Проверката за т.нар. Царска болница през последните дни била съсредоточена върху документацията, която се намира в Министерския съвет. Това каза пред БНР висшият прокурор Камен Ситнилски. Целта на проверката е да се проследи законосъобразността на процедурите. Затова се преглеждали документите и стенограмите при обсъжданията на проекта. Ще бъде направена оценка и на позицията на съответните лица от изпълнителната власт, които са били ангажирани с проекта.
Преписката е възложена на полицията и най-много до 20 дни трябва да приключи, увери Ситнилски. Само ако проверката събере достатъчно данни, че е извършено престъпление, ще бъде образувано дело. Ключови за проверката могат да се окажат материали от Италия, които прокуратурата все още чака.
Преписката за педиатричната клиника, образувана през 2004 г., стана актуална напоследък след ревизията на прокуратурата. Тя разкри, че папката със сигнала за злоупотреби е прашасвала на бюрото на бившия главен обвинител Никола Филчев повече от година и половина. След това избухна и скандалът на Апенините и въпросната болница се оказа основна българска връзка в него.
Филчев вече обясни, че не може да се търси отговорност, защото решението е било на кабинета, който е колективен орган. А основен принцип в наказателното право е, че отговорността е лична. Главният прокурор Борис Велчев обаче обяви, че е възможно част от министрите да са действали със съзнанието, че нарушават закона. "Може никога да не се докаже, но трябва да се опита", смята той.
Адвокатът на Симеон Сакскобургготски Джандоменико Каяца и вчера потвърди, че до момента Сакскобургготски не е получавал официално съобщение, че е разследван по Савойската афера. Той поясни, че според италианския наказателен кодекс да си записан в списъка на разследваните изобщо не означава, че си обвинен в нещо. В интервю пред "Монитор" в събота пък съдията по предварителното следствие по аферата Алберто Януци заяви, че е възможно Симеон да бъде изправен пред съда в Италия и да бъде обвинен в корупция, за което там се предвиждат от 2 до 5 г. затвор.
/:/ "...Филчев вече обясни, че не може да се търси отговорност, защото решението е било на кабинета, който е колективен орган. А основен принцип в наказателното право е, че отговорността е лична."
......................................... ......................................... .....................................
Никой НЕ е казал и настоявал да се търси "Колективна Отговорност" от Министерския съвет/Кабинета/- сиреч, че всички членове на Мин. Съвет/Кабинета/са виновни по Дефиниция и Еднакво?!! НАПРОТИВ, Отговорността ТРЯБВА да се търси от всеки член на кабинета-ИНДИВИДУАЛНО! За "СЪУЧАСТИЕ" при вземане на НЕполитическо решение/каквото е решението за строеж на КОНКРЕТНА Детска болница- но без Търг или Конкурс!/!!! Такова Решение на МС НЕ е политика, а е, май, далавера?!? За която ВСЕКИ член на МС трябва да си понесе Отговорността- според "заслугите" му!