След като преди десетина дни министърът без портфейл Фелиз Хюсменова хвърли вината за огромните щети от пороите върху кметовете, Националното сдружение на общините отвърна на удара. В специална декларация кметовете обвиниха държавните институции в безотговорност, липса на координация и несвършена работа преди пороите. "Не можем да позволим да бъдем използвани за параван на чужда безотговорност и неизпълнени задължения преди настъпването на стихията", пише в декларацията на НСОРБ.
Според представителите на местната власт упреците към общините са необосновани. Кметовете са обидени, че са представени като безучастни свидетели на наводненията, въпреки че денонощно участвали в спасителните действия.
Общините искат ясно да се определят отговорностите на отделните институции и да се създаде координация между тях. Сдружението иска незабавно да се приеме правилник за прилагане на Закона за управление при кризи, за да могат и общините да изготвят свои планове за управление при кризи.
Законът за местно самоуправление предвижда общините да се грижат за превантивните мерки и да осигуряват пари за това, коментира зам.-шефът на "Гражданска защита" Светослав Андонов. Според него кметовете не са си свършили работата, защото тяхно е задължението да изградят дигите, да почистят коритата на реките и да изградят канализация. Андонов призна, че на места може да е липсвала координация, но в 90% от случаите кметовете нямат основание да се оплакват.
Постоянната комисия за бедствия и аварии към МС отпусна онзи ден едва 1/20 от парите, които общините поискаха за покриване на щетите след пороите. За седмица са постъпили искания за 35 млн. лв. София настоява за 20 млн. лв. Комисията отпусна 1,87 млн. лв. По-рано даде 6 млн., но от тях за столицата са 500 000 лв.
С 20% е нарастнал интересът към имуществените застраховки в райони близо до наводнението, коментираха застрахователи пред електронното издание "Иншурънс". Според тях, интересът е "кампаниен" и след време ще спадне. Има села без нито една застраховка, а в малките градове са застраховани около 10% от жилищата. По-големи обезщетения ще се плащат по селскостопанските застраховки, коментират застрахователите.
ОТГОВОР
Центърът за управление на кризи не е сформиран заради спряната работа на парламента, коментира пък съветникът на Филиз Хюсменова Деси Раянова. Тя напомни, че всяка година кметовете получават списъци от "Гражданска защита" с потенциално опасни обекти, които подлежат на проверки и ремонт.
Нека кметовете не забравят, че това правителство им покри дефицит от 600 млн. лв., заяви министър Димитър Калчев. Според него е нормално при бедствени ситуации общините да реагират бързо и да не чакат решенията на държавните органи. Той не отрече, че законовите уредби не са съвършени, но реагира остро срещу опитите да се политизира проблема. Противопоставянето на местната и централната власт е тъжна практика, която трябва да бъде прекратена, заключи Калчев.
Фелиз Хюсменова ?!? няма ли достойни българи, които да ни управляват, че се оставяме в ръцете на турци...
Гласувайте за българи, за да не търпим повече тази турска банда ДПС...