12 миньори на възраст между 25 и 50 години бяха пометени от взрив на 200 метра под земята в рудник "Ораново" в Симитли. Петима от работниците са в тежко състояние. 31-годишният Живко Серафимов е с 80% изгаряния и опасност за живота. Росен Андреев е получил 70% изгаряния, други трима са с обгаряния между 30 и 50%, съобщи снощи директорът на "Пирогов" Спас Спасков. В института са постъпили 7 от ранените.
Експлозията е станала в 12.15 ч. По това време на смяна са били 33-ма миньори. Най-вероятно взривът е тръгнал от възпламенила се искра, стана ясно след съвещание на експерти и инспектори по труда, съобщи "Фокус".
Сутринта миньорите установили, че вентилаторът в 52-ри участък не работи и опитали да го поправят. В 11 ч. е направено замерване на газ, но не са установени завишени стойности. По неизвестни причини трима от най-тежко пострадалите са се качили на 51-ви участък и са включили машината, която тегли вагоните с въглища. От инспекцията по труда предполагат, че точно от нея е тръгнала искра и е предизвикала експлозията. Категорично становище, че става дума за взрив на газ гризу, обаче до снощи нямаше.
Пострадалите са били изнесени от рудника от свои колеги още преди идването на спешна помощ и полицията. Благодарение на тази бърза и адекватна намеса на самите миньори няма още пострадали, коментира кметът на Симитли Апостол Апостолов.
Всички работници в момента на взрива са били със самоспасители, които автоматично се отварят за вдишване при липса на въздух, обясни управителят на мина "Ораново" Валери Манов. Според него спасителите са били с каски, но при този взрив това не е можело да им помогне особено. Манов уверява и че вентилационната система е била в изправност.
10 линейки от няколко населени места се струпаха в двора на рудника минути след аварията, включително и единственият такъв автомобил на Симитли. Полицейски патрули осигуриха трасе за транспортиране на пострадалите до Благоевград и София. Всички работници от първа смяна извън тежко пострадалите бяха пратени на медицински преглед. Шестима постъпиха в благоевградската болница, трима от тях бяха изписани по-късно през деня.
Час и половина след инцидента в рудника слязоха десетина спасители на отряда в мини "Пирин" в Бобов дол, за да установят причините за аварията. "Всичко, което са установили, ще бъде написано от тях, но в момента няма категорична яснота", каза пред "Сега" управителят Валери Манов.
Около 14 часа в двора се събраха миньорите от втора смяна. Всички те бяха в работно облекло, гледаха мрачно и част от тях нервно лющеха семки. Един от тях обясни, че са готови да слязат в рудника и не го е страх, защото това му е професията. "Причините могат да са много, питайте шефовете", процеди през зъби работникът. Служители в рудника обясниха, че миньорите печелят добре. Майстор-копач вземал месечно до 2000 лв.
Взрив в рудника не е имало от двайсетина години, каза кметът Апостолов. Имало е инцидент с момче, което при срутване загубило двата си крака. "Ораново" е от рисковите обекти, които на всеки 3 месеца се проверяват", обясни шефът на регионалната инспекция по труда в Благоевград Николай Мавродиев. На 17 февруари била последната и тогава са дадени 8 предписания по безопасност на труда. Срокът за изпълнението им изтичал на 30 март. От вчера инспекцията започна цялостна проверка по инцидента. Образувано е и следствено дело.
"В момента подготвяме авариен план как да се влиза в рудника след инцидента", съобщи снощи пред "Сега" управителят Валери Манов. Според него втората смяна вчера не е слязла в рудника. Миньорите имат задължителни застраховки, увери още Манов. Кметът Апостол Апостолов също увери, че общината ще подпомогне пострадалите. "Най-тежко пострадалия миньор Живко лично го познавах, но трябва да ви кажа, че се потресох от това, което видях. Дано има късмет", разказа той.
ЧЕРНА ХРОНИКА
Последният инцидент с газ гризу е от август 2006 г. Трима роми се задушиха, докато копаят въглища в изоставена минна галерия в Перник. Според информация на БТА в старите рудници са намерили смъртта си десетина перничани. Трудови злополуки имаше и през декември м.г. в Мини "Бобов дол" - метално въже се откъсна в рудник "Бабино" и счупи долната челюст на майстор-миньор. Дни по-рано работник счупи крак в съседния рудник "Бобов дол". На 16 юли 1998 г. взривни дейности в рудник "Мързян" на "Горубсо-Златоград" убиха трима миньори, а петима бяха обгазени. Като причина за смъртта разследването посочи подценяване на въпроса с вентилацията, освен това работниците не бяха ползвали самоспасители в обгазената среда. На 1 септември 1997 г. газ гризу уби 10 и рани 11 миньори в рудник "Иван Русев". Всички обвиняеми за трагедията получиха условни присъди.
БИЗНЕСЪТ
Рудник "Ораново" е собственост на "Балкан МК" ЕООД от декември 2004 г. Ежемесечно продава на ТЕЦ "Бобов дол" по 4-5 хиляди тона кафяви въглища. Официално "Балкан МК" се представлява от 25-годишния перничанин Станислав Тасев. Младият бизнесмен е племенник на скандално известния Красимир Михайлов Паргов - собственик на фалиралата Добруджанска банка, на зърнени складове в Добруджа и на други предприятия. В началото на ноември 2005 г. джипът на Красимир Паргов бе обстрелван с автомат край Радомир.
Друга фирма на Тасев - "Ораново" ЕООД, м.г. беше намесена в поредица скандали. Тя взе под наем държавните мини в Бобов дол без търг или конкурс от министерството на икономиката и енергетиката. На 7 февруари т.г. кабинетът прехвърли тихомълком концесията за добив на въглища за два от рудниците на "Мини Бобов дол" от държавната мина на фирмата наемател "Ораново". Условията на самата концесия не са променяни от 2005 г., когато е издадена, т.е. частният концесионер ще ползва всички облекчения, които държавните мини са получили през 2005 г. В края на февруари Инициативният комитет в Бобов дол сезира главния прокурор Борис Велчев за тази сделка, както и за концесията. Междувременно във фирмата бяха назначени поредица проверки заради сигнали за системен побой над миньори от охранители.
|
|