Преговорите за разполагането на US бази у нас, които започнаха вчера, може да се проточат дълго и дори да се провалят заради тежки договорки как да бъде защитен националният ни интерес.
Един от най-горещите въпроси - дали САЩ са длъжни да искат разрешение от парламента за военни операции в трети страни при използване на базите ни - засега държат на диаметрално противоположни позиции двете страни.
Външният министър Ивайло Калфин вчера призна, че има два проекта за договор. Те са дадени от американската страна още преди разговорите през май.
На въпрос предвидено ли е България да бъде информирана и да дава разрешение на САЩ при операции в трети страни Калфин отговори: "Това е една от темите, които са сложени в мандата на преговарящите, и ние настояваме това да се случи." Той допълни, че "това, което бихме искали да видим, е по-друга формулировка, записана в проекта на американците".
Ивайло Калфин обясни, че делегацията ни преговаря въз основа на мандат, даден от предишното правителство, и в него точно е посочено как да се защити националният интерес. Този документ се състои от 15 страници и в него конкретно е разписана позицията ни за атакуване на трети страни, както и финансовите ни взаимоотношения, обясни Калфин. В сряда вечерта той и военният министър Веселин Близнаков подробно информирали за параметрите Съвета на коалицията.
Според Близнаков двете работни групи ще преговарят около месец, като страната ни на всяка цена ще държи да бъде защитен националният интерес както във финансово отношение, така и за т. нар. оперативна свобода.
С решение на парламента от 7 февруари 2003 г. България даде на САЩ летището в Сарафово за удар срещу трета страна и позволи презареждане и прелитане на чужди самолети за операцията в Ирак. Тогава президентът изрично подчерта, че не трябва да се обвързваме с военна акция без санкцията на Съвета за сигурност на ООН.
Както Калфин, така и шефовете на преговорните екипи отказаха подробности за условията в договора. От българска страна преговорите се водят от посланика ни в НАТО Любомир Иванов, а от американска - от посланик Робърт Лофтис, съветник в Държавния департамент. От кратките им изявления вчера стана ясно, че САЩ не възнамеряват да ни плащат наем.
Според посланик Лофтис България и САЩ съвместно ще използват съоръженията за тренировъчни и военни мисии. Става дума за периодична ротация на US въоръжени сили в България, а не за постоянно присъствие. Освен това бургаското пристанище ще се използва само за разтоварване на военна техника. "В този смисъл не възниква въпросът за наем, който САЩ ще плащат на България за ползването на съоръженията", обясни Лофтис.
През лятото Америка отпусна 1 млн. долара за учение, което се проведе на полигона "Ново село" до Сливен. Повечето от тези средства бяха похарчени за използването на български фирми, които осигуряваха хигиената и изхвърлянето на боклука на щатските бойци.
Редактирано от - Т_Живков на 06/10/2005 г/ 23:23:17