:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,268
Активни 388
Страници 19,142
За един ден 1,302,066

Първият щатски уебсайт - малък, грозен, но иновативен

В днешно време, когато в мрежата вече има милиони Интернет-страници, малцина се сещат за онези няколко реда код, които поставиха началото на световното web пространство.

Първата американска уебстраница отпушва "духа от бутилката" само преди 10 г. Прави я физикът Пол Кунц през 1991 г. Кунц работи и до момента в Стандфордския център по линейно ускорение. Преди около десет години е вдъхновен от откритието на англичанина Тим Бернърс-Лий - създателя на World Wide Web.

Идеята на Кунц е да се съберат всички данни на Центъра в една база данни с възможност за търсене по ключови думи. Първият уебинтерфейс, разработен от Кунц, се състои от няколко реда текст и два линка. Единият препраща към е-mail-а на Кунц, а другият е линк към база научни данни от сферата на физиката на елементарните частици. Първоначалният замисъл е по този начин да се осигури бърз достъп на учените физици към определен списък с информация.

Творението на Кунц, което условно може да се нарече уебсайт, няма никакъв специален дизайн, изображения или рубрики. Изглежда изключително опростено, но дава тласък на идеята да се разработва все по-усъвършенстван интерфейс за web. За едно десетилетие милионите автори на уебстраници добавят постепенно елементите, които сега се смятат за задължителни в структурата на модерния web дизайн.





Сн: kunz.jpg

Текст: Идеята на американеца Пол Кунц за разработка на уебинтерфейс за достъп до научна база данни се ражда след посещението му в научната лаборатория на Тим Лий в Женева.



Сн: web page.jpg

Текст: Така изглежда първата американска уебстраница.
1117
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД