Скандален начин за усвояване на 33 млн. лева бюджетни пари за енергийно саниране на училищата е изобретило Министерството на образованието и науката. В началото на годината кабинетът задели тази сума - част от извънредните 130 млн. лв. за образованието - за топло- и хидроизолация на 150 най-нуждаещи се от саниране училища в страната.
Според обявената от МОН обществена поръчка, страната е разделена на 3 части, наречени лотове. Два включват по 9 области, третият - 10. Във всеки лот има по около 50 училища, отстоящи на огромни разстояния едно от друго. Така например в Лот 3 спечелилата фирма трябва да ремонтира училища от Сандански до Видин. Изисква се огромна по мащаб дейност - подмяна на десетки хиляди метри дограма, ремонт на десетки покриви и отоплителни инсталации, при това извършена в изключително кратки срокове - за 80 дни.
Специалисти от бранша твърдят, че у нас няма фирма, която може да извършва ремонт на такива огромни територии и за толкова кратко време. Същевременно според условията на търга фирмите могат да кандидатстват в консорциум, като водещата, длъжна да поеме изпълнението на 70% от поръчката, трябва да има оборот от 15 млн. лв. за предходната година. Браншовици твърдят, че строителните фирми от такъв калибър са единици. МОН обаче досега не е обявило нито кои са кандидатствалите за 3-те обществени поръчки, нито кои са спечелили. Ясно е само, че за два от лотовете вече има избрани изпълнители, а за третия конкурсът се е провалил, понеже кандидатите са искали по-високи от предвидените суми.
Според главния секретар на МОН Димитър Танев окрупняването на поръчките се налагало, "за да не се губи време в излишна администрация". В комисиите по търговете обаче са включени само чиновници от МОН и други ведомства, мнозина от които без каквито и да било квалификация и опит в строителството. В същото време в комисиите няма представители на бизнеса, синдикатите и неправителствени организации.
Опасенията, че изпълнителите няма да успят за месец и половина да извършат всички ремонти, Танев отхвърля с предвидените неустойки в договорите и със завишените изисквания за фирмен оборот.
ФАЛСТАРТ
Стратегията за енергийно саниране предизвика скандал още преди да бъде приета. Агенция за енергийна ефективност бойкотира санирането на училищата, защото МОН отказа предварителното обследване на сградите за това какви точно ремонти са нужни, както изисква законът за енергийна ефективност. Кабинетът обаче застана на страната на МОН и прие аргумента му, че така ремонтите ще се забавят, защото още няма лицензирани фирми за енергийно обследване.
Това е поредната жълта далавера и нищо повече...
НДСВ