Не е трудно да посрещнем пролетта в дома си още през януари. При това с помощта на едно типично априлско цвете - зюмбюла. Да, той се чувства отлично в саксия и още в началото на зимата може да изпълни с чудния си аромат цялата къща и да украси прозорците с пищните си съцветия. Особено подходящи за това са предлаганите сега холандски хибриди, които могат да се намерят в различни багри - червени, розови, жълти, виолетови, сини, бели и какви ли не още, във всеки специализиран магазин. Цената на луковичката е средно лев-лев и двадесет - напълно оправдана инвестиция предвид зашеметяващия резултат.
---
"Ако имах само два залъка хляб, бих продал единия, за да си купя зюмбюл, който да нахрани душата ми" - тези думи ги приписват на самия пророк Мохамед. Всичко, което е необходимо, за да изпреварим естествения ход на природата и да "нахраним душата си" с приказните цветове още докато навън вали сняг, са няколко луковици, саксия, пръст и най-важното - търпение. Съществуват различни методи за т.нар. форсиране на зюмбюлите, но всички те опират до едно просто правило - в началния етап на развитие луковиците да бъдат на прохладно и тъмно място, докато се образува кореновата система; след това температурата постепенно да се увеличава, като колкото по-топло е помещението, в което се отглежда растението, толкова по-рано то започва да цъфти.
Първият начин предполага наличието на градина. Избира се подходящ съд и се напълва с пръст - влакнеста почва или смес от едровлакнест торф и пясък, предварително дренирана с дребни камъчета. Луковицата се засажда, като се
оставя 1/3 от нея открита над земята
Когато приготвите саксията със засадените зюмбюли, изкопайте малък трап, където я заровете под слой пръст, дебел около 20 см. Трапът трябва да бъде една идея по-широк от саксията, така че около нея да се насипе пясък за по-лесното й изваждане впоследствие. Полейте съда с луковиците обилно, докато пръстта в него се напои добре. После го покрийте с листа, мъхове, царевични стебла и други. Така ще предпазите растенията от измръзване. Изваждането на саксията трябва да стане около Нова година. Дотогава корените на луковицата изцяло ще са обхванали пръстта в съда. Не внасяйте веднага зюмбюла на топло. Оставете го на прохладно място, например на стълбите, докато стане около 10 см висок. Чак тогава можете да го приберете в помещението, в което ще го отглеждате. Върху пръстта трябва да се сложи мокър мъх, дървени стърготини или листа. Това е необходимо за
поддържане на влажен въздух наоколо
Вторият начин е за градските чеда, които нямат градина. Засаждате луковицата сега и първия месец държите саксията на тъмно и по-хладно - около 6-8 градуса, докато покара стъбло 5-6 см, после - за около 10 дни пак на тъмно, но при 20-25 градуса, докато стане 7-8 см и се покаже съцветието. След това поставяте растението до прозореца, поливате редовно с вода, престояла поне 24 часа, и оросявате внимателно, като следите да не остава вода по съцветието. За много кратко време зюмбюлът ще ви зарадва със своите нежни и ароматни цветове, които издържат до 3-4 седмици. Хубаво е всяка година да засаждате нова луковичка за форсирано отглеждане, защото при толкова интензивно развитие старата се изтощава.
Зюмбюл може да се форсира и в съд с вода -
например в стъклена ваза. За целта използвайте съд с прищипната форма, разширена в горната част. Луковицата се разполага именно в разширената част, така че корените да се спускат в намиращата се отдолу вода. Редуването на тъмно-светло-студено-топло и тук е задължително. Необходимо е водата да се подменя на всеки 15-20 дни, а за да не загният корените, във вазата се слагат късчета дървени въглища.
Що се отнася до количеството луковици в една саксия, то ако искате да създадете цветна композиция, може в един съд да посадите на еднакви разстояния няколко различни като багри растения. За съжаление, има опасност хармонията да бъде нарушена, ако те се развиват с различни темпове или някои от тях имат лоши цветове. Но това може да се предотврати с втория метод на засаждане. А именно като боднете луковиците в отделни саксии с диаметър 10-ина см, използвайки обичайна почвена смес за саксийни цветя. Когато се появят цветоносите, извадете луковиците от саксиите и ги пресадете в друг съд, като ги разпределите равномерно по площта, с която разполагате.
Сега - най-важните въпроси:
"Кога ще цъфне зюмбюлът?",
"Колко ще цъфти?" и "Какво да го правим после?" Ще цъфне до 2 месеца от началото на форсажа. Т.е. ако днес купим луковиците и утре ги посадим, ще се опияняваме от аромата на това удивително цвете още в края на януари. Ще цъфти около 3-4 седмици в зависимост от местоположението на саксията. Не се препоръчва да я държите близо до радиатор, както и на пряка слънчева светлина. Идеалното място е остъклен балкон или северен прозорец. След като прецъфти, поливането силно се намалява. Изчакайте листата да пожълтеят и засъхнат, едва тогава ги отрежете, извадете луковицата от саксията, просушете я на слънце, почистете я от коренчетата и пръстта и я съхранявайте на сухо и проветриво място 1-2 месеца при около 25 градуса, а после - при около 15-17 градуса. През октомври я посадете в балконското сандъче или в градината, а за форсиране купете нова.
|
|