Скандални нарушения в концесията за столичната ВиК-мрежа, сключена за срок от 25 г. между общината и "Софийска вода" през 1999-а, разкри одит на Сметната палата.
Ревизорите са установили, че решението за откриване на процедура за концесия е било в нарушение на общинската наредба - не е включвало вид, размер и начин на плащане на цената на концесията. На 15.12.2000 г. Европейската банка за възстановяване и развитие е отпуснала на "Софийска вода" заем от 31 млн. евро, при условие че гарант по него ще е общината. Гаранцията е предоставена също на 15.12. 2000 г., без за това да има изрично съгласие на общинския съвет. С документа общината гарантира, че ще покрие заема, в случай че концесионният договор бъде обявен от съда за недействителен, като резултат от отвод или иск, или започнат процес за начина, по който общината е сключила контракта със "Софийска вода". Банката е поискала и доказателства, че гаранцията е одобрена от общинарите. Това става обаче едва на 19. 02. 2001 г.
При сключването на договора общината не е направила оценка на ВиК-мрежата, която е предоставила за стопанисване на концесионера, което означава, че не е ясно какво ще й бъде върнато след края на концесията.
Столичната община е платила 60 000 евро на фирма "Евролекс България" ООД за консултантски услуги за изготвяне на проект за предоставяне на концесия през април 1998 г. Първоначалното месечно възнаграждение на фирмата е 600 000 неденоминирани лв., година по-късно е удвоено. След още 3 месеца фирмата получава 60 000 евро на 3 вноски "поради значителния допълнителен обем на необходимите дейности по проекта".
Междувременно от мониторинговото дружество "Омонит" оповестиха, че шефът на "Софийска вода" Кевин Старлинг взима месечна заплата от 68 000 лв. Финансовият директор взимал 52 800 лв., а останалите 7 чужденци в управата на дружеството -между 24 800 и 35 200 лв. Това не е вярно, заплатите са много по-ниски, в рамките на нормалните за такива мениджърски постове, коментираха от "Софийска вода", но отказаха да съобщят конкретни цифри. Те отрекоха и да са плащали за издръжката на семейството на Старлинг и за образованието на децата му. Според "Омонит" огромни суми за квартири, парно, ток, вода, храна и дори кръчми са представени като инвестиции и са влезли в цената на водата за софиянци. Според концесионера това се получавало, защото до 3-ата година от концесията всички капитализирани разходи се отчитали като инвестиция.
|
|