Здравеопазване
Здравната вноска е 6%. По училищата могат да разкриват здравни кабинети по желание и те са единици. Всеки може да има само един личен лекар, а за да посети специалист, трябва задължително да има направление от джипито. Допълнителното здравно осигуряване е регламентирано, частните фондове са над 10, но с малък пазар. Скъпоструващите лекарства и операции се поемат от държавата и здравната каса.
Образование
Задължително образование до 8-и клас, безплатни закуски и учебници до 4-и клас, платен прием - само в магистърски и докторантски програми. Бюджет за образование - 4,2% от БВП. През акредитация минават само висшите училища. Държавата решава за всеки ВУЗ поотделно колко студенти в дадено направление да приеме.
Социална политика
386 лв. средна заплата за обществения сектор, 285 лв. - в частния. 150 лв. минимална заплата. 40 лв. гарантиран минимален доход. 53 лв. социална пенсия. 420 лв. таван на пенсиите. 13,11% безработица. 35,5% осигурителна вноска за фондовете на НОИ (дели се между работодател и осигурен в съотношение 70:30).
Данъци и отношение към МВФ
Скалата за облагане на доходите на физическите лица е 5 нива. Доходите над 600 лв. се облагат с 24%, а най-ниските от 130 до 150 лв. - с 10%. Необлагаемият минимум е 130 лв. месечно. Данък печалба е 15%, ДДС е 20% Прогнозата за икономически растеж през 2005 г. е 5,6%.
Предложения към бизнеса
Лицензионно-разрешителните режими са в ръцете на държавни или контролирани от държавата органи; регистрацията на фирмите е изцяло в съдебната система и е бавна и тромава; подпомагането на големите предприемачи с инфраструктура е все още в зародишен стадий, никаква реална подкрепа за малките и средни предприятия, твърде високо данъчно-осигурително бреме.
|
|