В средата на юни Гьотеборг наподобяваше Пномпен от края на 70-те години - мъртъв град. Процъфтяващият шведски град приличаше на камбоджанската столица от времето, когато я владееше Пол Пот. Красиви къщи, просторни улици, зеленина и почти никакви хора. За щастие шведите не се бяха изтребили като камбоджанците, а просто се бяха изпокрили.
Когато на 16 юни президентът Петър Стоянов пристигна за срещата на високо равнище на Европейския съюз в Гьотеборг, видя само полицаи по опустелите улици, които бяха завардили кръстовищата около конгресния център. Наоколо - безкраен парк, свежест и... подозрителна тишина. Предната вечер силите на реда бяха водили люта битка с хиляди германци, датчани, холандци и други "гости", дошли да протестират срещу нещо си. Така и не се разбра точно срещу какво. Били антиглобалисти. Едни от тях не бяха доволни, че в Европа се създава супердържава, каквато според тях ще бъде след време Европейският съюз. Други роптаеха, че богатите експлоатират бедните и не им опрощават дълговете. Трети просто се бореха срещу "символите на капитализма" и чупеха витрини, грабеха магазини и палеха контейнери за боклук. В безпорядъка властите успяха само да предупредят населението да не си подава носа навън, докато не свърши височайшата среща и не се разотидат гастролиращите демонстранти.
Международен календар на безредиците
Откакто през 1999 г. в Сиатъл антиглобалистите предизвикаха първите сблъсъци по повод конференцията на Световната търговска организация, в света се появи нов туризъм - на войнствените демонстранти, които следят календара на големите международни срещи и пътуват от град в град, за да предизвикват безредици. След Сиатъл бяха Прага (септември 2000), Ница (декември 2000), Гьотеборг (юни 2001), Барселона (юни 2001), а сега тръпнат Генуа и Брюксел. От 20 до 22 юли в Генуа се събират ръководителите на държавите от Групата на осемте (Г-8), а Брюксел ще бъде домакин на следващата среща на върха на ЕС. От 2002 г. той ще е постоянен домакин на срещите на ЕС, защото никоя столица не желае повече да се превръща в бойно поле. Брюксел ще бъде жертван под предлог, че има най-добър тренинг да охранява международни прояви.
Но властите правят все по-мрачни прогнози, като знаят какво се случи досега. За Генуа се очакват 100 000 демонстранти, Брюксел пресмята как да не допусне през декември повече от 40 000. В Гьотеборг вандали нанесоха щети за 10 милиона евро, докато за организацията на срещата домакините бяха похарчили 15 милиона евро. Колко ли ще струват следващите международни срещи?
Драконовски мерки и смирени жестове
Британският премиер Тони Блеър бе шокиран, че в Гьотеборг са арестувани и негови сънародници, които са безчинствали точно като прочутите футболни хулигани от Острова. Той заклейми "пътуващите циркове" на анархистите, които обикалят от една среща на високо равнище на друга с единствената цел да предизвикат колкото може повече безпорядък. "Мирните протести са важна съставка на демокрацията. Но в демокрацията няма място за анархисти и протести с насилие. Тези действия изразяват само желание да се предизвика насилие и да се заплаши животът и спокойствието на невинни хора", каза Блеър на 17 юни.
Световните лидери, които държат най-мощните лостове на властта, са принудени да се крият в конферентните зали като в крепости, обсадени от пълчища демонстранти. Италианският премиер Силвио Берлускони обяви драконовски мерки за срещата на Г-8, които от 18 до 22 юли ще превърнат Генуа в обсаден град. Там няма да кацат и излитат други самолети освен на официалните гости. Достъпът на туристи временно ще бъде забранен. Историческата дворцова част в центъра на града, където би трябвало да протече срещата, ще бъде завардена от хиляди полицаи. А за по-сигурно се обсъжда възможност височайшето рандеву да се състои на борда на пътнически кораб в Генуезкия залив край брега или още по-добре - на самолетоносач от Шести американски флот, който кръстосва Средиземно море.
Президентът на Русия Владимир Путин вече командирова специалисти по антитерористични действия в Генуа, защото осведомени източници му донесли за подготвян заговор на чеченски терористи. Те щели да се смесят с антиглобалистите, за да се опитат да го убият. Американците също са нащрек. На тях пък други осведомени им донесли, че последователи на терориста ислямист Осама бен Ладен щели да вземат на прицел в Генуа президента Джордж Буш.
При параноята, която завладява големите, Италия се видя в чудо и за първи път предложи на 25 юни преговори с антиглобалистите. Но с кого да преговаря? При първото преброяване се оказа, че 700 организации се готвят да водят свои членове "на екскурзия" в Генуа. Всяка си има свои причини да недоволства от реда в света. Те се обединиха в т. нар. Генуезки обществен форум, но единственото свързващо звено между тях бе влечението към пакостничество. След 2 часа и половина пазарлъци с шефове на италианската полиция стана ясно, че не се получава разговор, и антиглобалистите се разотидоха, след като междувременно се изпокараха и помежду си.
Виртуални конференции заместват срещите на живо
Властите са принудени да търсят и нестандартни решения. Миналия месец Световната банка се стъписа пред мобилизацията на антиглобалистите в Барселона и реши да премине към виртуални конференции чрез Интернет, вместо да прави срещи на живо, които примамват като стръв анархистите. Демонстрантите веднага намериха отговор и на новата стратегия: те обявиха, че ще правят "седящи стачки в Мрежата", така че да я блокират и да провалят видеоконференциите. Хакер от техните среди заяви пред "Таймс", че не е никакъв проблем да се проникне във виртуалната конферентна зала и дори да се участва в дебата. Природозащитната организация имала 100 000 привърженици, които били готови да използват компютрите си като оръжие за протест и натиск върху управляващите среди. В началото на годината тази армия с компютри парализира уебсайта на Белия дом, като протестира срещу нежеланието на президента Джордж Буш да изпълни задълженията на САЩ по конвенцията за борба с парниковия ефект.
Така още преди да си вдигнат крепостни стени в Интернет, световните лидери усетиха, че и там са обсадени. Къде да се скрият, за да намерят спокойствие? Може би най-добри условия предлага Международната космическа станция. Сигурно е, че поне до нея няма масов транспорт.
|
|