Д-р Даниъл Ебърли от Института по регенеративна медицина към университета на Уейк Форест посява клетки от човешки пикочен мехур върху основа от биоразграждаща се материя. |
Лекари от Медицинския институт към университета "Уейк форест" в щата Северна Каролина в продължение на 16 години разработват технология за отглеждане на пикочни мехури от клетки, взети от нефункциониращия орган на пациентите и култивирани в лабораторна среда. Досега са отгледани седем пикочни мехура. Те са били трансплантирани на пациенти и функционират успешно вече между две и пет години.
"Доказахме, че
техниките на регенеративната медицина
действат. С тяхна помощ може да се създават трайно функциониращи пикочни мехури", пише в списание "Лансет" ръководителят на екипа хирургът уролог д-р Антъни Атала. Той допълва, че в най-близко бъдеще това откритие може да посочи решението на проблема с липсата на донорски органи.
Д-р Атала започнал изследвания върху регенеративната технология, докато работел в Детската болница в Бостън, щата Масачузетс. Сега екипът му, действащ в новоформираната компания Tengion, работи за създаването в лабораторни условия на кръвоносни съдове, бъбреци, панкреаси, сърца, черни дробове и нерви.
Пациентите на д-р Атала са деца и тийнейджъри на възраст от 4 до 19 години, родени със spina bifida, т.е. с непълно затворен гръбначен стълб и зле действащ пикочен мехур. Новоотгледаните и трансплантирани органи са създадени от клетки от пикочния мехур на пациентите. Това става, като върху основа от специална биологически разграждаща се материя, оформена като пикочен мехур, се присаждат клетки от неработещия орган на пациента. Клетките се размножават и постепенно обхващат цялата основа, която пък с времето се разгражда напълно в организма. По този начин присаденият орган на практика е част от организма на оперирания. Затова
няма опасност той да бъде отхвърлен
Пациентите няма нужда да пият лекарства срещу отхвърлянето - нещо, което се налага при трансплантациите на органи от донори.
Досега проблемът с нефункциониращия пикочен мехур се решаваше, като се "оформяше" пикочен мехур от част от тънкото черво. Този метод обаче е несъвършен и поражда други проблеми, обясняват учените.
Първата трансплантация на отгледани в лабораторни условия пикочни мехури е била направена през 1999 г. Екипът казва, че култивираните пикочни мехури функционират така добре, както органи, реконструирани от чревна тъкан, но без страничните ефекти.
Регенеративната технология е лицензирана от Детската болница в Бостън и лицензът е купен от Tengion, която ще иска от Американското управление за контрол на храните и лекарствата разрешение до края на годината да проведе клинични изпитания с новите пикочни мехури. Освен това управлението ще трябва окончателно да оцени пикочния мехур като орган и биологичен продукт.