Проблемът с несъбраните над 30 млн. лв. от пътни глоби е едно от най-ярките доказателства за това доколко има държавност в България.
Години наред различни правителства безхаберно подминават темата с лека ръка и така толерират пътните нарушители. И в крайна сметка държавата носи своята отговорност за хулиганщината по пътищата, водеща до стотици жертви и хиляди ранени.
Властта така и не откри механизъм, по който поне да събира наложените и необжалвани глоби. Колкото и малко от милионите нарушения на пътното движение да се санкционират официално и когато виновният не е минал метър с някой и друг лев подкуп.
В държавата са наложени 30 млн. лв. глоби, от които се събират около 10 на сто. За останалите обикновено изтича давността и те изобщо не влизат в държавния бюджет.
Като оставим настрана финансовия проблем, възпитателната функция на глобата не действа. Всъщност
нито на държавата, нито на нарушителите им пука дали са платени или не глобите
В началото на тази година се стигна до още по-голям абсурд. Вече няма и кой да извършва техническата работа по събирането на парите. Данъчните се отърваха. След приемането на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и това го няма. И никой не може да обясни кой и как изобщо ще събира глобите в държавата. Не само пътните. И новата Национална агенция по приходите, и МВР, и Агенцията за държавни вземания вдигат и сега рамене. Това не е ли пълно безумие?
Чрез премиера Станишев МВР и КАТ лансираха идеята, че който си плати глобите в "разумен срок", щели да му отнемат по-малко точки. Те не могат изобщо да съберат глобите, но вече раздават стимули! Факт е, че много страни са решили проблема с пътните нарушения по подобен начин. Например в Англия, ако поискаш да платиш глобата веднага, тя се намалява като размер, ако не се издължиш в определен срок - размерът се удвоява.
За България обаче изначално е нужно да се намери ясен и категоричен начин за събиране на глобите.
Нелепо е да има куп санкции, ако не си платиш данъците, които не са наказание, а при глобите, някои от които са за животозастрашаващи нарушения, да няма. Абсурдно е една държава да не може да намери механизми за събирането им.
Може да измислят и 1000 лв. глоба, но какво от това, щом никой не си я търси.
Ако тази държава иска да е държава, ако иска да въведе ред по пътищата, да намали корупцията, то трябва да влезе във властовите си правомощия. И да предвиди санкции, щом една глоба не е платена. Истина е, че по сегашното ни законодателство не може да има глоба върху глобата, не може и да има лихва. Не може да има две санкции за едно и също нарушение. Но подходи много. Ако не си платиш, няма излизане в чужбина. Или пък няма да ти се издава бележка, че не дължиш нищо на държавата - и няма да можеш да теглиш кредит, да продаваш и купуваш кола или имот и т. н. Защото всеки нарушител, на който е наложена глоба и той или не я е обжалвал или пък е загубил делото, я дължи на държавата.
Тази сбъркана схема, в която държавата налага глоби, пък после не си ги търси, се отнася и за санитарни нарушения, и за следприватизационния контрол, и изобщо за всяко административно нарушение. И тяхната събираемост е в общи линии никаква. Така се възпитават неуважение и непукизъм. Така се толерират нови нарушения. Докато някой пътен хулиган не убие дете или цяло семейство. Или пък някой постоянен нарушител на санитарните норми не разболее или не отрови някого. И чак тогава се разкрива, че този човек е глобяван сто пъти, но нито един път държавата не му е събрала парите.
Нима държавната машина с цялата й строгост и мощ не може да измисли как веднага да принуди към плащане на санкциите? Ако пък не може, тогава за какво служи държавата, за какво служи правителството?
|
|