:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,446
Активни 750
Страници 24,011
За един ден 1,302,066
Сметки

Неизбежно е - за здраве ще се плаща

Тази година държавата трябва да реши дали да вдигне осигуровката, или да регламентира тарифите за доплащане в болниците
Снимка: "Сега"
Ако здравната осигуровка се вдигне с 2%, парите пак няма да стигнат. По-реалистично е да се говори за 10% осигуровка и доплащане в болницата. Проблемът е, че държавата няма ясно решение, защото самата тя се явява най-големият осигурител и всяко вдигане на вноската увеличава нейните разходи многократно.
За близо 7 години здравно осигуряване успяхме да научим едно - както обичат да повтарят политиците, няма безплатно здравеопазване. Разбрахме го по болезнения път - у нас се плащат здравни вноски, а при нужда от медицинска помощ се плаща и самото лечение - преглед, изследвания, лекарства, храна и консумативи в болниците.

А на всичко отгоре открай време е ясно, че това не стига. Парите, официално заделяни за системата под формата на осигуровки и данъци, не стигат. От години политици и управници от различни цветове повтарят, че трябва да се намерят допълнителни средства. Вариантите са два - увеличение на осигуровката или въвеждане на официално доплащане за лечение в болница.

Тези дни депутати от БСП и НДСВ припомниха и двете идеи. Логично, червеният избраник защитава увеличението на вноската, тъй като това е по-социалното решение. Осигуряването у нас е на принципа на солидарността - всички внасят 6% от дохода си, ползват тези, които имат нужда. От това страдат хората с по-високи доходи и перфектни данъчни декларации.



Те плащат повече, а получават еднакво



Доста плаща и държавата. Тя осигурява 56% от населението - деца, пенсионери, бедни, но с малки вноски. Например за дете месечно се внасят 1.32 лв. Затова има и вариант вместо увеличение на самата осигуровка да скочи сумата, плащана от държавата. Което отново е в тежест на доходните данъкоплатци, тъй като те пълнят и държавната хазна.

НДСВ като либерална партия настоява не само за увеличение на осигуровката, но и за въвеждане на доплащане. Идеята е, че след като парите са малко, здравната каса трябва да намали услугите, които поема, но поне да гарантира, че те са 100% безплатни за пациентите. Останалото се поема от болните - кеш или с допълнително осигуряване. Копеймънтът е вид лична здравна сметка - имаш пари, получаваш екстри. Нямаш - не получаваш. Справедливост в първо лице, единствено число. Тя допада повече именно на тези, които хем пълнят здравната каса, хем рядко ползват услугите й - младите и работещите.

Всичко това се предъвква от години. Почти няма депутат и здравен управник, който да не е взел позиция по въпроса. Врявата ще се усилва с напредването на преговорите по съставянето на макрорамката за догодина, които би трябвало да приключат до началото на лятото. Към момента здравното министерство и здравната каса обясняват, че трябва да се изчакат финансовите резултати на болниците за първите няколко месеца на годината и след това да се вземе решение. От т. г. НЗОК пое изцяло финансирането на лечебниците, което би трябвало да покаже колко да реалните им разходи. От друга страна, МЗ иска от болниците да направят оптимални опити да се вместят в парите, с които разполагат. Целта е да се види колко са действителните нужди и каква част от недофинансирането досега са



били чисти кражби или наливане на пари в неработещи структури



Нелогично е преди това да се увеличава вноската, а още по-малко да се позволява всички пациенти да плащат официално кеш за далаверите на лекари и директори.

Проблемът е, че открай време единствен финансовият министър мълчи. И то ефективно - нито вноската скача, нито доплащането се регламентират, а лекари и болници продължават да си набавят недостигащите пари както намерят за добре. Мълчанието на МФ е обяснимо. И двете мерки удрят не само всеки гражданин по джоба, но и хазната. Ако скочи вноската, бюджетът не само ще трябва да плаща повече за 56-те процента осигурени от държавата, но и ще трябва да реши как точно да запази обещаната на МВФ данъчна и осигурителна тежест. Тоест за да скочи здравната вноска, трябва да намалее нещо друго. Ако пък се реши, че ще се доплаща за лечение, хазната трябва да намери немалко средства, с които да покрива копеймънта на бедни, деца и пенсионери.

Скоро министър Орешарски обаче трябва да реши. 2006 г. е последната, в която държавата може



да си позволи лукса да не предприема нищо



За да финансира болниците, при това мизерно, здравната каса най-после посегна на големия си резерв в БНБ. За т. г. НЗОК ще похарчи близо 300 млн. лв. оттам. Това се налага, тъй като приходите от здравни вноски не са достатъчни.

В банката остават около 350 млн. лв. Икономистите твърдят, че поне 200 млн. лв. от тях трябва да останат непокътнати за извънредни ситуации. С други думи, при 6% осигуровка през 2007 г. НЗОК няма да има с какво да плаща на болниците, а сегашните ужаси по болниците ще ни се сторят като престой в 5-звезден хотел. Разбира се, догодина касата може да похарчи целия си резерв, но това просто ще отложи решението с една година, а стабилността на системата ще бъде рискувана.

Увеличение на осигуровката с 2% би донесло 200-250 млн. лв. годишно. Което означава, че дори и да има такъв скок, при липса на пари в резерва тези 200 млн. ще покрият само текущите нужди, но няма да се осигурят реално повече пари за системата. За лечение отново ще се плаща и кеш, при това повече. За да се подобри нещо, осигуровката трябва да скочи на 10% най-късно през 2008 г. Или да стане 8 %, а останалото да се доплаща.

Има и трети вариант - доходите на работещите да нараснат толкова, че 6% вноска да осигуряват значително по-големи суми. Или пък фирмите да започнат масово да осигуряват върху реалния доход. Този изход уви е най-нереалистичен.

Неизбежно за здраве ще плащаме повече. Въпросът е поне да си струва.
17
2078
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
05 Април 2006 00:36
Няма да ругая материала
Това е положението
Обаче
Аз плащам както трябва по осигуровките, но слава Богу все още не съм ползвал тези "платени" услуги
Но жена ми ползва. Мина една доста сериозна интервенция и по правилна пътека. Защото има щастие да плаща навременно на консултанта извън пътеките. Частно. Научи правилни неща и тръгна по правилна пътека
Без милиметър корупция
Но с много допълнителна информация
Пътеката пое наистина серизните разходи, останалото са дреболии.
Тя за две седмици използва вноските си за три-четири години. Има ги и е редовна. А и не са "малки". Не знам какви са големите, обаче, пардон.
Та въпроса ми е като предложение в книга за препоръки
Щом като има масови вноски би трябвало да има съответната базова гаранция.
Щом плащаш имаш толкова
Справедливо е върху тези базови вноски да има и бонусите. За редовността, за
за процента от заплатата, както е при даниците. То ест - трябва да има сметка в цялата тази работа.
Но за сметката някой трябва да има акъл, трябва да се потруди не само със статистиката, но и със структурата на разходите и вноските
То ест-трябва да има сметка за медицинските действия
Засега те са ан гро
както и вноските
Изходът е да не бъдат такива
Ама няма такъв
Защото затова е нужно мисленето
А то е дефицит
05 Април 2006 02:12
Проблемите са че нашенци, както обикновено, ще ходят десетина-петнайсет години миризливи докато открият топлата вода, която в този случай (и в английско-говорещите страни) се нарича "deductable"..
05 Април 2006 07:23
Проблемът е, че държавата няма ясно решение, защото самата тя се явява най-големият осигурител и всяко вдигане на вноската увеличава нейните разходи многократно.
Това е един от проблемите. Но е проблем.
05 Април 2006 07:27
А бе, *****, вие български не знаете ли ? "копеймънт", а ? А думата "доплащане" къде отиде ? *****....


Редактирано от - bot на 05/04/2006 г/ 09:42:47

05 Април 2006 10:19
Проблемът не е в здравеопазването, а в производството.
Малко произвеждаме, малки са ни заплатите и тези 6% са малко.
6% от средна заплата 300 лв са 18 лв., а в Германия аз плащах около 200 евро и работодателя още 200 евро. Виждате ли къде е разликата.
05 Април 2006 10:21
Пак сме ненадминати майстори на каруци с квадратни колела.
05 Април 2006 10:57
..що за грозно и нагло заглавие?!Всякаш до сега не сме си плащали за здраве и даже по 2-3 пъти за едно и също нещо! И какви са тея анекдоти: 'държавата ни плащала', 'бюджетът давал'?!Що за промиване на мозъците?От кой взима държавата?От нас.Кой пълни бюджета - ние!Що, като не може да се справи, Държавта зорлем се натиска да преразпределя над 40% от БВП?Щото нашата държава е пълна с крадльовци.И здравеопазване ще видиме през крив макорон.Или Държавата да остави парите у хората, та те да се грижат за здравето си или да си реформира харчовете...
05 Април 2006 11:48
Пенсионерите, преди да станат такива са работили и са им удържали данъци включително и за здравеопазване. Защо сега държавата ги кара да се чувстват като просяци, на които някой дава подаяние?
Смятам, че здравеопазването на децата трябва да бъде абсолютно безплатно.
Най-малкото на държавата ще й бъде по-евтино да има здрави млади хора, отколкото да е спестила пари за лечението им и после да плаща инвалидни пенсии.
05 Април 2006 12:13
Наложително е - за здраве няма да се плаща. Ходете при народни лечители! Пара да не минава през престъпната власт в България
05 Април 2006 12:33
Държавата, която нехае за глобите или задълженията на мафиотите много се е загрижила да си събира здравните данъци! Това не са осигуровки -- това си е данък за това, че си здрав, за това че си честен, за това че си тъп и си останал да живееш в България! Е плащаш и за разни "пенсионери", които пък плащат на разни "доктори" да ги изкарат инвалиди -- такива са 60% от пенсионерите! Наложи се жена ми да отиде на преглед -- първо чака огромна опашка въобще не я преглеждала оная "лекарка" но и взела 2 лева такса (е нямала 50 стотинки да и върне). После се била "разболяла" сестрата отказала да съобщи заместника на жена ми и тя трябваше да си плаща от джоба за да отиде на преглед! Е остава ни утешението от Лидия Шулева, че някои пенсионери не плащали и по 5 лева вноска! Лекарката е доктор Костадинова от поликлиниката в Дружба!
05 Април 2006 12:37
Копеймънт...
*****

Редактирано от - bot на 05/04/2006 г/ 12:52:03

05 Април 2006 12:52
Ако здравната осигуровка се вдигне с 2%, парите пак няма да стигнат. По-реалистично е да се говори за 10% осигуровка и доплащане в болницата.

И най-важното:
Да не се издава смъртен акт, без да са платени здравните.
Така рано или късно всеки в България ще си плати.

_________________________________
ДАРБАТА да управляваш е дарба, не тапия.
05 Април 2006 12:58
Нема социализъм и комунизъм!
Толкоз!
И 20% да станат здравните вноски, пак няма да има пари в НЗОК!
Щото се краде...ТОТАЛНО!
ОТ ВСИЧКИ!
За първи път виждам статия, която е написана компетентно и точно..
Искаш "екстри" - плащаш, друг начин няма!
Защо трябва да плащам "солидарни вноски" за лечението на мангасар, дето през живота си една тухла не е преместил?!
НЗОК трябва да поеме "Бърза помощ", социално слабите и инвалидите, раково-болните, децата и пенсионерите!
Всичко останало трябва да е с "регламентирано" плащане...но не и под операционната маса!
Останалото е демагогия и клинични "пътечки" за "гушене" на докторите от държавната хазна!
05 Април 2006 13:42
От общ казан се краде най лесно! На обща маса сядат и непоканени !А пък за баницата го знаете!
05 Април 2006 16:22
Всяко вдигане на вноските би било прецедент, водещ в погрешна посока. След това ще се окаже, че ще трябва да вдигнем и ДОО-то, после ФОЗМ, после ЗПО-то и т.н. Докато един ден ще трябва да плащаме над 100% от доходите си за различни вноски, осигуровки и задължителни застраховки. Това, разбира се, е погрешният път. Много по-добре е да се свият разходите на самото здравеопазване. Колко болници са минали по програмата за енергийна ефективност? Колко от тях са газифицирани? Колко от здравните заведия се управляват от мениджъри, учили за ръководител, а не за лекар? Заслужават ли личните лекари такива големи доходи от НЗОК? Как става така, че от учредяването на НЗОК парите са стигали, а сега не? Защо над 1 000 000 не са здравно осигурени, а още 2 000 000 не се осигуряват на реалните си доходи/ от които поне 500 000 'работят на 4 часа'/? Защо когато хванат лекар с подкуп или с водене на 'мъртви души', след месец той практикува, все едно нищо не се е случило? Може би ако се отговори на част от тези въпроси, ще се намерят много повече от разискваните 200 000 000лв.
05 Април 2006 21:41
dobadoba
05 Април 2006 21:45
Ако сега всички работещи в Здравната каса (например) бъдат вкарани в затвора, сигурен съм, че Оли Рен ще даде малко по-благоприятна оценка за борбата с корупцията у нас!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД