"Ауди" тази година направи неочакван маньовър и показа два от най-атрактивните си новости на другия край на света - в Токио. Това е още по-изненадващо като се отчете че само преди месец бе автосалонът във Франкфурт, където по традиция немските фирми вадят всичко най-интересно от конвейрите и конструкторските си бюра. Изложението в Токио по същата логика пък винаги е било доминирано от японците и освен това по традиция е подиум за авангардни и често съвсем екстравагантни концепции.
Всеизвестно е, че в ерата на глобализацията традициите не са това, което бяха, но около автосалоните си има и пазарна логика, която в този случай сякаш изглежда пренебрегната. Изложението в Токио е нещо като параден вход за японския пазар, където европейските фирми нямат кой знае какви позиции, интереси и перспективи. Освен това европейците смятат мотошоуто в Токио за шпионско сборище. Японските и корейски "журналисти" са пословични с внимателното снимане и измерване на експонати и детайли по всички автосалони из света, няма основания на родна почва да са различни. Сега пък се добавят и китайците, които са далеч по-безскрупулни в използването на чужди идеи.
--
Тази година на автосалона в Токио е било цяло чудо, твърди европейската агенция "Юромедиахауз". Колите са били обсадени от китайски специалисти и подложени на професионално ровичкане и подробно техническо заснемане, но фирмите не можели да направят нищо, тъй като "сред тях е можело да се окаже и някой истински журналист". И все пак тази година в Токио европейците са по-силно представени от обикновено. Промяната може би е свързана с китайския бум, където в момента са концентрирани амбициите на всички сериозни фирми.
Така или иначе "Ауди" избра Токио, за да лансира прототипа "Шуутинг брейк", който очевидно предначертава наследника на сегашното спортно купе "ТТ" и върховата версия на луксозната си лимузина S8. В случая с прототипа може и да има някаква логика. Той има доста
смел и различен дизайн
Рязката смяна на облика винаги съдържа риск, още повече за немските фирми, които обикновено са консервативни. Показването в Токио ще позволи да се проверят реакциите и евентуално да се направят промени преди пазарната версия да излезе пред своята си публика на някой европейски подиум.
Новото ТТ очевидно ще бъде далеч по-агресивна и може да се каже хищна кола. При него фирмената трапецовидна радиаторна решетка е увеличена и разделена от вертикални хромирани лайсни, така че съвсем заприличва на раззината хищна паст. Фаровете са по-източени встрани, а изпъкналите калници излъчват послание на стаена мощ. Първото поколение на ТТ също бе ярка и експресивна кола, но на фона на "Шуутинг брейк" изглежда миловиден като детска играчка.
По размери прототипът се придържа към формулата на малките, динамични купета. Дължината му е 4,18 м, широчината - 1,84, и височината - 1,35. Каросерията е с удължен покрив и донякъде напомня на комби. Това може и да се промени в пазарната версия. Интериорът запазва и модернизира основните черти на познатото ТТ. Двигателят е 3,2-литров, V6, с мощност 250 к.с., съчетан със задвижване "Куатро". Авангардна новост има в окачването - твърдостта на амортисьорите може да се настройва благодарение на специална течност, която мени вискозитета си в променливо електромагнитно поле. Твърдостта на амортизиране може да се управлява както от шофьора, така и от компютър в зависимост от пътните условия и скоростта.
Другата новост на "Ауди"
от Токио е в съвсем различен сегмент. Става дума за пазарна машина, която е насочена главно към бизнесмени. Фирмено тунингованата версия на представителната лимузина А8 носи обозначение S8 и е оборудвана с модифициран двигател от "Ламборджини Гаярдо". Десетцилиндровият агрегат има малко по-голям обем - 5,2 литра, а мощността е намалена до 450 к.с. Така характеристиките му са оптимизирани за значително по-голямата и масивна лимузина. Въпреки това тя има взривна динамика - ускорението 0-100 е около 5 сек. Задвижването е "Куатро", а скоростната кутия - 6-степенна автоматика. Представянето на тази лимузина в Токио само месец след Франкфрут най-вероятно е подтикнато от големия интерес на китайските новобогаташи към подобен тип скъпи и представителни коли.
|
|