Още преди няколко месеца предупредихме, че ако до края на април няма поне едно дело срещу "голяма акула" от организираната и политическата престъпност, за България и нейното еврочленство ще настъпят драматични дни. За съжаление се оказахме прави - през последните седмици се появиха нелицеприятните предварителни оценки на евроекспертите, заговори се и за предпазна клауза, свързана точно с глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи".
Всъщност още през 2003 г. президентът Георги Първанов след едно заседание на Консултативния съвет по национална сигурност обяви, че не може да има успех в противодействието на престъпността и корупцията, ако "акулите" не бъдат вкарани в затвора. Много време мина оттогава, но нито една "риба" не се хвана на "държавна въдица". Даже държавният глава замълча на тая тема. Но ЕС и САЩ бдят, постоянно ни напомнят собствените ни обещания и не отслабват натиска по тоя въпрос. Затова бе повече от ясно, че България трябва да демонстрира воля в тая посока.
Не може да се отрече, че
имаше някакви плахи опити в тая насока
За кратък период бяха внесени 9 обвинителни акта за пране на пари. Едно от делата - срещу Иван Тодоров-Доктора и няколко от бившите собственици на финансовата къща "Амигос", дори тръгна в съда. Арестувани бяха братята Красимир и Николай Маринови-Маргините, които бяха обвинени в подготовка за убийството на Доктора, бизнесмена Никола Дамянов и бившия министър Любен Гоцев. Обвинителният акт срещу тях също бе внесен скоростно в съда. Последва ги Златомир Иванов-Баретата, който пък беше обвинен за отнемане на чуждо имущество чрез заплахи с убийство и изнудване.
МВР и НСБОП атакуваха шефа на Българския червен кръст Христо Григоров с обвиненията, че е участвал в схеми за безмитно внасяне на стоки и в незаконна търговия с лекарства. После Съветът за координация на борбата с корупцията съобщи, че има данни за нарушения на бившия шеф на АЕЦ и настоящ депутат от НДСВ Йордан Костадинов. Две следователки, една от които зам.-шеф на окръжна следствена служба, бяха хванати със 7000 лв. подкуп, поискани от тях, за да въздействат на наблюдаващ прокурор по дело срещу бивши митничари. Бе внесено обвинение за търговия с наркотици срещу хасковски бизнесмен, нарочен в медиите за спонсор на ДПС. Обещана бе проверка срещу иманярската мафия.
Така че на пръв поглед за последните няколко месеца е направено немалко. Но това е само на пръв поглед.
Първо, защото една
част от обвиненията започнаха да издишат още преди да влязат в съда,
а други предизвикаха само вътрешнополитически скандали. Вече се заговори, че делото срещу Маргините ще бъде върнато за ново разследване, както и че обвинението се гради на много "тънки" доказателства и лесно атакуеми свидетели. Да не говорим, че една от "жертвите" (Иван Тодоров-Доктора) бе разстреляна показно посред бял ден в София, докато те бяха в ареста.
Историята с шефа на БЧК Христо Григоров заглъхна, след като той прекара няколко дни в арест. МВР и НСБОП странно си замълчаха по неговия случай, макар че в началото бяха шумни, заплашителни и категорични. В общи линии същата е съдбата и на историята около депутата Йордан Костадинов, която предизвика скандали единствено в Съвета за координация на противодействието на корупцията и в управляващата коалиция. Вътрешният министър Румен Петков твърдеше, че срещу него има достатъчно доказателства, а Костадинов и неговите колеги от НДСВ обвиниха МВР в манипулация и политическа поръчка.
Изключително интересно е какво ще се случи със Златко Баретата като се има предвид, че през последната година той беше разсипан от обиски и ревизии, а накрая бе обвинен за няколко патрона, за които се твърди, че са незаконни. Новото обвинение за изнудване и заплахи за убийство дойде изненадващо, а основният свидетел-жертва е мъртъв.
И двете следователки, за които МВР и прокуратурата твърдят, че са хванати с подкуп, контраатакуват и твърдят, че са невинни и че са обект на комбинации на оперативни работници. Нещо повече. Те дори продължават да си ходят на работа, защото имат имунитет, който трябва да бъде свален от Висшия съдебен съвет.
Делото за пране на пари срещу "амигосите" също зацикли. Особено след като бе убит един от подсъдимите - Иван Тодоров-Доктора. И тук изобщо не е ясен резултатът, а делото така се проточи, че дори на първа инстанция не му мърда още поне година.
Поради всичко това
номерът с отчитането на дела срещу няколко лица няма да мине
Особено при такива хилави доказателства и хлъзгави аргументи.
Положението няма да бъде спасено и от твърденията, че в момента се правят десетки хиляди проверки по закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, известен повече като закона "Петканов". Или че вървят данъчни и финансови ревизии срещу фирмите и босовете на бившите СИК и ВИС. Или пък изявления, че големите групировки били само 4 или 5, че били ясни на властта и че щели да бъдат смачкани и др. подобни. Все неща, които слушаме от месеци и години. А резултат никакъв.
Или по-точно резултат има, но той е обратен на очакваното. Свързани с тези бивши силови групировки тихомълком изкупиха големи части от държавата - хотели, търговски вериги, производство на салатки, салами и хляб, енергетика, финансови и заложни къщи, самолети, футболни клубове, магазини за скъпи дрехи, хазарт... Вече се точат и на еврофондовете. Всички тези хора отдавна са легализирали бизнеса си, съветват се с най-добрите юристи в България, плащат може би най-големите лични данъци. Как да ги закачиш? Дори и в името на ЕС.
Влияние върху ситуацията няма да окаже и очакваното масово искане на депутатски имунитети от новия главен прокурор. Още повече че става дума за народни представители главно от управляващото мнозинство и за хора, чиито дела се точат от 7-8 години и дори не са пред приключване. Единият от тях се разследва по дело от 1993 г.?! Как да повярваш, че сега машината най-после ще се завърти.
В крайна сметка ЕС иска от България
наказания за едрата, знакова, политическа корупция
Иначе казано, настоява за удар срещу срастването между висши политици и държавници и организираната престъпност, което в нормалните държави се нарича мафия. А емблематични имена - намесени в скандални приватизационни сделки, в покачване на имущественото състояние с милиони, в прокарване на лобистки интереси, във вземане на очевидно абсурдни решения, в съмнителни обществени поръчки, в предлагането на клиентелистки закони, колкото иска човек. Но никой не смее да провери подробно имущественото състояние на политиците, на магистратите, на полицаите, на митничарите, на данъчните. Да проследи роднински връзки, фирми, коли, апартаменти, сметки у нас и в чужбина. Трябва някой на някого да има зъб, за да се изкара евентуално някой случай наяве. И то винаги се стига до ниво сержант или началник-група. Повече от очевидно е, че става дума за наистина баснословни суми и имущества по върховете. Не просто за обръчи, а за цели съзвездия от фирми, захранващи политическата и партийната корупция. За корупционни вериги от чадъри - от полицейски през данъчни и митнически, та чак до политически и партийни.
Нелепо звучат обясненията на вътрешното ведомство, че то с партии не се занимава. Никой не го кара да се занимава с партийно строителство или пък политическа дейност. Просто трябва да види защо все едни и същи фирми печелят обществените поръчки например. И къде отиват парите.
Целият управляващ елит трябва най-после да разбере, че вече не става дума за ЕС. Става дума за България. Май е само въпрос на време тук да се задействат законите на природата - акулите да изядат по-дребните обитатели и техните общества. Ако вече не се е случило.
Ами че какво ще му е на Ахмед Доган да го бутнат в дранголника.
Най-малкото за това, че е доларов милионер с една депутатска заплата, без да ходи в парламента и без да има право като депутат да взема пари от другаде.
Пък и данъчни декларации не бил попълвал от времето на Бай Тоша, когато такива не се попълваха.
Американцит навремето нахакват Ал Капоне заради неплатени данъци, пък султан Доган дори не ги бил подавал.