Шефът на "Форд" Алън Мълали позира с 1.0-литровия двигател, който се произвежда в завода на компанията в Кьолн (Гер). |
Най-впечатляващият от тях е трицилиндров с обем 1.0 литър. Неговата задача е да замени добре познатия досега 1.6-литров 4-цилиндров двигател. Показателите му са доста впечатляващия - 125 к.с., 170 Нм въртящ момент и разход на гориво от 4.8 л/100 км смесен разход. Ако бъде сравнена литровата му мощност, тя е равна на тази на един от най-добрите спортни автомобили - "Нисан GT-R". Трябва да се отбележи, че максималният въртящ момент от 170 Нм е наличен в целия диапазон между 1400 и 4500 об./мин. Това означава, че двигателят не се нуждае от високи обороти, за да разгърне своя потенциал, което от своя страна пък означава по-нисък разход на гориво и по-ниски нива на шум.
Мотото на новия 1.0 EcoBoost двигател е: "Сбогом, Дизел! Здравей, EcoBoost!". Бензиновият агрегат отчита потребление на гориво като на икономичен дизел, но в същото време има по-ниска пазарна цена, работи по-тихо и се задвижва от по-достъпното като цена гориво.
Още на пръв поглед правят впечатление компактните размери, като блокът на двигателя е с големината на лист А4. Чугуненият цилиндров блок е с малък диаметър, дълъг ход на буталата и разстояние между цилиндрите от едва 6.1 мм, което помага за бързото загряване и пести гориво. Главата на еднолитровия бензинов мотор е алуминиева, като в нея е интегриран изпускателният колектор. Това помага за намаляване температурата на отработените газове и оптимизира съотношението "гориво-въздух".
Успехът на този малък агрегат се крие в компактното нискоинерционно турбо, което е способно да се развърти до 248 000 об./мин. и използва вакуумно управляем клапан за излишните газове (wastegate), който намалява обратното налягане, когато компресорът не нагнетява. Двигателят със система за директно впръскване на горивото под налягане 150 бара е оборудван и с технология за двойно безстепенно регулиране на времето за отваряне на клапаните (Ti-VCT), която изсмуква остатъчните газове от цилиндъра, подобрявайки представянето на турбото. Вътрешното триене в двигателя се намалява от специално покритие на буталата, пръстени на буталата с ниско обтягане, уплътнения на коляновия вал с понижено съпротивление и редица други мерки.
Намаляването на разхода на гориво се постига и чрез други оптимизации - вечен ангренажен ремък, потопен в масло, система за регенеративно зареждане на акумулатора, маслена помпа с променлив работен обем и т.н.
Специално внимание е обърнато на бързото достигане от мотора на оптимална работна температура. За целта охладителната система включва два отделни кръга за главата и блока на двигателя, а радиаторната решетка е снабдена с активни затварящи се клапи. Серийната старт-стоп система, която гаси двигателя със спирането на автомобила, пък пести до 10% гориво при градско шофиране.