:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 297
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Над 110 000 рушвета дадени в началото на годината

Влизането в Евросъюза понамалило корупцията в администрацията
Само през януари 2007 г. са били осъществени 113 159 корупционни сделки. Това сочат данни от допитване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Те бяха представени на конференция за прозрачността на управлението, организирана от ГЕРБ. Руслан Стефанов от ЦИД обаче обясни, че корупцията е намаляла след влизането в Евросъюза. В средата на м. г. например са били засечени 146 399 корупционни сделки. Стефанов допълни, че времето за най-големи рушвети идва в годините на избори.

Индексът на корупционния натиск е намалял от 3,1 през 2000 г. до 1,4 в началото на тази година. Данните, на базата на които са изработени индексите, са получени чрез допитване в средите на бизнеса.

В началото на годината 26 от всеки 100 души са пострадали от полицейски натиск за рушвет. 30 от 100 са имали същия проблем с лекари, 22 с митничари, а 19 с адвокати.

Бизнесът вижда като най-корумпирани митничарите (67,8%), политиците и лидерите на партии (58,3%), депутатите (57%), кметовете и общинските съветници (53,3%), а също и министрите (52,3%). Най-широко разпространените корупционни практики са финансиране на партии с цел обслужване на частни интереси, използване на връзки за назначаване на роднини и приятели, приемане на подкупи от политици и служители при провеждане на приватизационни търгове и конкурси. Спада оценката за противодействието на корупцията от страна на правителството.

През 1989 г. е имало 438 осъдени за корупция, докато през 2005 г. те са само 93-ма. В началото на 2007 г. корупцията е най-важният обществен проблем и изпреварва дори ниските доходи. 54,9% смятат, че рушветите са най-сериозният въпрос, докато ниските доходи са най-проблемни за 50%. Не така е било през юли 2006 г., когато е правен сондаж на ЦИД. Тогава доходите са изместили подкупността в съотношение 51,1% към 48,6%. Според Стефанов това е потвърждение, че у нас безработицата спада.

---

ОПАСЕНИЯ

Американски компании имат конкретни опасения, че българските институции са ги натискали за рушвети. Това се разбра от думите на американския посланик Джон Байърли пред БНТ. "Аз знам лично от дискусиите си с американските инвеститори, които са тук и които биха искали да разширят дейността си тук, че те имат конкретни опасения за рушвети, за това, че може би дори няколко министерства изискват своя дял от голям проект или от разширяването на един проект. Наистина това е сериозен проблем", заяви дипломатът. Той уточни, че става дума за правителствени институции, за държавни агенции, но не даде повече подробности.
5
2055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
28 Март 2007 02:04
А на мен никой рушветчия НЕ ми е дал и стотинка рушвет, даже?!
Що така, бе , рушветчии- нали, уж, при Демокрацията е Равноправие, а?!
28 Март 2007 06:19
Спомням си една реплика на Евгени Леонтиев, не помня от кой филм беше: А взятка будет?
28 Март 2007 08:54
Интересен е факта, че корупционните сделки се знаят с точност до 1-ца и са значително над 100 000.
Знае се също, че даването и вземането на подкуп(т.е.корупцията) е нарушение на закона, изискващо водене на наказателно дело от ОХ за нарушителите!
При толкова конкретни данни за стотици хиляди случай на корупция, са водени само няколко дела и то за суми около 300 лева, което е една подигтравка с законите на страната!
Явно България се е превърнала в една пълна Анархия и от немай-къде за парлама пред останалият свят, в който закона си е закон и у нас се публикуват закони, но те са, май, само за библиотечна употреба.
28 Март 2007 10:47
Г-н посланника по-добре да обърне внимание на на своите си американски фирми, да не се държат като с аборигени, а да им обясни че в България има закони които трябва да се спазват , а не да мрънкат , все не доразбрали все недоволни , когато не става тяхното, е не сме все още индианци!
28 Март 2007 18:19
Вероятно има статистически справочник, в който всички корупционни сделки се вписват, отчита се сумата и се издава документ или може би по-скоро нещо като грамота. Следва в края на всяка календарна година да се прави рекапитулация и да се излъчва първенеца в надпреварата по няколко критерия:най-много сключени корупционни сделки, най-висока стойност, министър с най-много сделки и др. До такива изводи ме водят посочените с такава точност цифри за броя на корупционните сделки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД