:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,545
Активни 748
Страници 24,110
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Хетерата Ламия

Дойдоха вкъщи Иван Бакалов и други колеги - да се видим и пием по чаша, и от дума на дума стигнахме до това как едно време, ако някъде по света станеше земетресение или цунами, аз, обикновен нощен дежурен в БТА, вкарвах във вестниците новината и в два, и в три часа след полунощ, а те сега не могат, понеже затварят броя значително по-рано. Хем днес има компютри, а тогава - допотопна техника и хора със забравени вече професии, като словослагатели, метранпажи и пр. Да се чудиш дали светът не напредва само в науката и техниката, а в други полета стои на едно място или върви назад.

След няколко дни Иван, който ми е комшия, пак се обади и ме покани на чорба, понеже знае, че обичам чорба, но аз не отидох, понеже се бях зачел в Плутарх и открих, че отговорът на въпроса, над който умувахме у нас, е даден преди две хиляди години.

Плутарх не е историк в съвременния смисъл на думата; не е дори и в някогашния. Той не описвал епични битки и събития, а какво яли и пили и какво си говорели. Вярно, в сборника Moralia има философски диалози, но и трактат за музиката и "Спартански анекдоти".

А в "Успоредни животописи" на Плутарх има какво ли не, дори това, че египетските владетели и собствения си език не владеели, но Клеопатра свободно разговаряла на техните езици с арабите, евреите, сирийците, медите, партите, етиопците и други народи. И че край Вавилон (днешен Ирак) камъните образуват каменно масло - петрол - една мазна течност, която е възпламенима, и ако някой си играе с нея, става от играчка-плачка.

Благодарение на Плутарх до нас стигнали крилатите думи veni, vidi, vici, които са такъв връх на лаконизма и отказа от саморекламиране, че днешните рекламни агенции и политически пиари би трябвало да се изчервят от срам. Университетските преподаватели по измислената от Малкълм Брадбъри учебна дисциплина creative writing също ще се засрамят, ако прочетат Плутарх, който пишел нескован от какъвто и да било писателски канон, камо ли да прави уводи и изложения, макар че правел заключения, които Макиавели взел за свой образец.

Сред хилядите шекспироведи някои твърдят, че Шекспир не е съществувал, други - че той плагиатствал. Вярно, тъкмо от Плутарх Шекспир взел сюжетите на "Антоний и Клеопатра", "Юлий Цезар" и "Кориолан". И духа на бащата, който се явява на сина. Плутарх естествено не пише за Хамлет, а как духът на Юлий Цезар се явил на Брут. Уви дребният винаги ще казва, че големият не е съществувал или че е бил плагиат.

Чуем ли днес как някой конституционалист пустослови за разделението на властите, нека помним, че то е на Монтескьо, който още в първата страница на "Духът на законите" цитира Плутарх.

Най-големият фен на Плутарх май бил Еразъм, който го превел. Но не съм сигурен - Плутарх бил любимото четиво и на Наполеон. И на Бетовен. Рабле сложил в ръцете на своя Гаргантюа Moralia на Плутарх. От Плутарх се възхищавали Монтен, после Гьоте и Шилер. Християнски свещенослужители молели Бог да пусне Плутарх в рая, макар да е езичник, а византийски книжовник молел архонтите да му доставят кожи от животни и варвари, за да препише всичките 87 книги на Плутарх. Но - дали кожите от животни или от варвари били кът - от онова, което Плутарх написал, до нас е стигнала само част. В нея има нещичко за корупцията и за хетерата Ламия.

В своите "Успоредни животописи" Плутарх разказва за един ковчежник, който не бил скопец. За да разберем тези думи на Плутарх, трябва да си припомним, че "финансовите министри", т.е. ковчежниците, по принцип били скопци, за да се ограничи корупцията. Древните разсъждавали така: кастратите няма да си загубят ума по Ламия и да потънат в харчове заради нея. Евнусите нямат деца, заради които ще бъркат в хазната.

Вярно, корупцията е стара като света, но дали древният свят не е бил по-мъдър от нашия?

Ламия била млада жена, ненаситна на мъже и на момчета. Тя въртяла на пръста си царете от Пелопонес до Тесалия. Отидела ли при някого от тях, наставал всеобщ разгул и градът-държава фалирал. Затова Плутарх нарекъл Ламия "трошачката на градове".

Ти, читателю, знаеш за хетерата Ламия. Тримата юнаци и златната ябълка, ламята и т. н. Ламия станала ламята от българските народни приказки.
64
7219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
64
 Видими 
04 Април 2006 23:43
Браво Бай Дмитрии, трогателно както винаги
А Плутарх и той е "плагиатствал", но нали все трябва да се тръгне от някъде

Чудя се само каква ли "играчка-плачка" го чака форума днес като наизлязат дребните човечета... па макар и да не тече нефт от сайта
05 Април 2006 00:04
Плутарх като истинско чедо на времето си включва и доста митология. Във Вашингтон четох една бразилска статия, която твърди, че звездата от т.нар. гроб на цар Филип ІІ, сега поставена на герба на Македония, била отглас от една легенда, разказана от Плутарх. Трима момци слугували на един цар и накрая отишли при него да си вземат платата. Той разперил ръце досущ като финминистър: "Нямам бе, нямам, откъде да взема!" Те се развикали и царят се сепнал. Той седял по огнището. Слънцето било в зенита си и лъч от него падал през комина върху пепелта. Царят извадил ножа си и отрязал по едно парче от лъча за всеки слугувал юнак, та ги изпратил по живо, по здраво. Ето откъде идва лъчистита звезда, заключава бразилецът, но тази асоциация не ми звучи убедително.
05 Април 2006 00:14
Много финно, Димитри, ето това е подобаваща сказка, като онзи сценарий за "Дезире и Агъни"
05 Април 2006 00:17
Нямам нужда от приятел, който повтаря всеки мой жест, това го прави много по-добре моята собствена сянка.

Ето този негов афоризъм трябва да четат всяка сутрин нашите дупедавци.
05 Април 2006 00:39
Мноо е поучително това
Но кой все пак е Иван, а???
05 Април 2006 00:43
Комшията му, с когото си правят чорба-сешън.
05 Април 2006 00:52
Само който наистина и внимателно е чел Плутарх, пък и познава старогръцката митология ще разбере каква каша пак е забъркал Джимо.
05 Април 2006 01:15
бат Джимо тоз път е написал нищо. Има и едно изречение което направо не ми харесва
Да се чудиш дали светът не напредва само в науката и техниката, а в други полета стои на едно място или върви назад.
Светът напредва предимно във фанфарите и фоерверките откакто за лидер се е самопровъзгласила американската олигархия, тъй де обръча на Уя [/quote]
05 Април 2006 01:30
Идеята за скопен финансов министър е добра. Ако я развием и скопим всички политици и депутати може да се оправим с корупцията и влизането в Европа. Политически кастрати ми звучи доста добре.
05 Април 2006 01:43
The Moralia (loosely translatable as Matters relating to customs and mores)
05 Април 2006 02:00
И "Енергото" се превръща в ЛАМ/и/Я, май?!
......................................... ........................
Новите електромери са нагласени за скъп ток
За да мерят евтиното електричество, искат 25 лева за настройка

[ 2006-04-05 ]- В. "НОВИНАР"
Новите електромери, с които Електроразпределение-Столично заменя старите еднотарифни уреди, са настроени на една тарифа, въпреки че са двутарифни, научи "Новинар". Така потребителите плащат по 17 ст. за квтч, колкото струва дневният ток, и за потребените през нощта количества енергия. В същото време цената на тока между 23 и 7 часа сутринта през лятното часово време и от 22 до 6 часа през зимата е 9, 8 ст.
25, 58 лева трябва да плати абонат на Електроразпределение-Столично (ЕРП), за да бъде претарифиран електромерът му за мерене и на по-евтиния нощен ток. Смяната на тарифността става по желание на клиента, обясниха от ЕРП-Столично. Според тях някои абонати предпочитали електромерът им да е еднотарифен, въпреки че е по-скъпо, защото им било по-лесно да следят сметките си...

05 Април 2006 02:01
Обяснението за Ламия не бЕре мед. Това е митологичен образ, много по-стар от Джимовата хетера.
Lamia
by Micha F. Lindemans
The ancient Greeks believed that the Lamia was a vampire who stole little children to drink their blood. She was portrayed as a snake-like creature with a female head and breasts. Usually female, but sometimes referred to as a male or a hermaphrodite.

According to legend, she was once a Libyan queen (or princess) who fell in love with Zeus. Zeus' jealous wife Hera deformed her into a monster and murdered their offspring. She also made Lamia unable to close her eyes, so that she couldn't find any rest from the obsessing image of her dead children. When Zeus saw what had be done to Lamia, he felt pity for her and gave his former lover a gift: she could remove her eyes, and then put them on again. This way, though sleepless, she could rest from her misfortune. Lamia envied the other mothers and took her vengeance by stealing their children and devouring them.

In Lamia and other Poems (1820), the English poet John Keats writes about Lamia too. In this version, based on the information he found in Anatomy of Melancholy of the 1600s, Lamia has the ability to change herself into a beautiful young woman. Here she assumes a human form to win a man's love.

Another version of this myth states that Hera killed Lamia's children and that it was her grief that turned her into a monster.

Натиснете тук
http://www.pantheon.org/articles/l/lamia. html
.
Джимо да добави хетерата към списъка със значения в уикипедията, щото те явно не го знаят
Натиснете тук
http://en.wikipedia.org/wiki/Lamia
05 Април 2006 02:05
Бодрият оптимизъм на Димитри по отношение на науката и техниката може да се обясни само с пълното им неразбиране.. Приятелю, нещата не са просто зле - отчайващо зле са - включително и в тези области!
05 Април 2006 02:29
Турските генерали - бизнесмени от първа величина
Обществеността подкрепя бариерата пред чуждия капитал

В. "МОНИТКОР"-05.04.2006
... Армията, освен блюстител на кемалистката държавност, е и предприемаческа суперсила. С помощта на Фонда за взаимно подпомагане (OYAK), превърнал се в колосална структура от 29 компании с 18 хиляди работещи, въоръжените сили на Турция контролират и икономическия живот в страната.
Фондът OYAK участва активно в приватизацията и в държавните търгове и е сред най-динамичните инвеститори в Турция. Той бе създаден през 1961 г. малко след първия военен преврат, като юридическо лице по смисъла на частното право, като първоначалната му цел бе да подпомага излезлите в пенсия държавни служители и да им осигурява евтини жилища и потребителски стоки. Оттогава всеки член на турските въоръжени сили автоматично става член на OYAK. Така фондът днес има 217 хиляди "акционери". Офицерите, членове на фонда, внасят по 10 на сто от доходите си. Тези десет процента са задължителна вноска, като по този начин във фонда се получава едно постоянно вливане на капитали.
Според турски анализатор, фондът е нараствал не в резултат на предприемаческите способности на генералите, а благодарение на специалните данъчни и други преференции, с които те са се ползвали. Не е тайна също и активното участие на армията в държавните търгове и в приватизацията.
Фондът е облагодетелстван и от протекционизма, характерен за турската икономика до отварянето на страната към света по времето на Тургут Йозал, когато държавата упражняваше строг контрол върху икономическия живот в страната. Това бе "златна епоха" за фонда.
Характерен пример в тази насока е създаденият смесен консорциум между фонда и френската компания "Рено" за производство на леки автомобили, довел до налагането на забрана върху вноса на коли от чужбина. Днес OYAK-"Рено" е едно от най-големите предприятия на страната...
..................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
05 Април 2006 03:03
Ногу постно, Бай Ханджи.....
05 Април 2006 05:08
Това става скучно. Приятели и врагове (който иска, сам да си прибави кавичките) се чувстват длъжни да се "изкажат" под всяка статия на ДИ, без дори да покажат, че са я прочели. Няма спор, той обикновено е твърде ларж, ангро и диагонален с историята, но да не забравяме, тия работи едва ли ги пише, за да ни учи на история. Сакън!
Тоя път е припомнил едно древно и изпитано средство срещу корупцията. Нещо, без което - на България й го разправят от години, нали, че й трябва. Озадачи ме искрено обаче това (днешен Ирак) - интересно, дотам ли чак вече е катастрофирало образованието в България.
05 Април 2006 06:58

Не ми е ясно........
05 Април 2006 07:21

Дмитри се върна към обичайния си пустословен стил. И забърква трогателни каши както с печатането на вестници, така и с Плутар, с ламята и т.н.

Дали пък последните му няколко поред стегнати и смислени материали не са били писани от някой друг, имитиращ стила на Д. И. ?

05 Април 2006 07:39
Тоя Плутарх, кой беше русофил али русофоб или от Пентагона, ястреб - сноб, ама имо ли нещо ново под слънцето, освен власт, пари, жени и... още нещо... Сполай ти Димитре, че ни успокояваш... Ха Ха.
05 Април 2006 08:08
Ванаги съм ти се кефил, Димитри!Върха си!
05 Април 2006 08:39
До arhiman: тази легенда е разказана от Херодот, а не от Плутарх!
05 Април 2006 09:40
Аз едно време мислех, че от Ламиа идва ламската болест[/b], ама то не било така, ламската болест идва от кърлежите.

Редактирано от - bot на 05/04/2006 г/ 09:52:20

05 Април 2006 09:42
Този Иван Бакалов ще да е от "Новинар"[/b]

Редактирано от - bot на 05/04/2006 г/ 09:51:59

05 Април 2006 09:46
Горките финансисти който не е кастриран го изяжда ламята
Апропо относно
връх на лаконизма и отказа от саморекламиране
съгласен съм с първите 50%. Острието на рекламата е "лозунгът", (не партийният а) краткото послание. Каква по-добра самореклама от "дойдох видях победих", "жребият е хвърлен", "държавата това съм аз". А къде изчезнаха политическите лозунги ... остана само "ще ви оправим"
05 Април 2006 09:55
Нищо друго освен поредното-ВЪЗХИТЕН СЪМ!
05 Април 2006 10:12
Чорба и Плутарх защо не!?
05 Април 2006 10:47
Станало е ясно на ДИ защо са пуснали сериала "Утрешен вестник", затова е пропуснал чорбата. А ламията триглава ще да е била, и средната глава - сополива ...
05 Април 2006 11:09
Когато уважаваните колумнисти няма какво да кажат на драгия читател, просто могат да пасуват...
05 Април 2006 11:46
цуцурко, дадено е предложение - за минфин - скопец! Против, въздържали се?...
05 Април 2006 11:47
идеята за политици-кастрати ми харесва! това ще бъде един читав филтър пред всеки, който е готов да служи "на полза роду", но всъщност има предвид собственото си котило. предлагам референдум! познайте къв ще е резултата ! да живее дмитри!
05 Април 2006 11:55
Голям проблем ще да е, и как ще го решат да заменят политиците педераси с кастрати, чичо Фичо дъл не е чел нещо си, по америчката преса..., щото посланика им тука все ни поучава...та да...Нейсе запуши я...Ха Ха
05 Април 2006 11:56
Тия наште финансисти проста кастрация не ги оправя!
Такива усти са отворили, че като нищо изядат и Ламята с всичките и глави и ще питат за още.
05 Април 2006 12:26
Ламия - коя е тя?
Ето какво намерих в мрежата:
1/ Принцеса, изключително красива, Възлюблена на Зевс, Хера от ревност убила децата й. В крайна сметка се превърнала в чудовище, което пиело кръвта на децата като вампир.
2/ алевтрида - в древна Гърция имало няколко вида платени жрици на любовта:
робини и свободни жени, които били три вида:
- диктериади, които на свой риск се занимавали с улична проституция
- алевтриди, които били изкусни артистки, танцьорки и флейтистки
- хетери
Ламия е най-известната от алевтридите. Родена в Атина, продадена в робство в Египет заради дългове на родители й, покорила Птоломей, но после станала военна плячка на македонския цар Димитър/или нещо такова - на руски - Дмитрий/. Плутарх всъщност е съхранил историята за любовта между двамата.
Няма "трошачка на градове", няма хетера, няма и хетера съвместно с вампир.
05 Април 2006 12:29
По пътя за Атина има село с името "Ламиа", няма майтап
Обаче възникват разни въпроси у мен, и то много актуални:
1.Какво ще стане, ако П.Орешарски прочете тоз материал?
2.И да ги кастрираме, ламите могат да обърнат резбата! Ами тогаз? Ламя с обратна резба няма насищане!
3.Д.И. помислил ли е за демографския срив?

Редактирано от - OLDMAD на 05/04/2006 г/ 12:30:40

05 Април 2006 13:49
Това е ДИ, който сме свикнали да четем и харесваме
05 Април 2006 14:08
Димитри както винаги е страхотен.Нищо не споменал за онази релама на "Малборо" , как беше тя , май:"Елате в страната на чудесата", или нещо подобно.А имаше и едни вицове за добрата ламя Спаска.
05 Април 2006 14:27
Хм, гледам, че най-много се кефите на идеята за скопците и корупцията. Нека видим:


"Древните разсъждавали така: кастратите няма да си загубят ума по Ламия и да потънат в харчове заради нея"


ДИ бърка щатовете, май. Аз не знам какво е точното нАучно обяснение за корупция, но със сигурност става дума не за харчене, а за получаване на пари от лица, които заемат съответна (най-често държавна) длъжност, и които срещу тези пари осигуряват съответна административна услуга.




Редактирано от - цуцурко на 05/04/2006 г/ 14:28:33

05 Април 2006 14:42
Бе остави ги тези нАучни обяснения на уманитарите.
Според нАуката лобизъм е когато икономически субекти си създават политическо представителство с цел облага.
У нас реалността е обратна - политическите субекти си създават икономически представителства с тази цел.
И борят първите със закон за лобизма.
05 Април 2006 14:42
Здравейте, форумни събеседници,
Който иска чрез Мрежата и то на български да прочете всичко, което Плутарх разказва за Деметрий и любимата му хетера, нека да отвори страницата на магистърската програма Антична култура и литература в СУ:
http://www.masters-classics.dir.bg/
На линка "библиотека" могат да бъдат намерени цялостните животоописания на Агид, Клеомен, Тиберий, Деметрий и Антоний.
След малко ще се опитам да постна едно откъсче.
05 Април 2006 14:46
А ето и откъсчето, което направих за форума, но не знам как ще излезе.
Плутарх

ДЕМЕТРИЙ *


Древните спартанци по празници карали илотите да пият много, и то несмесено вино , после ги вкарвали на пиршествата, за да покажат на младите какво нещо е пиянството. Аз смятам, че да се развращават едни, за да се възпитат други, е нехуманно и вредно за обществото. Но може би не е толкова лошо между другите животописи да вмъкна една или две двойки животописи за хора, прекарали живота си доста необмислено, като, сдобили се с власт и високо обществено положение, се покрили с позорна слава. Кълна се в Зевс, това не е само за удоволствие и развлечение на читателите и за разнообразяване на моето писание. Тази книга ще включи животописа на Деметрий Полиоркет и на Антоний императора , мъже, които в най-висока степен са свидетелство за думите на Платон , че великите хора са пример както за големи пороци, така и за големи добродетели. Те били еднакво страстни в любовта и пиенето, еднакво по войнишки разпуснати, щедри, разточителни, необуздани, споходени и в останалия си живот от подобни съдби.
...............
И тъй, Антигон имал двама синове от Стратоника, дъщеря на Кораг. Единият нарекъл с името на брат си - Деметрий, а другият - с името на баща си, Филип. Това казват повечето писатели. Някои твърдят, че Деметрий не бил син, а племенник на Антигон - когато бил още съвсем невръстен, баща му умрял и тъй като след това майка му веднага се оженила за Антигон, той бил сметнат за негов син.
.....................
Деметрий на ръст бил по-нисък от баща си, въпреки че иначе бил висок. На вид пък бил чудно и необикновено красив. Никой ваятел или живописец не успял да пресъздаде неговото лице. То излъчвало едновременно благост и твърдост, достойнство и красота. Изписаните по лицето му младост и безстрашие се примесвали с неподражаем божествен блясък и царственост. Някак си и характерът му по природа бил нагоден да внушава у хората и страх, и чар. Бил извънредно приятен в обноските си, а отдавайки се на пиене, разпуснатост и други удоволствия, бил най-изтънченият между царете. Притежавал още по-енергична и решителна настойчивост при постигане на някаква цел, за което измежду всички богове най-много облажавал Дионис - и във война бил най-страшен, и в мир най-изкусен в радости и удоволсвия.
................................
Чувайки, че Птолемей, тръгнал от Кипър, разграбвал Сирия и завземал градовете й с хитрост и сила, изпратил сина си Деметрий, двайсет и две годишен . Той тогава за първи път самостоятелно заставл начело на войска при сложна военна обстановка. Понеже бил млад и неопитен, а пък попаднал на мъж от Александровата школа, кален в много и големи битки, Деметрий претърпял поражение при град Газа и бил победен - 8000 негови войници били пленени, а 5000 убити. Загубил палатката, имуществото си и всички лични принадлежности. Но тях Птолемей му изпратил по приятели с внимателно и любезно заявление, че двамата не би трябвало да воюват едновременно за всичко, а само за слава и надмощие. Деметрий ги приел и се помолил на боговете да не бъде дълго време задължен на Птолемей за услугата, а бързо да може да я върне по същия начин. Страданието му не било като на момче, претърпяло за първи път неуспех. Като опитен военачалник понесъл превратностите. Погрижил се да събере войници и да набави оръжие. Държал в ръце градовете и упражнявал войските, които събирал.
......................................... ...............
Когато Антигон научил изхода от битката, рекъл, че Птолемей, след като е победил голобради момчета, може сега да се пребори с мъже. Не желаейки да нарани и унизи гордостта на сина си, не се противопоставил на желанието му да се бие сам, а му дал позволението си. Не се минало много време и пристигнал Килес, един от военачалниците на Птолемей, с великолепна армия, за да изгони окончателно Деметрий от Сирия. Изпълнен бил с пренебрежение към него заради предишното му поражение. Но Деметрий внезапно връхлетял върху нищо неподозиращия военачалник и завладял лагера му заедно със самия него. Пленил живи 7000 войници и станал господар на премного богатства. Радвал се след победата не на това, което щял да притежава, а по-скоро на това, което щял да върне. Бил недоволен от победата, и то не толкова заради богатствата и славата, които му донесла, колкото заради възможността да се избави от любезността и вниманието, които Птолемей проявил към него. Обаче в действителност той не изпълнил това по своя воля, а писал на баща си. Чак след като баща му позволил да се разпорежда с всичко, както желае, Деметрий изпратил обратно самия Килес с приятелите му, като ги надарил богато. Този обрат в събитията прогонил Птолемей от Сирия и докарал от Келене Антигон, радостен от победата и пълен с желание да види сина си.
...
След това Деметрий, изпратен да подчини арабите, наричани набатейци, рискувал живота си, попадайки в безводни места. С това, че не се смутил, нито изплашил, той стреснал варварите. Взел голяма плячка и 700 камили и се оттеглил. А когато Селевк , изгонен веднъж от Вавилония от Антигон, по-късно успял отново да вземе властта със собствени сили и настъпил с войска, за да подчини граничещите с Индия племена и провинциите около Кавказ, Деметрий, надявайки се, че в Месопотамия не ще намери войски, внезапно преминал Ефрат и нахлул във Вавилония. Прогонил от една цитадела (а те били две) гарнизона на Селевк и като я завладял, поставил там 7000 свои хора. След това заповядал на останалите войници да грабят всичко, което биха могли да носят или откарат от страната, и се върнал към морето, оставяйки на Селевк още по-сигурна власт. Решил да изостави тази страна и да я опустоши, понеже вече не им принадлежала. По същото реме Птолемей държал в обсада Халикарнас . Деметрий спешно се притекъл на помощ на този град и го изтръгнал от ръцете на Птолемей.
....................
Научил се, че Кратесиполида, бившата жена на Александър, сина на Полиперхон , се намирала в Патра и нямала нищо против да се срещне с него (а тя била прочута красавица), оставил войските си в Мегарската област и продължил сам с няколко телохранители. Но и от тях се отвърнал, опъвайки палатката си настрана, за да не видят жената, която щяла да го навести. Обаче неприятелят го забелязал и неочаквано налетял на него. Деметрий се уплашил и като грабнал една обикновена връхна дреха, впуснал се да бяга. За малко не бил заловен по най-позорен начин заради своята невъздържаност. Палатката с имуществото му заграбили неприятелите.
.........
След като Мегара била завладяна и войниците го обърнали на грабеж, атиняните се застъпили с голяма настойчивост за мегарците. Деметрий изгонил гарнизона и освободил града. Додето се занимавал с това, спомнил си за философа Стилпон , имащ славата на човек, избрал си да води спокоен живот. Изпратил да го повикат и го запитал дали някой не му е взел нещо. А Стилпон му рекъл: “Никой. Никого не видях да отмъква знание.” Но почти всичките му слуги били отмъкнати и затова, когато Деметрий още един път се опитал да покаже разположението си и на тръгване му казал: “Оставям, Стилпоне, свободен вашия град”, Стилпон му отговорил: “Право казваш, нито един роб не ни остави.”
.............
От друга страна, Деметрий имал лека ръка в женитбите и имал много жени едновременно, измежду които Фила била на най-голяма почит и уважение заради баща си Антипатър и заради това, че била по-рано жена на Кратер, който от всички Александрови диадохи си спечелил най-голяма благосклонност сред македонците. Изглежда Деметрий бил още съвсем млад, когато баща му го убедил да я вземе, въпреки че била по-стара от него и не му подхождала по възраст. Разправят, че Деметрий неохотно гледал на това, та Антигон му прошепнал на ухото един стих от Еврипид :
Където е изгодата, там трябва да се женим въпреки природата –
като заменил “трябва да се робува” с “трябва да се женим”. В същност такова било уважението на Деметрий към Фила и към останалите му съпруги, че живеел свободно с много хетери и с много свободни жени. Тъкмо за тия удоволствия получил най-лошата слава измежду всички тогавашни царе.
..........
Птолемей отлувал със 150 кораба и поръчал на Менелай в разгара на битката да докара от Саламин още 60 кораба, да удари флотата на Деметрий отзад и да обърка бойния й ред. Деметрий на тези 60 кораба противопоставил 10, които били достатъчни да преградят тесния изход от пристанището. След това разгърнал сухопътната си войска и я разположил около вдадените навътре в морето парчета суша. Така се впуснал в морето със 180 кораба. Влязъл в стълкновение и с устрем и напор разбил Птолемей. А той, победен, избягал набързо само с 8 кораба (толкова били спасени от оцелелите, останалите били разбити в битката, а 70 били пленени заедно с екипажа). От множеството прислужници, приятели, жени, които се намирали в закотвените наблизо товарни кораби, както и от оръжията, имуществото и обсадните машини просто нищо не се изплъзнало. Деметрий взел всичко и го закарал в лагера.
Сред плячката била и известната Ламия, отначало търсена заради изкуството си (смятало се, че свирела на флейта по начин, който заслужавал внимание), а по-късно прочула се и с любовното си изкуство. По това време във всеки случай тя залязвала, но като пипнала много по-младия от нея Деметрий, завладяла го с прелестите си и дълго го държала. Така че била единствената жена, в която той бил влюбен, докато всички други жени се влюбвали в него.
..................
......................................... ..
Оттогава за първи път народът започнал да поздравява Антигон и Деметрий като царе. Приятелите веднага увенчали Антигон, а на Деметрий баща му изпратил диадема и писмо, в което го назовавал цар. И привържениците на Птолемей в Египет, като научили за това, започнали да го поздравяват като цар, та да не излезе, че им се понижило самочувствието след поражението. Така като предмет на съревнование титлата се разпространила между диадохите. И Лизимах почнал да носи диадема, и Селевк при срещите си с елини, докато по-рано като цар приемал само варвари. Но Касандър, независимо че другите в писма или устно го наричали цар, подписвал писмата си както преди.
Промяната не се състояла само в прибавката на едно име и в смяната на облеклото. Тя раздвижила гордостта на тия мъже, повдигнала самочувствието им, внесла в живота и отношенията им величие и тежест. Както става и с трагическите актьори – и те със смяната на костюма сменили и походката, и гласа си, и начина на ядене и поздравяване. Впоследствие станали по-строги и в присъдите, изоставили предишната си престорена либералност, която в много случаи ги карала да бъдат снизходителни и по-меки към подчинените си. До такава степен се оказала силна една-единствена дума, изречена от ласкател – толкова промени докарала на света.
........
Говорят, че Деметрий, вече наяве във властта на Ламия, целунал веднъж баща си при едно негово завръщане от чужбина. Антигон се засмял и рекъл: “Ти, сине, като че Ламия целуваш.” Друг път прекарал доста дни в пиене, извинявайки се, че го мъчела хрема. И Антигон му рекъл: “Разбрах, ама тасоска или хиоска?” –, ..................
Деметрий воювал с родосците, които били съюзници на Птолемей, и докарал до крепостните стени май-голямата си “превземачка на градове”, чиято основа била квадратна. Всяка страна на този квадрат в долната част била дълга 48 лакти . Височината й била 66 лакти, а върхът (нагоре страните се намалявали) бил по площ по-малък от основата. Отвътре била разделена на много етажи и отделения, а лицевата й част, която гледала към неприятелите, имала на всеки етаж отвори, през които били хвърляни разни видове метателни оръжия. При движение нито се клатела, нито се накланяла. Стояла на основата си права и непоклатима. Напредвала в равновесие, като издавала свистене и плътен звук, предизвиквайки едновременно благоговеен страх и очарование в душите на наблюдаващите я.

.....
След като трябвало да се срамува от богинята, ако не заради друго, поне като от по-възрастна сестра (така искал да се смята), Деметрий извършил под Акропола толкова поругания на честта на свободни момичета и на жени на граждани, щото това място изглеждало много по-чисто, когато развратничел там с прочутите блудници Хризида, Ламия, Демо и Антикира.
.......
Деметрий се явил в Пелопонес, където нито един. неприятел не му се противопоставил. Всичко живо бягало и изоставяло градовете. ... А Деметрий подигравал и осмивал всички, които поздравявали с цар някой друг освен баща му и него самия, и охотно слушал по време на пиене блюдолизцнте, които го наричали цар Деметрий, докато на Селевк казвали «вожд на слонове», на Птолемей — «наварх», на Лизимах — «ковчежник», а на Агатокъл сицилиеца — управител на остров». Когато останалите царе научили това, всички започнали да му се подиграват, само Лизимах се разсърдил да не би Деметрий да го смята за скопец — съвсем обичайно било да се държат за ковчежници евнуси. Пък и на Деметрий най-омразен измежду всички царе му бил Лизимах, който, злословейки за любовната му страст към Ламия, казвал, че за първи път виждал проститутка да играе важна трагическа роля. На това Деметрий отвърнал, че неговата проститутка е по-целомъдрена от Лизимаховата Пенелопа.
...... Но от многото станали тогава в града безчинства и беззакония най-много огорчила атиняните заповедта да съберат и предадат незабавно 250 таланта. След като сумата строго и неумолимо била събрана и Деметрий видял парите накуп, наредил да бъдат раздадени на Ламия и приближените й хетери за мазила. В този случай не толкова загубата, колкото унижението, и не толкова постъпката, колкото думата, обидили хората. Впрочем някои твърдят, че това се случило не на атиняните, а на тесалийците, когато били под властта на Деметрий. И друго — Ламия от своя страна, като приготвяла веднъж вечеря на царя, разорила много граждани. Тази вечеря толкова се прочула с великолепието си, че била описана от Линкей от Самос. Един комик много точно нарекъл Ламия «превземачка на градове». А Демохарес от Соли казал за Деметрий, че е приказка, защото и той като приказката си имал ламя65.
Не само у жените, но и у приятелите на Деметрий щастието и любовта, на които се радвала Ламия, предизвиквали ревност и завист. Някои от тях например отишли като пратеници на Деметрий при Лизимах, който по врема на почивка им показал по краката и ръцете си дълбоките белези от лъвски нокти. Разказал им за борбата си със звера, с който бил затворен по заповед на цар Александ. А пратениците се засмели и казали, че и техният цар носел по шията си белези от един страшен звяр, от –Ламия.
Било много странно, че отначало, недоволен от Фила, задето била по-възрастна от него, той се оставил да попадне под властта на Ламия и продължил да изпитва страст към нея, въпреки че била вече прецъфтяла. По този повод Демо, по прякор Беса, на една вечеря, когато Ламия свирела на флейта, запитана от Деметрий на какво й изглежда отвърнала: «На старица, царю.» Малко след това, когато им поднасяли лакомства, Деметрий й рекъл: “Виждаш ли колко много лакомства ми предлага Ламия?” А тя отговорила: “Майка ми би ти предложила много повече, ако поискаш да спиш и с нея.”
Някои споменават за несъгласието на Ламия с прочутото отсъждане на Бокхорис. Някога в Египет някой си влюбен в хетерата Тонида трябвало да плати много пари, за да я има. През нощта той сънувал, че я има, и страстта преминала. Но Тонида завела дело срещу него за парите. Бокхорис, след като изслушал показанията, наредил мъжът да отброи количеството злато, което Тонида му била поискала, и като го сложи в делва, да го обръща насам-натам с ръка, а хетерата да държи сянката и да си представя, че притежава парите, понеже представата е сянка на действителността. Ламия считала отсъждането за несправедливо. Защото сянката на парите не удовлетворявала желанието на хетерата, а сънят успокоил влюбения младеж. Та това за Ламия...


05 Април 2006 14:50
Последна добавка за откъсчето:
Превод от старогръцки и бележки: Петър Димитров, в: Плутарх. Успоредни животописи. С.: “Народна култура” (Библиотека Хермес), 1981, с. 213-253; с. 340-344 - бележки (първо издание в: Плутарх. Избрани животописи, С., 1969). Електронна обработка: Ивана Добчева (специалност Класическа филология), С., 2005. Публикация на сайта на МП ‘Антична култура и литература’: 04.03.2006.

05 Април 2006 14:51
И все пак можеше да си изяде чорбата, щом толкова я обича, пък после.... с хетерата Ламия
05 Април 2006 14:52
Няма никакъв смисъл да се разсъждава за корупцията, скопците и Ламия. Просто защото цялата тази история, разказана от Джимо, е абсолютно измислена. Нищо вярно няма в казаното от него.
Тъй че четете го, харесвайте го, ама не бъдете чак дотам лековерни, та да приемате за истина Джимовите приказки за големи деца.
05 Април 2006 15:40
Здравейте, приятели (-:и врагове - също:-)
Ето това е въпросът! Искам да отговоря на него:
...дълго се чудих, чудя се и сега, дали да го кажа, да го разкажа, или преразкажа. Хетера- Хетеро - Ламя. От съседната статия разбрах, че от мозъка- размерът няма значение. (може и да не е точно тъй, ама нали граматоката, стилистицката, правопаса, при-носа са спазени, начи - дай парите, брато!.). От сия оттатъшна (нетолкодревна) статия става ясно накрая, че музакът*, все пак зависил от... чекай да го видя пак: ""Размерът на мозъка зависи пряко и от големината на тялото, и тъй като жените са по-дребни от мъжете, съответно и мозъкът им е по-малък."" Мдааа, сега оставаше, муите, дето лапат рибите да са с по-голем.. мозък. Но пък тренираните маймуни са се научили да използват тези хитрости, за ловене на по-малки маймуни от тях самите => (следователно) с по-малък мозък от тех самите.
Малко се поувлекох, както винаги... Извинете.
"Нея" я има не само в приказките, а също така и в "търсете жената", "баба Яга", както и в:
"" И земните царе, които съ блудствали с нея...
.. Горко, горко на тебе велики граде Вавилоне..."
Всъщност, всичко идва от това, за търпението... да разбереме онзи 'срещу' нас- хетеро.., а не да го убием, само защото не е хомо (с нас). Не знам, дали древните са били по-мъдри от нас, но сигурно е едно- и до ден днешен не сме ги разбрали какво са ни казвали, след като само в техниката се различаваме от тех... ето сега да се върна на Отговора на Въпроса:
И
Какъв бе въпроса?
*
05 Април 2006 15:41
Що са тормозиш толкова бе докторе. Той Ди, като са зачел в Плутарх, са усъмнил движи ли се всъщност този свят нанякъде или откак си светува се едни и същи проблеми, ерго - приказки го вълнуват. И по тоа повод написал есето. Кво значение има кво точно значи Ламия. То не нещо като кокал - да го изровиш, да го почистиш и да кажеш - е те тва е.
Димитри, .
05 Април 2006 15:55
За най-точно намирам наблюдението, че новите технологии често дават по-лоши резултати в сравнение със старите. Важи не само за печатарството.
05 Април 2006 16:31
Но що е истината, докторе?
05 Април 2006 17:24
В конкретния случай истината е следната:
Ламия е персонаж от старогръцката митология, една от многото жени, в които се е влюбвал и е любил Зевс, съответно ревнивата му съпруга Хера убива децата й и тя се превръща в чудовище, което изяжда чужди деца и съблазнява мъже (можела временно да си възвръща облика на красива жена), на които изпива кръвта. От старогръцки думата λ α μ ι α (която значи "чудовище" ) преминава с различни опосредствания (например през латинския) в много езици, включително и в българския (през средногръцки).
Всичко това обаче Димитри го е приписал на проститутката Ламия от животописа "Деметрий и Антоний" на Плутарх, която няма нищо общо с митичната Ламия. Втората Ламия не е била и хетера, а танцьорка и флейтистка (авлотрида, втора категория проститутка), не е била "трошачка на градове" (един комик, а не Плутарх, я нарича "превземачка на градове", защото съпровожда царя Деметрий при военните му походи - от тия времена още води началото си практиката на т. нар. обозни курви, съществувала и по времето на Втората световна война), не е разорявала никакви царе и т.н. Накратко, пълно объркване и съчинителство.
Ковчежниците (и не само те) са били евнуси съвсем не заради Ламия. Още в Древен Китай много от дворцовите служби се заемат от евнуси, те са били много мощна и влиятелна каста (който се интересува може да прочете поне романите на Жозе Фреш), същото е и в Римската империя и т.н. Лишени от родови и семейни връзки, откъснати от живота на нормалните хора, ковчежниците-евнуси, прообраз на днешните финансови министри, са ставали жестоки и коравосърдечни, привързани само към богатството.

Редактирано от - Д-р Тормозчиян на 05/04/2006 г/ 17:29:25

05 Април 2006 17:47
- Аз, хегемоне, им казах, че ще рухне храмът на старата вяра и ще бъде съграден нов храм на истината. Изразих се така, за да стане по-ясно.
- Защо ти, скитнико, си всявал смут сред хората на пазара, защо си им говорил за истината, от която нямаш представа? Какво е истина?
05 Април 2006 17:54
Докторе, ти ги разкри, мама му стара
Значи не било ламя, а обикновена обозна курва. Не хетера, а флейтистка.
Чудех се защо Велчев прилича на скопен добитък. Беше министър на финансите, нали така? Кой е сегашният евнух?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД