Антидискриминационната комисия даде ход на делото за винетните стикери вчера, но поиска доказателства от пътната агенция, че издаването на еднодневна винетка за лек автомобил е нерентабилно. Според агенцията това е основната причина да няма такива стикери. Еднодневни винетки се издават само за камиони и се продават по 13 лв. На следващото заседание на 20 януари регионалното ведомство, към което се числи пътната агенция, и МФ трябва да кажат колко би струвала изработката на стикер за един ден, за да прецени комисията дали има основание да иска въвеждането им. Според статистиката 22% от закупените винетки за тежкотоварни автомобили са еднодневни. Най-краткосрочната за леките коли е седмичната и тя е 39% от всички продадени за м.г. стикери.
Комисията "Еюп" проучва и защо срокът на годишните винетки съвпада с календарната година, дори да са купени в средата й. Обяснението на ведомствата е, че всяка година стикерите имали различен дизайн и това помагало на КАТ отдалече да забележи липсата им. Вчера комисията поиска от МВР данни колко от установените нарушения с винетки са в резултат на визуално наблюдение. Освен това се твърди, че годишният стикер със срок календарна година е европейска практика. Като пример се сочи Австрия, в която той важи за 14 месеца - от 1 декември до 31 януари на следващата година. В Словакия валидността е от началото на януари до 31 януари на следващата година, както у нас. Подобна е практиката и в Швейцария.
Комисията на Кемал Еюп се самосезира заради наредбата за условията и реда за събиране на таксите за ползване на пътна инфраструктура. Ответна страна по това дело е Министерският съвет, но той отказва становище по въпроса. Вчера не бяха пратили и свой представител. Като заинтересовани страни са привлечени четири министерства - МРРБ, МФ, МТ и МВР.
|
|