--
Остров Терсейра, което в превод от португалски означава просто Третият остров, е вероятно най-добре развитият по отношение на удобства и комуникации от 9-те Азорски острова, които са на 1500 км от Европа в Атлантика. Развитието на острова до голяма степен се дължи на американската военновъздушна база Лажеш на о. Терсейра, разположена недалеч от главния град Ангра ду Ероижму. В тази база спират за зареждане американските самолети на път за Персийския залив при първите войни там, както и за последната срещу Ирак. Азорските острови бяха домакин и на срещата в средата на март 2003 г. на Буш с европейските му съюзници Тони Блеър, Хосе Мария Аснар и тогавашния португалски премиер Жозе Мануел Дурао Барозу, след която прозвуча последния ултиматум към Саддам Хюсеин преди да започне войната.
Геополитиката и присъствието й в живота на населението на Терсейра изглежда свършва дотук. В неделя по обяд в Ангра ду Ероижму по улиците почти няма хора -
семейство с деца се припича
на есенното слънце на плажа, неколцина младежи се забавляват във водата на Атлантика, млада двойка разхожда очарователно кученце по крайбрежната алея, четирима мъже пият по бира в снек-бара Копакабана, която е колчем единствената пивница, отворена в този час в центъра. Възрастна съпружеска двойка бавно се разхожда по крайбрежната алея и съзерцава яхтеното пристанище. Безвремие.
Населението на острова и на Ангра ду Ероижму се занимава предимно със земеделие. Въпреки че са в средата на океана и е логично да се предположи, че са риболовци, местните залагат повече на селското стопанство заради уникалния климат, който предразполага всички земеделски култури да избуяват без особени усилия. Най-плодородните земи на острова, образуван от застинала вулканична лава и пепел, са резервирани за фермерите, които извеждат на паша малобройните си стада крави. Млекодобивната и млекопреработвателна индустрия са сред козовете на местните фермери на европейския пазар. Островните власти се гордеят с постиженията от последните 20-ина години, откакто Португалия и прилежащите й острови са част от ЕС. Фондовете за регионално развитие се изливат щедро върху местните земеделци, защото само допреди няколко години Азорските острови са се смятали за най-бедния и слаборазвит регион на ЕС. Днес обаче има няколко региона в континентална Португалия по-изостанали от Азорските острови.
Температурите и високата влажност превръщат островите в идеално място за отглеждане на уникални растения. Местните внасят цветя от цял свят - Африка, Азия, Европа, развъждат ги и след това ги продават на световния пазар. Освен бизнес, невероятната флора тук е като магнит на новите поколения екотуристи, които избират дестинациите за ваканция според това какви редки видове могат да видят на съответното място.
Затова
туризмът е новият икономически сектор,
който тепърва набира скорост на островите. Местните обаче са предприемчиви, не е нужно десетилетия да им се обяснява какво означава в превод инфраструктура и вече са инвестирали в летища на всеки от островите, строят пътища, нови хотели, като всички стаи по правило са с изглед към океана.
Атракциите все още не са особено развити, но за странниците вероятно ще е невероятно преживяване да видят обичайното развлечение на местните през лятото - гонитба с бикове по улиците на Ангра ду Ероижму. Всеки летен ден след 18 часа местните мъже погват добичетата по улиците и така разреждат адреналина и се разтоварват след дългия работен ден на полето.
Фермите и земеделските имоти тук са малки и се отделени една от друга с ниски каменни огради от вулканични камъни. Те пазят имота от дъждовната вода, вятъра и солта от океана, която той навява.
Населението на 9-те острова от архипелага е около 200 000 души, а над 1 млн. азорци са емигрирали в САЩ. Жителите на о.Терсейра са наследници на първите заселници от Португалия, доведени на островите от фламандеца Яком де Брюге между 1460 и 1470 г. Името си островът получава, защото бил открит след съседните Санта Мария и Сао Мигел.
В средата на миналия век мощно земетресение срива почти до основи гр. Ангра ду Ероижму, след което той е построен наново и днес зданията блестят с белотата си на фона на невероятното зелено и лазурното океанско синьо. Ангра е обявен от ЮНЕСКО за град от световното наследство.