България и Румъния са твърдо решени да изпълнят изискванията на Брюксел в оставащите месеци до следващия доклад и да станат членове на ЕС на 1 януари 2007 г. Това обещаха вчера външните министри на двете страни Ивайло Калфин и Михай Унгуряну, веднага след като стана известен докладът на ЕК. Калфин и Унгуряну обясниха, че са заедно, за да разсеят всички съмнения за конкуренция между София и Букурещ.
"България ще успее да свърши това, което се очаква от нея. МС още миналата седмица набеляза областите, в които трябва да се ускорят усилията", заяви шефът на МВнР.
Докладът ще бъде връчен официално днес на премиера Станишев, а преди това министрите на МВР и правосъдието Румен Петков и Георги Петканов ще направят изявления за критиките.
Вчера главният секретар на МВР ген. Илия Илиев изпревари шефа си и определи критиките на ЕК в областта на борбата с организираната престъпност като пресилени. Генералът обеща до 3 месеца да станат ясни резултатите от проверките на всички фирми на бившите групировки ВИС, СИК и ТИМ.
Шефът на "Гранична полиция" ген. Валери Григоров пък е доволен, че в доклада на ЕК службата му е отличена с 10 позитивни изречения. Най-положителни били оценките по противодействие на корупцията.
Междувременно опозицията от СДС и ДСБ побърза да обяви правителството на Сакскобургготски за виновник за критиките на Еврокомисията. "Ако присъединяването на страната ни към ЕС бъде отложено, кабинетът на НДСВ трябва да понесе цялата отговорност, защото той самият си постави това като приоритет", бе категоричен Иван Костов. От ДСБ ще настояват евродокладът да се обсъди в парламента, а сегашната комисия по евроинтеграция в НС да се замени с нова.
Според лидера на СДС Петър Стоянов освен от кабинета "Сакскобургготски", политическа отговорност трябва да се търси и от архитекта на днешното правителство - президента. Стоянов обясни, че държавният глава нарочно е забавил съставянето на кабинета, за да влезе ДПС на всяка цена в него.
Бившият премиер Симеон Сакскобургготски обаче запази спокойствие и не загуби оптимизма си вчера. Той обясни, че е нормално и логично да има критики, защото трябва да се изпълнят препоръките на Брюксел. "Аз не персонализирам нещата и не ги възприемам като лична критика", допълни царят. Най-рано след 6 месеца можело да се говори за отлагане на членството.
Като гледам първоначалните пулитически реакции и ме обзема едно такова... гадно чуство и присвиване в гърлото. Едни се радват доволно на 10-тина думи, а други започват да се къпят под душа на доклада. А на мен все повече ми се гади, като гледам тази гнусотия, простотия и дебилизъм - примесена с ужaсно-Престъпен цинизъм.
""Ако присъединяването на страната ни към ЕС бъде отложено, кабинетът на НДСВ трябва да понесе цялата отговорност, защото той самият си постави това като приоритет", бе категоричен Иван Костов." Излиза ли от тези думи, че за г-н Костова и неговата компания, че това Не е било приоритет??? (не е въпрост)
.
От ДСБ ще настояват евродокладът да се обсъди в парламента, .." Що ще ми обсъждате сега бе!?, нали ви знаеме... че заблуждавате с "обсъждания" народо (и тоа на Европата) докато ни зачертнат съвсем от списъко. Наместо да свършите работа за 1/90 от заплатите си, и по-важното от това- що ви изискват не само европейските данъкоплатци. .. (то, бива-бива ама това...