили в провинцията да бъде изпратен допълнително наш военен контингент и служители в администрацията на ООН.
На срещата снощи между Хашим Тачи и Костов албанският лидер е подкрепил оценките на българската страна, че действията на въоръжените групировки в Южна Сърбия могат да доведат до активизиране на сръбските войски, което да се окаже катастрофално за интересите на албанската общност.