- Г-н Кисьов, защо е нужно да има преходен период при либерализация на пазара на земя от страните-кандидати за ЕС?
- Предложението е направено по искане на държавите-членки на ЕС. Общата формула ще важи за всички кандидатки. Приема се, че 7 г. за преход са достатъчни. Срокът тече от датата на присъединяването ни. Ако предположим, че това стане през 2007 г., преходът ще продължи до 2014 г.- 2015 г. Мисля, че това е добър вариант, особено когато говорим за раздвижване на пазари и капитали в голям мащаб.
- Смятате ли, че в този срок комасацията на земята у нас ще приключи?
- За да се ускори комасацията, пазарът на земя трябва бързо да се освободи. Тези процеси са взаимно свързани. Ходът на реформите досега позволява да се вместим в тези срокове. И това важи за всички кандидатки. Знаете, че централно-европейските държави са по-подготвени и се очаква да влязат в ЕС през 2004 г. Това означава, че те ще освободят пазара на имотите до 2011 г. Ако не са съгласни с тези срокове, те просто няма да подпишат споразумението с ЕС.
- Основателни ли са исканията за незабавни промени в нашата конституция, с които да се либерализира пазарът на земя?
- Не виждам защо трябва веднага да се освобождава пазарът. Ако искат, още утре депутатите биха променили Конституцията. Но така влизаме в противоречие с отпора на обществото срещу продажбите на земя на чужденци. По традиция българинът е свързан със земята, затова му трябва време да "повтаса", да узрее за това решение. Знаете този сантимент, който е характерен за българина.
|
|