Вили де Клерк е роден през 1927 г. Юрист по образование. Заемал е различни постове в много белгийски правителства: министър на бюджета, на финансите, на външната търговия, вицепремиер. Член на фракцията на либерал-демократите в Европейския парламент.
- Господин Де Клерк, неотдавна Симеон II каза в едно интервю, че идеята да се включи в българския политически живот му е дошла при срещи в Европейския парламент. Понеже зная, че вие сте се срещали с него, ще ви помоля да коментирате резултата от изборите в България.
- Действително срещали сме се. Струва ми се, че големият изборен успех на Симеон е важен и симптоматичен. Важен, защото променя политическата сцена в България, и симптоматичен, защото неговият личен успех според мен се дължи на първо място на недоволството на населението. Българите си дават сметка, че тяхното икономическо и социално положение е много по-лошо от това на другите европейски страни и е резултат на един неуспешен преход. Този резултат от изборите означава, че хората не мислят, че със Симеон положението ще бъде по-лошо, а напротив. Може би защото много хора смятат, че по-лошо няма накъде. Но важното е, че изборите бяха справедливи и честни и че българите направиха своя избор.
- Вярвате ли, че със Симеон нещата ще се оправят? Как гледат на него от Брюксел?
- Не мога да гадая бъдещето, нямам кристална топка. Надявам се - за доброто на българския народ, - че нещата ще се подобряват, и го казвам независимо от личността на Симеон и неговата възможна бъдеща роля. В Европейския съюз нямаме друг интерес освен този България да се развива. Що се отнася до това как Симеон се възприема тук, мисля, че това възприятие е позитивно.
- България се надява да получи покана за членство в НАТО догодина, а досегашното правителство си беше поставило за цел членство в ЕС от 1 януари 2007 г. Реалистични ли ви се струват тези цели?
- За членството в НАТО - да. Що се отнася до ЕС, знаете, че има строги критерии, които трябва да бъдат достигнати. За вас по-трудни са икономическите критерии, трябва на дело да се прилага европейското законодателство. Така че при вземането на решения Брюксел ще изхожда главно от напредъка ви в тези области.
- А обстоятелството, че Симеон е бивш цар и може да има амбиции да възстанови монархията, препятствие ли е по пътя към членството в ЕС?
- Не виждам защо трябва да бъде препятствие. Белгия например е монархия, а също съседите ни Холандия и Люксембург. В ЕС е пълно с монархии!
|
|