Депутатите девоенизираха изцяло МВР вчера. Със 148 гласа "за", 34 "против" и 4 въздържали се парламентът гласува на първо четене новия устройствен закон за МВР. Това стана след близо 4-часови спорове, остри словесни престрелки и много критики от опозицията.
Освен пълна девоенизация в системата законът въвежда за първи път и конкурсното начало при заемането на всяка по-горна длъжност, вливането на НСБОП, гранична полиция и жандармерията в една меганационална служба "Полиция", създаването на криминална полиция. Това са изисквания на Евросъюза.
Законът, представен от вътрешния министър Румен Петков, бе атакуван остро от ОДС и ДСБ. Двете групи недоволстваха, че проектът на МС не е минал през правната комисия, не се предвижда създаване на централизирано звено, което да включва всички дознатели, и че не гарантира сигурност за гражданите.
Бившият шеф на контраразузнаването и настоящ депутат от ДСБ Атанас Атанасов обяви, че проектът е слаб и не бива да се гласува. Йордан Бакалов от ОДС пък заяви, че той е поредната заблуда на БСП, защото в него няма нищо от това, с което социалистите са се ангажирали в предизборната си програма.
Веселин Методиев от ДСБ смята, че законът прави МВР господар на целия архив на държавата. ОДС отвърна с предложение полицията да бъде организирана на шерифски принцип, като се дадат повече права на районните инспектори. В обръщение се завъртя и тезата, че законът ще позволява претърсване на жилища, без санкция на съда, защото имало разминаване в понятията с НПК.
Чуха се гласове,че все пак много от забележките могат да бъдат взети предвид между двете четения и да бъдат включени в окончателния вариант. Проектът беше защитен от участниците в коалиционното управление - БСП, ДПС и НДСВ. Всички те обявиха, че той не е съвършен, но е необходим. Много от промените пък били искани от опозицията от години.
Румен Петков пък даде да се разбере, че е склонен да се съгласи с опозицията за създаването на централизирано звено, което да се занимава с дознанието и да включва всички дознатели. "Не искахме да бъдем упреквани, че връщаме Главно следствено управление отпреди 1989 г., но под ваш натиск съм готов да се съглася със създаването на такава отделна структура", заяви Петков.
Парламентът си даде 21 дни за предложения за промени в закона между първо и второ четене.
Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си
Редактирано от - bot на 07/10/2005 г/ 10:42:26