Студенти извоюваха сериозна победа срещу масовата практика на държавни университети да налагат незаконни такси за административни услуги. Под натиск на студентския съвет Университетът за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) отмени решението си да иска 500 лв. за възстановяване на студентски права.Това поставя под въпрос въведени и от други вузове извънредни плащания.
Новата такса бе наложена с поправки в правилника на висшето училище. Според спорните текстове всички студенти, отстранени от университета, са длъжни да внесат сумата при възстановяване на студентските им права.
Близо 300 младежи в 4-и и 5-и курс с изостанали изпити бяха пряко засегнати от промяната. Вузът искаше да ги допусне до извънредни изпити и евентуално да възстанови правата им в хода на учебната година, ако заплатят наказателната сума.
Въвеждането на подобни такса представлява грубо нарушение на конституцията, коментираха от студентския съвет. Тя изисква изрично различните видове такси и данъци да са установени в закон. Единствените такси, които законът за висше образование предвижда, са за полагане на кандидатстудентски изпит и за самото обучение. 255 лв. например е годишната такса за обучение в УАСГ. Късно в сряда академичният съвет прие аргументите на студентския съвет.
Проблемът обаче остава нерешен при чуждестранните студенти на вуза. Техните права са регламентирани в друг документ и въведените за тях такси за възстановяване на права не са отменени, сигнализираха студенти. Санкцията при чужденците е по-голяма - 1 семестриална такса. За гръцките студенти тя се равнява на 1500 евро.
Към подобни такси преди време прибегна и Софийският университет. СУ реши да събира по 20 лв. за поправителен изпит, останал от предходна година. Най-големите нелегитимно наложени във вузовете суми са за прехвърляне на студенти. 5000 лв. е таксата за прехвърляне на студент в УАСГ. СУ взима 250 лв., УНСС - 3000. 6000 лв. е прехвърлянето в стоматологичния факултет на Медицинския университет-София. Тук вузовете се оправдават, че прехвърлените студенти не идват с полагащата им се държавна субсидия. Заради липсата на регистър на студентите университетите масово продължават да търсят субсидия за младежи, които са се прехвърлили в други висши училища. Не е ясно дали и приемащите университети на свой ред не искат пари от държавата за тези студенти.
|
|