Единствено правителството може да запази конфиденциалност при даването на въздушни коридори за преминаване на чужди военни самолети, заяви вчера външният министър Соломон Паси при посещението си в Бургаския свободен университет.
"Една парламентарна процедура е толкова тромава, че би блокирала на практика всяко използване на въздушното пространство. Нещо повече, при парламентарната процедура ще бъде загубена и конфиденциалността на една подобна операция", поясни Паси. Според него туристическият поток у нас е скочил с 15%, след като сме отстъпили базата в Сарафово на САЩ миналата година. "Ако едното не е следствие от другото, то изводът е, че поне по никакъв начин не е попречило", рече още той. Външният министър отказа да коментира бъдещото отдаване на концесия на летище Сарафово с мотива, че все още няма окончателно решение на правителството по този въпрос.
Паси още веднъж напомни, че чистата печалба на България при ранно спиране на III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" ще е 12 пъти по-голяма, отколкото ако реакторите работят. "В момента България е договорила за периода 2004-2006 г. 1,2 млрд. евро предприсъединителни помощи. Ако се сравни това със 100-те млн. долара, които бихме спечелили от по-късното затваряне на блокове III и IV, съотношението е 12:1, т.е. спечелили сме 12 пъти повече, отколкото сме загубили", заяви външният министър. Той твърди, че тия облаги идвали заради бързото затваряне на глава "Енергетика" от преговорите с ЕС.
|
|