Върху дланите на жените има по-голямо многообразие от бактерии, отколкото при мъжете, показват изследвания. |
---
Експерти от университета в щата Колорадо, който се намира в град Болдър, установили, че бактериалните общности варират много при различните хора. Изследователите се надяват, че откритието ще бъде от голяма полза при провеждането на различни клинични изследвания. Резултатите от работата си те за първи път публикуваха в научното списание "Сайънс Експрес". Учените смятат, че скоро ще бъде възможно да се установят местата в човешкото тяло, където транспланти на определен вид микроби биха могли да подобрят здравословното състояние на индивидите.
Изследването се основава на подробен анализ на бактериите, намерени на 27 различни места в телата на девет доброволци в много добро здравословно състояние. Не само че бактериалните общности
варират много при различните хора,
но те също така сериозно се променят, когато са взети от различни части на човешкото тяло.
"Това е най-пълната картина, която досега е правена на микробиологичния свят, и се надяваме скоро да успеем напълно да я завършим", обяснява ръководителят на американския научен екип доктор Роб Найт. "Целта ни е да открием какво е нормално при един здрав човек, а това ще бъде много важно за бъдещите изследвания при установяването на състоянието на болните", допълва той. Съществуват около 100 трилиона микроби, които живеят върху или вътре в човешкото тяло. Те имат важна роля при протичането на много от физиологичните функции, сред които са изграждането на имунната система, приемането на хранителните вещества и отблъскването на потенциално опасни и болестотворни патогени.
По време на изследванията си учените взели четири проби от всеки от участниците за период от три месеца. Това най-често ставало един или два часа след като доброволците са се изкъпали. Експертите използвали специални компютърни програми, за да направят профил на микробите, открити на различни места по човешкото тяло. Бактериите от пробите, взети от различните части, сериозно се различават, а някои от тях дори се крият при изследванията. Малки изменения са установени при бактериите, взети от подмишниците и от стъпалата на краката. Това вероятно се дължи на факта, че средата, в която живеят, е по-тъмна и влажна.
Най-малко вариации има в устната кухина
Най-големи вариации са установени при бактериите, обитаващи косата, ноздрите и ушните канали.
"Има огромен брой въпроси, на които трябва да намерим отговори: Защо при здравите хора има толкова различни общности на микроби? Дали при раждането си човек има определен вид бактерии и дали те остават, докато индивидът расте? И колко важни са те?", обяснява доктор Ноа Фиерер.
Учените направили и "трансплантация" на бактерии, за да видят дали ще продължат да живеят и в друга част на тялото. Те дезинфекцирали ръцете и челата на някои от доброволците, след което "трансплантирали" там бактериални общности, взети от езика. Установено било, че бактериите от езика живеят по-дълго върху ръцете и челата на доброволците. Това дава основание на експертите да стигнат до заключението, че определени бактериални общности предпочитат да обитават по-мазни части от тялото.
"Вероятно по-сухите части на кожата като ръцете обикновено се превръщат в места, гостоприемни за бактериите", обяснява доктор Елизабет Костело, която също е част от екипа американски учени, съставили атласа.
Изследвания, направени през 2008 г., са изучавали бактериите върху ръцете на 102-ма души. Доказано е, че там има над 4200 вида бактерии, но само пет са намерени при всичките 51 участници, участвали в проучването. Изследванията показали също, че
върху дланите на жените има по-голямо многообразие
от бактерии, отколкото при мъжете.
Доктор Найт обяснява, че откриването и изследването на множеството видове на бактериалните общности в човешкото тяло дават надежда за постигане на добри резултати при бъдещи клинични изпитания. "Ако можем по-добре да разберем тези вариации, ще можем да започнем да търсим генетични биомаркери за различни заболявания", допълва той. Американските експерти смятат, че някой ден ще стане възможно да се установят частите от човешкото тяло, които биха били податливи на трансплантирани микробни общности, които биха повлияли добре на реципиента.