:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,402
Активни 415
Страници 6,305
За един ден 1,302,066

ИЗБРАНО ОТ ДОКЛАДА

Съществуването на ефикасна публична администрация и съдебна система, както и борбата срещу корупцията са решаващи за ефективното прилагане на правилата на ЕС... Тази загриженост се отнася особено за досъдебната фаза и за необходимостта да се подобри отчетността на съдебната система в България... Корупцията още е проблем, който засяга доверието към публичната администрация и правосъдието. Затова борбата срещу корупцията трябва да продължи да бъде висш приоритет. Властите не бива да щадят сили за прилагане на антикорупционно законодателство, да разследват и наказват корупцията на високо равнище.



***



Комисията ще отделя специално внимание през идните години на защитата на фондовете на ЕС, за да не бъдат отклонявани чрез измами и корупция, вместо да стигнат до точните си получатели... Значителна слабост има все още във финансовия контрол, който може да засегне способността на страните (България и Румъния) да прилагат финансираните от ЕС програми по правилен и ефективен начин... Ако корупцията остане на същото си равнище, заплашва вътрешния пазар и правилното изпълнение на политиката на ЕС и финансираните от ЕС програми.



***



Развитието бе недостатъчно в много области. Общо погледнато, важно е правилата не само да се възприемат, но също и да се прилагат в практиката.



****

Веднага след одобряването на доклада ЕК ще изпрати предупредителни писма до българските и румънските власти, с които ще привлече вниманието им към главните забелязани недостатъци и ще ги призове да предприемат мерки за отстраняването им. След това ЕК ще започне серия от внимателни прегледи по най-проблемните въпроси, посочени в този доклад. Тези прегледи, извършени от експерти на страните членки и на ЕК... ще трябва да завършат до пролетта на 2006 г. През март/април 2006 г. Комисията ще организира срещи на високо равнище с всяка страна, фокусирани върху главните въпроси. Резултатите от тези срещи и събраната до момента информация ще бъдат включени в мониторинговия доклад, който Комисията възнамерява да представи на Съвета на ЕС и на Европарламента през април/май 2006 г. Въз основа на него тя може да препоръча на Съвета да отложи приемането на една или на двете страни до 1 януари 2008 г... Комисията се надява България и Румъния да предприемат необходимите действия за поправяне дотогава, за да избегнат препоръка за отлагане.



****



Ако ЕК препоръча отлагане... веднага след това ще предложи на Съвета необходимите корекции в Присъединителния договор, и по-специално в институционалните и бюджетните клаузи. Бюджетните корекции ще се извършат при обсъждането на бюджета на ЕС за 2007 г.



***



Неизпълнението и на част от правилата на ЕС след приемането би засегнало не само гражданите и фирмите на въпросната държава, но и на другите страни членки. За целта са предвидени три предпазни клаузи, които позволяват да се приложат от Комисията три години след приемането... Те могат да доведат до временно изключване на новоприетите държави или нейните граждани и фирми от ползите от членството в определени области, за да се защити здравината на вътрешния пазар и да се предотвратят щети за другите... Нарушенията могат също автоматично да доведат до наказания, като например ЕК да не отпусне пари от фондовете на ЕС. Това може да стане, например, ако новоприетата страна не дава необходимите гаранции за правилно изразходване на парите от ЕС.
9
543
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Октомври 2005 23:38
ТИНТИРИ-МИНТИРИ и АЛА-БАЛА по европейски!!!
Така и НЕ се разбира: КАКВО е било договорено между ЕС и България, но НЕ е изпълнено от България?!!
Ако НЕизпълнението се "доказва" с общи фрази, значи, че и договореното е било с общи фрази!? А който е сложил подписа си под общи фрази- да си носи сега Отговороността!!! КАЗАХ!
25 Октомври 2005 23:50
ИЗБРАНО ОТ ДОКЛАДА:
....В Праграф 39 четем:...комунистическото влияние в България е твърде силно и представлява опасност за Европа. Бихме препоръчили на тази страна да се насочи за приемане в съюза Русия-Беларус.....
26 Октомври 2005 08:21
България към съюза Русия - Беларус!
Нищо лошо - те са братя славяни,
там ни е естественото място!
26 Октомври 2005 09:39
Две интересни констатации :
- от край време нашите политици развяват пред нас някакво "знаме" - не гледай сега какво е, а се бори за а) комунизъм; б) влизане в НАТО; с) влизане в ЕС и т.н. Така могат да си ни разигават колкото си искат. Абе някой замисля ли се какво пък толкова ужасно ще се случи акао не влезем през 2007? Ледников период? Суша? А какво толкова хубаво, ако влезем? Ще ни дадат по една капа пари на всеки? Ще ни станат няки части по-дълги и твърди? Същите лайна пак ще си ни управляват, както и преди ЕС!
- всички промени в законодаделството и т. н. се правят не защото това е в интерес на българските граждани, а защото ЕС искал така! А ако той не се сети да иска!?
26 Октомври 2005 11:16
Те го те е.
На те.
ГРЪМНАХА Кюлев
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
26 Октомври 2005 11:19
Ние не сме готови в много отношения , но да не забравяме, че много държави като Германия ne спазват критeриите от Маастрихт и да не забравяме , че корупцията в тези държави(ЕУ 25) е на доста високо ниво и незабележима, а при нас са кокошкарски неща!КАК СЕ ПРОМЕНЯ МАНТАЛИТЕТА НА ХОРАТА?Единствения начин е като ни приемат и опитомят, както е споменато в статiята -с неотпускане на пари от фондове...

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
26 Октомври 2005 11:24
Не бе Мечо,
Ще стане като в Гърция, дето гърците разправят, че като влезли в ЕС станало страшно.
ТРЯБВАЛО ДА ПОЧНАТ ДА РАБОТЯТ
26 Октомври 2005 12:02
Ме4о, ми то това е технологията на управлението бе! По-компетентните държавници си измислят външен и вътрешен враг, ама тези нашите все ни водят нанякъде. Накрая всички го удрят на клептокрация, а НВ в самото начало, щот е умен
26 Октомври 2005 16:28
Тоя доклад нали знаете къде да си го турите
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД