След като проектът за нов Закон за съдебната власт бе оттеглен от заседанието на кабинета миналия четвъртък, вчера основни моменти от него бяха сериозно критикувани и от висши магистрати.
Това, че не се предвижда Висшият съдебен съвет да стане постоянно действащ орган, бе сред основните забележки на шефовете на двете върховни съдилища Константин Пенчев и Иван Григоров. "Проектът не отговаря на очакванията на обществото за реформа на съдебната система", твърди Пенчев в становището си. Григоров пък обясни, че било несериозно, обидно и смешно проблемите на третата власт да се обсъждат за по няколко часа веднъж седмично. Зам.-шефът на ВКС Румен Ненков пък, който участва и в писането на проекта, се страхувал от бюрократизиция, ако съветът е постоянно действащ. Балансиран вариант щял да е смесеният - част от ВСС да е постоянно действащ, а друга да се формира от магистрати, които продължават да изпълняват функциите си в системата.
Всички магистрати обаче се съгласиха, че дори да се промени формата на съвета, то настоящият трябва да довърши мандата си до края на 2008 г.
Григоров предрече проблеми и около инспектората към ВСС, който бе създаден с четвъртата поправка в конституцията и сега се детайлизира в ЗСВ.
Ненков обясни, че външният контрол за системата ще е здравословен, но инспекторатът ще е нова тежка и скъпа бюрокрация. За парламента щяло да е сериозно предизвикателство да назначи главния инспектор и 10-те инспектори. "Който си обича професията, няма да приеме работа в този инспекторат", мотивира се съдията.
Критиките на прокуратурата пък бяха за правомощията на министъра на правосъдието да управлява имуществото на съдебната власт. Зам. главният прокурор Валери Първанов посочи, че в проекта са заложени икономически противоречия, които трябва да се преработят. Ненков пък смята, че единствено съдебните сгради могат да са в правомощията на министъра.
Първанов намира за неудачни и големите срокове за дисциплинарните производства срещу магистрати. Процедурата за налагане на наказанията започва до 1 година от откриването и до 2 от извършването на нарушението.
"Сигурен съм, че ще се получи сериозна критика от ЕК заради бюджета и имуществото", смята и конституционният съдия Владислав Славов. Ако министърът разрешава всеки разход, можело да се стигне дотам, че "по-симпатичните и послушни" шефове на съдилища да получават повече пари.
УВЕРЕНИЕ
Мая Манолова от "Коалиция за България", която е и член на парламентарната правна комисия, също каза, че няма пречка създаването на постоянен ВСС да бъде решено между първо и второ четене на проекта.