Експерти от ЕС са обсъждали да бъде върнат визовият режим за българите, ако потокът от гурбетчии продължи да е така силен, съобщиха дипломати, пожелали анонимност. Това нямало да важи за всички държави, а само за онези, които се смятат за най-засегнати от работниците на черно. За такава се смята примерно Гърция.
Заради голямото предлагане на евтина работна ръка надниците на черно в някои страни от Евросъюза са спаднали от 100 на 20 марки, разказаха наскоро завърнали се гурбетчии. "При това положение просто няма смисъл да се ходи", разсъждава Васил. Той е бил в Холандия, където почти месец неуспешно си е търсил работа по автосервизите. "Бях взел 1000 марки на заем преди да тръгна, похарчих всичко", разказва той. Турците са превзели пазара на труда в страната на лалетата и затова българин почти не може да пробие.
"Повечето ми приятели се пренасочиха към Лазурния бряг, където туристическият сезон е в разгара си", разказа 20-годишната Дима. Предимството на младежите било, че се разбирали лесно с руснаците, които сега са залели курортите там. Можело да се докарат добри пари и в строителството - около 70 марки на ден.
Най-благоприятен в момента бил пазарът на труда в Испания и Португалия, където турците присъстват по-слабо. "След победата на Симеон на изборите в Испания към българите се отнасяли с особена симпатия", разказа Илиян, който от години живее в Мадрид. Българите имали шанс да се възползват от кампаниите за узаконяване на нелегалните имигранти, които се провеждат периодично на Иберийския полуостров. Иначе повечето работещи нелегално възнамерявали да се приберат в родината преди изтичането на три месеца престой в шенгенското пространство, след което да заминат отново. Така те се надяват да избегнат "черния печат" в паспорта.
|
|