:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,849
Активни 758
Страници 24,414
За един ден 1,302,066
Анализ

Лобистите - агентите на бизнеса в политиката

От 7 години тече дебат да има ли подобен закон, но до реални действия никога не се стига. Което показва колко са искрени инициаторите
Снимка: Николай Дончев
Добре би било да се знае кой депутат чии икономически интереси защитава.
Нужен ли е закон за лобирането? Трябва ли е да се легализира участието на частните интереси във взимането на управленски решения? Необходимо ли е избирателят да знае какви икономически интереси защитават народните представители? Мръсна дума ли е "лобизъм"?
Все въпроси, които от години насам се въртят в публичното пространство, но без да получат отговор и без да се сложи край на дебата. А автор на този дебат почти винаги е Ахмед Доган.
Така и сега. Доган пак заговори по темата. Отново лансира старата си идея за изготвянето на закон за лобизма, която периодично се представя пред обществото, но никога не се реализира. В миналия парламент авторството бе иззето временно от нововремци. Те дори написаха проект, който обаче не успя да мине през пленарна зала. Ако Сокола и партията му толкова искаха да регламентират лобирането, щяха да подкрепят проектозакона на Новото време. Тогава ДПС даже не се обади, което поставя под сериозно съмнение искреността му.
Как стартира дебатът?
Преди 7 години, когато Доган заговори за подобен закон, у повечето политици, както и у голяма част от обществото думата "лобизъм" предизвикваше изключително негативни реакции. Под лобиране обществото разбираше само едно - да се даде право на властимащите законно да представляват интересите на дадени икономически групировки. Идеята дори предизвика реакции от типа "узаконяване на корупцията". Когато ДПС бе в опозиция в 38-ото НС и фигурираше в парламента като част от групата ОНС, управляващото дясно мнозинство нарече идеята на движението

"закона "Мулти"

Сега отново се появяват съмнения - дали Доган всъщност не се опитва чрез закон за лобизма да легализира обръча от фирми? Затова не е чудно, че общественото отношение към лобизма не беше променено ни най-малко през всичките тези години. Лобизмът отново е припознат като мръсна дума.
Какво всъщност значи лобиране? И какви бяха предложенията на депутати в тази насока в миналия парламент?
Лобирането е възможността в рамките на закона определени хора да могат да защитават дадени политически, икономически, социални и други интереси: в частност на определени групи от хора и по-общо - на самото общество. Лобистът е човекът, нает да защитава тези интереси. Най-общо казано,в един закон за лобизма трябва да бъдат описани правилата и процедурите, по които определена обществена група или икономическа групировка чрез свои представители в държавната власт (най-вече в парламента, тъй като там се пишат законите) би могла да защитава както своите интереси, така и икономическите, политическите и други интереси на самото общество. По този начин биха били ясни

хората, които ще лобират,

за кого лобират и за какво.
Законодателството би трябвало да предвиди и ограничения, които да дават възможност за отхвърляне на подкрепата за нечии интереси, които съществено се разминават с обществения интерес. Би могло да се помисли и за правила като тези в Англия, където лобирането е регламентирано, но този, който лобира за дадена фирма, когато се разглеждат законопроекти или въпроси, касаещи тази фирма, не участва в гласуване или не взима страна по въпроса. Тоест той може да влияе със своето мнение, но не и със своя глас.
В миналия парламент депутати от Новото време написаха закон за лобирането, но той така и не бе приет. Преди тях проект подготви и Илия Петров от СДС, но неговият дори не стигна до парламента.
Проектът на нововремци се опита да регламентира какво е лобизъм и как да се регистрират публично всички лобисти, които защитават групови интереси пред законодателната и изпълнителната власт. Според Борислав Цеков, Мирослав Севлиевски и Емил Кошлуков целта на закона за лобизма бе да ни спаси от корупционни действия. Нововремци обясняваха, че защитата на частни или обществени интереси е демократична практика, стига те да стават "на светло" и обществото да знае кой за кого и срещу колко ходатайства. Според проекта лобистите имат право да общуват с депутати, с президента, министри, кметове, общинари и държавни служители. Забранени са контактите със съда, данъчната администрация и контролните органи. В проекта се казваше и че защитниците могат

да въздействат, но без финансови стимули

върху длъжностните лица за приемане, изменение или отхвърляне на закон или административен акт. Според проекта лобизмът е забранен, когато се отнася за Закона за обществените поръчки, предоставянето на концесии, издаването на лицензи и разрешителни. Лобистите и лобистките фирми трябва да се вписват в публичен регистър, информацията от който ще е достъпна до всеки. Така всеки ще може да знае кой е клиентът, дал поръчката, предвидения бюджет и крайната цел. В този регистър трябва да фигурира всеки, който уговаря даден депутат как да гласува и за тази цел обядва няколко пъти с него. В противен случай се налага санкция. Нововремци бяха предвидили дори "карантинен период" за всички, които са били във властта - те да могат да станат лобисти едва 2 години след като са излезли оттам.
Проектът даваше възможност на лобистите да могат да финансират предизборни кампании. И сега разни хора дават пари за партийни мероприятия, но те не са публична информация. В закона се предвиждаше да се знае, че фирмата Х е дала за кампанията на депутата Y еди-колко си лева чрез наетия от фирмата лобист Z.
Всичко това обаче остана само на хартия. Не че проектът не се нуждаеше от сериозни корекции и уточнения, но бе поне едно добро начало. Наивно е да се смята, че подобен закон ще изкара на светло парите, които политиците взимат за прокарване на частни икономически интереси. Но щеше да е първа крачка към някаква по-голяма прозрачност на партийните финанси. Избирателят има право да знае чии интереси защитават тези, които се водят представители на народа.
21
2827
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
05 Април 2006 01:16
Един евентуален Закон за лобизма би бил ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОНЕН !!!
Защото:
............
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 67. (1) Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Обвързването със задължителен мандат е недействително.
............
От което следва, че "лобирането" и КОНСУМИРАНЕТО от народните представитери/депутатите/ на лобирането в интерес на фирми и други Юридически лица- които НЕ са "Избиратели" по смисъла на Конституцията!- ПРОТИВОРЕЧИ на Конституцията!
А ако "лобирането" е в интерес български граждани-собствениците на фирми и др. юридически лица- това означава ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА ПРИВИЛЕГИЯ за тези български граждани, основаваща се на тяхния ИМУЩЕСТВЕН статус!
Защото:
.............
Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.

(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии[/b[b]], основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
..............
Т.нар. "Лобистка дейност" е СКЪПА и прескъпа! От което следва, че никой "лобист" НЯМА да "лобира" в интерес на Бедните които НЯМАТ излишни пари да му платят ! Сиреч, Бедните "да духат супата..."! Което, май, е целта на занятието/при Демокрацията-ДемоОСРАцията, де/ !!!





05 Април 2006 06:46
Лобизма е нещо за което се получават пари. За работа не става въпрос. Това е измислица, точно толкова вредна, колкото и "науката" икономика....
05 Април 2006 07:25
Като гледам снимката и си мисля, а къде са картечарите?
05 Април 2006 09:05
закаснежат
05 Април 2006 09:58
Две различни неща!...Лесно се рабират и лесно се узаконяват!
Законодатели се нуждаят от лобисти които им представят и разясняват интересите на институти, предприятия, държави....Нещо като адвокат!
Те са официално и открито регистрират като "чужди агенти"(срам няма)
Народен представител не е и неможе да е лобист!Но може да внася каквито си иска проекти за закони...
05 Април 2006 10:12
Когато цялото Народно събрание се състои от лобисти Закон не им трябва
05 Април 2006 12:14
.... Бе к`ва е таз нова дума лобизъм?
Нали си имат в езика думата РУШВЕТЧИЙСТВО.
Пак се прочухме. И закон за рушветчийството ще си имаме.
А да видим сега к`во ще ни кажат от ЕС по глава правосъдие.
Друго си е все пак изнудването, кражбата и далаверата да стават по закон.
05 Април 2006 12:16
Абе то не е и зле да се знае чий интереси защитава вестник Сега...
Даже никак не е зле
05 Април 2006 12:17
Добре би било да се знае Йоана Гъндовска чии икономически интереси защитава ...

*****

Редактирано от - bot на 05/04/2006 г/ 12:32:13

05 Април 2006 12:20
"ловистките" възнаграждения ще се облагат ли с ДДС? срещу фактура и приемателно-предавателен протокол?
05 Април 2006 12:20
лобизма е озаконена корупция, добре облечена в PR и сладки приказки за всеобща изгода. световната практика говори друго. примера "джак абрамоф" е пресен, а той е само част от върха на айсберга. ето ви и скорошен нашенски пример - шимон шевес. лицето доган, защитаващо тази идея, е ясно въплъщение на идеала на лобизма - срастване на едър капитал и държавни механизми за преразпределение и наливане в избрани джобове

05 Април 2006 12:33
не трябва да забравяме кой накрая плаща лобистките такси - самия народ, от чийто данъци се краде чрез непрозрачно раздаване на сочни държавни контракти. да плащаш за да бъдеш краден и мамен, това наистина е елегантна схема. моя отговор е

05 Април 2006 13:01
Добре би било да се знае кой депутат чии икономически интереси защитава.

Как кои, мари Гано.
На народа!
Баси и промитите мозъци.

_________________________________
ДАРБАТА да управляваш е дарба, не тапия.
05 Април 2006 13:08
Под лобиране обществото разбираше само едно - да се даде право на властимащите законно да представляват интересите на дадени икономически групировки.


Че сега да не би да разбира нещо друго? И какво би могло да е това "нещо"? Може би


правилата и процедурите, по които определена обществена група или икономическа групировка чрез свои представители в държавната власт (най-вече в парламента, тъй като там се пишат законите) би могла да защитава както своите интереси, така и икономическите, политическите и други интереси на самото общество.


За сведение - в България, поне де юре, представители в държавната власт имат българските избиратели, и никой друг. Тези представители са хората, длъжни да защитават интересите на "самото общество", част от което впрочем са и "обществените групи", и "икономическите групировки".


Избирателят има право да знае чии интереси защитават тези, които се водят представители на народа.


Моля?! Тези които "се водят представители на народа" (що за израз?) по дефиниция трябва да представляват народа, който ги е избрал! Самото предположение "избирателя има право да знае" вече означава, че защитават нечий друг интерес. Защо гражданите да гласуват за такива политици? По-добре да се направи не закон, а конституционна поправка, и да си ги избират фирмите - с търг.


Идеята дори предизвика реакции от типа "узаконяване на корупцията".


Единственото разумно предположение, ако се базираме на съдържанието на тази статия, е че лобизма представлява точно узаконена корупция. Нека да припомня, че бизнесмените и мениджърите също са избиратели. И работещите за тях. И ползващите техните стоки и услуги. И успелите благодарение на добрите възможности за бизнес и високата платежоспособност (каквито у нас май няма) - и те са избиратели. Тоест "интересите на икономиката" изглеждат достатъчно представени, за да има нужда някой изрично да ги защитава.


Ако фирмите са решили да ползват лобисти от медиите, поне да наемат професионалисти, иначе се излагат.
05 Април 2006 13:32
Тъй де! Узаконена корупция! Ненаказуема!
05 Април 2006 13:48
Лобист - човек или юридическо лице, което получава някакви авоари, мъни, пари, манги и пр., за определена дейност свързана с интересите на поръчителя!
Ако вместо чувалите с около 600 000 подписа за референдум("изгубени" из архива на Парламента), бехме дали по 1 EU на някой лобист, за защита на АЕЦ -Козлодуй(3 и 4) пред ЕС, сега нямаше да си затриваме атомната енергетика!
05 Април 2006 14:37
Лобизма си е трудов договор както и да го погледнеш. Следователно, депутат и лобист са несъвместими в смисъл на текущия правилник на парламента. От друга страна, от лобисти има нужда, като се има предвид интелектуалната и професионалната състоятелност на депутатите. Затова според мен професия лобист е ОК и на въпросните лобисти може да се осигурят 2-3 часа месечно да се изкажат по законите от гледна точка на работодателите си без да са депутати и съответно без право на глас.
05 Април 2006 15:00
ПАРАГРАФЕ,
Поздрави на тебе и любимия Бургас
05 Април 2006 20:37
На снимката: Лобното Събрание
10 Юни 2006 18:26
Извинявам се, че се включвам прекалено късно в дискусията и не се учудвам на прибързаните реакции граничещи с откровена простащина и полети с обилна доза незнание по въпроса.
Не съм специалист в тази област, но занам че дейност която не е регламентирана в закон се превръща в проблем. Въпреки , че в статията е дадено доста точно определение за лобизма, от коментарите тук виждам, че не е ясно за какво става дума. В Щатите си имат закон от 46-та година, който поправиха миналата година за да се включат и хората и организациите лобиращи за правителството. Така , че тук не става дума само за "депутати" а за "индивиди".
Аз лично нямам нищо против да лобирам за правителството (срещу съответното заплащане, разбира се) пред други хора. И парите, които ще получа ще бъдат подкуп само при условие, че няма закон за това.
Освен това в американския закон се изисква да се дава пълен отчет на всеки 3 месеца за това какви пари са изхарчени, за какво, кой е лобирал и пр. Не занам дали данните са обществено достъпни, но не виждам повод да не са.
В заключение ще кажа, че не виждам нищо лошо в един такъв закон, стига да се спазва.
11 Юни 2006 00:06
Сегела: Царят да забрави за избори
Първанов и Борисов са най-сериозните претенденти за президент, прогнозира богът на рекламата

В. "СТАНДАРТ"-11.06.2006
Царят не бива да се кандидатира на президентските избори. Ако го направи, ще загуби. Това предупреждение към Симеон Сакскобургготски отправи чрез "Стандарт" рекламният гуру Жак Сегела. "Сакскобургготски е прекрасен човек, познаваме се отдавна, той е мой приятел. Но сега по никакъв начин не бива да се намесва в изборите", каза Сегела. Причина за съвета му е, че НДСВ е в неизгодна позиция. Според социологически проучвания жълтите имат 3, 6% доверие, а Симеон - едва 3 на сто. "Знам на какво е способен Симеон, знам какво може да направи за България, но сега го съветвам да не се намесва в изборите, защото рейтингът му ще падне още повече", обясни Сегела. Богът на рекламата искал завчера да се види с царя, но ангажименти по специален проект в едномилионен тираж му попречили. Той се надява да се срещне днес със Симеон.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД