:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 256
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Сметната палата също не одобри цената на билета в София

ЦГМ е допуснал множество грешки в обществените си поръчки
Три месеца след като столичани спечелиха на първа инстанция битката срещу увеличението на билета за градския транспорт, и одит на Сметната палата установи, че по-високата цена е определена без никакви мотиви.

От одита на финансовото управление на столичния Център за градска мобилност (ЦГМ) за периода от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2016 г. става ясно, че предложението на директора на ЦГМ (тогава Симеон Арнаудов, който по-късно беше уволенен заради скандал с ремонт на спирки на градския транспорт) за увеличение на цената билета на 1.60 лв. не съдържа информация за механизма, по който е определена предложената по-висока цена. Не е посочен и анализ на ефекта от предложената мярка.

"Това, което казва Сметната палата, не е, че няма обосновка за цената на билета, а че механизмът за образуването не е достатъчно експлицитен", коментира настоящият директор на ЦГМ Христиан Петров. Той обясни, че записаното в предложението на бившето ръководство приходите на дружеството да се увеличат с 15 млн.лв. след промяната на цената вече е факт. Те са дошли от продажбата на абонаментни карти.

Точно заради липса на финансова обосновка защо цената трябва да е именно 1.60 лв. Административният съд в София отмени увеличението. Столичната община обаче обжалва решението.

Друго нарушение, което е открила Сметната палата, е, че в дружеството съществува порочната практика да се избират директори на ЦГМ, без да се спазва общинската наредба за публичен подбор на шефове на общинските дружества, "тъй като решението на СОС за откриване на подбора не съдържа бизнес задача в съответствие със стратегия за развитие на дружеството и критериите за подбор не отговарят на нормативните изисквания".

Всевъзможни пропуски и нарушения са открити и при възлагането на обществени поръчки и изпълнението на сключените договори на дружеството. Например при една поръчка е допусната промяна в първоначално обявените условия и така е сключен договор с участник, който не отговаря на посочените изисквания. Сключването на договор, без да са представени всички необходими документи от избрания за изпълнител участник, е един от най-фрапиращите примери за нарушение от страна на ЦГМ.



ДОГОВОР

Днес Столичният общински съвет ще решава дали да одобри предложението на зам.-кмета по транспорт Евгени Крусев да бъде удължен договорът с частния транспортен оператор "Карат С", който обслужва автобусните линии 1, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 14, 23, 204 и 306. Причината е, че "Столичен автотранспорт" очаква доставка на 120 нови возила, за да може да поеме управлението на линиите от частника. Договорът за някои от тях с "Карат С" изтече през март, но тъй като според Крусев за доставката на нови автобуси за общинската фирма ще се чака 9 месеца, "Карат С" трябва да продължи да обслужва линиите.









1127
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД