Брюксел гледа на победата на Симеон II на парламентарните избори в България по-скоро като на куриоз, отколкото като на някакъв драматичен за страната политически завой. Възможно е отношението да се промени, когато станат ясни програмата, политиката и личностите в новото правителство. Но засега лидерите в ЕС и техните говорители запазват по-скоро предпазлив, отколкото ентусиазиран тон.
И не само заради нововъведението да се появи цар начело на правителство. В края на краищата много страни-членки на ЕС си имат монархии, а "Ваше Величество" е разпространена форма на обръщение в Западна Европа. Само дни преди Симеон триумфално да влезе в българските коридори на властта, едно друго ново европейско правителство обяви своята законодателна програма чрез устата на една кралица.
В началото на юни Тони Блеър имаше същия успех като Симеон в общите избори в Обединеното кралство. Но според британските закони монархът е този, който представя програмата на новото правителство, и точно това направи Нейно величество Елизабет II в парламента на 20 юни. И уводните изречения на програмата на новото правителство, която тя прочете, сигурно ще звучат много близо до това, което скоро ще обяви Симеон:
"Основните цели на моето правителство са икономическата стабилност и инвестициите, както и реформата на държавната администрация, водещи до едно по-благоденстващо и солидарно общество."
Даже и останалата част на програмата на Блеър звучи така, сякаш е преписана от Партньорството за присъединяване, което ЕС изготви за България: "Проблемите на законодателството ще бъдат на преден план с цел реформа на наказателното право и защита на свидетелите, включваща мерки срещу корупцията и сексуалните престъпления. Ще бъде внесен проектозакон, засилващ правомощията в областта на борбата с прането на пари, създаването на Агенция за възстановяване на криминално отнетите средства, позволяваща обществото да си възстанови средствата, натрупани от престъпления и наркотрафик. Ще бъдат направени законови промени, за да се помогне на полицията в борбата й с престъпността, за да се улесни международното сътрудничество в полицейската област и да се установи нова система на работа с жалбите. Ще бъдат внесени проектозакони за реформиране на системата на наказателното право" и т. н.
Може би за някой в България ще прозвучи успокоително, че и на други места хората са изправени пред проблемите на корупцията и престъпността?
Проблемите, пред които е изправена България, когато се опитва да си изгради едно ново бъдеще, не са по-различни от тези в Европа. В България просто са по-остри.
Така че дали крале, кралици или валета* са главните фигури в колодата карти, е по-маловажно в сравнение с това какво прави правителството с най-големите според електората предизвикателства.
Сега за валетата. Едно от тях скоро бе завъртяно от колелото на съдбата от висините до дълбокото дъно. Решението на югославското правителство от 23 юни за приемане на указ за сътрудничество с трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия беше посрещнато с радост в Западна Европа и отвъд океана. А днес Слободан Милошевич застава пред прокурора в Хага.
Дори и най-убеденият републиканец няма да тръгне да защитава кариерата на този президент. Така че, когато ЕС реагира предпазливо на триумфа на Симеон на изборите, това няма нищо общо с етикета му на бивш или бъдещ цар. Формата на управлението е от второстепенно значение в сравнение с естеството на правителството. Много държави се справят прекрасно с проблемите си с архаични конституции, според които държавен глава е монархът. Републиканството не е гаранция за праволинейност - и режимът на Милошевич го демонстрира убедително. Но и монархията не е. И за да спечели Симеон възхищението на българите и на външните наблюдатели, той ще трябва да успее с реформите. И няма значение дали на главата му има корона или шапка.
--------
* Поп и дама на английски са "крал" и "кралица".
|
|