Бизнесът у нас иска да наема стажанти, но не знае как и по каква методология да ги избира, каза Светлозар Петров от JobTiger. Стажанти взимат най-често международни компании, които се разрастват и имат нужда от персонал. 90% от предприятията у нас обаче са с персонал до 10 души. Друг проблем е, че работниците се страхуват, че един ден стажантите, които обучават, ще ги изместят.
Често студентите приемат стажовете формално и не са мотивирани, активни са едва 5-10 на сто от тях, допълни Петров. Местата в същото време се увеличават. По програмата "Кариери" м. г. имаше 500 обявени места за стажове, а за тази са 1000. Въпреки това не всички места се запълват. Студентите предявявали и претенции - не искат да стажуват в малки и отдалечени градове.
До септември ще изготвим методология, по която да учим бизнеса как да изготвя стажантски програми, каза Гергана Раковска от JobTiger. От новата учебна година с организацията на стажове ще се занимават Центрове за кариера към 12 университета. Тяхната цел е да информират студентите за нуждите на пазара на труда. Специалисти ще обучават младежите как да се държат на интервю за работа и как да пишат автобиография.
Предлагат на студентите безценни курсове за това как да си напишат автобиографията. В интернет има безброй много статии, които внасят светлина върху този проблем.
А интервютата за работа се различават и никога кандидатстващият не може да отгатне точно по какви критерии се избира бъдещият работник. Насоки за това как трябва да се държим на интервю за работа пак могат да се намерят в интернет.