Съществуването на ефикасна публична администрация и съдебна система, както и борбата срещу корупцията са решаващи за ефективното прилагане на правилата на ЕС... Тази загриженост се отнася особено за досъдебната фаза и за необходимостта да се подобри отчетността на съдебната система в България... Корупцията още е проблем, който засяга доверието към публичната администрация и правосъдието. Затова борбата срещу корупцията трябва да продължи да бъде висш приоритет. Властите не бива да щадят сили за прилагане на антикорупционно законодателство, да разследват и наказват корупцията на високо равнище.
***
Комисията ще отделя специално внимание през идните години на защитата на фондовете на ЕС, за да не бъдат отклонявани чрез измами и корупция, вместо да стигнат до точните си получатели... Значителна слабост има все още във финансовия контрол, който може да засегне способността на страните (България и Румъния) да прилагат финансираните от ЕС програми по правилен и ефективен начин... Ако корупцията остане на същото си равнище, заплашва вътрешния пазар и правилното изпълнение на политиката на ЕС и финансираните от ЕС програми.
***
Развитието бе недостатъчно в много области. Общо погледнато, важно е правилата не само да се възприемат, но също и да се прилагат в практиката.
****
Веднага след одобряването на доклада ЕК ще изпрати предупредителни писма до българските и румънските власти, с които ще привлече вниманието им към главните забелязани недостатъци и ще ги призове да предприемат мерки за отстраняването им. След това ЕК ще започне серия от внимателни прегледи по най-проблемните въпроси, посочени в този доклад. Тези прегледи, извършени от експерти на страните членки и на ЕК... ще трябва да завършат до пролетта на 2006 г. През март/април 2006 г. Комисията ще организира срещи на високо равнище с всяка страна, фокусирани върху главните въпроси. Резултатите от тези срещи и събраната до момента информация ще бъдат включени в мониторинговия доклад, който Комисията възнамерява да представи на Съвета на ЕС и на Европарламента през април/май 2006 г. Въз основа на него тя може да препоръча на Съвета да отложи приемането на една или на двете страни до 1 януари 2008 г... Комисията се надява България и Румъния да предприемат необходимите действия за поправяне дотогава, за да избегнат препоръка за отлагане.
****
Ако ЕК препоръча отлагане... веднага след това ще предложи на Съвета необходимите корекции в Присъединителния договор, и по-специално в институционалните и бюджетните клаузи. Бюджетните корекции ще се извършат при обсъждането на бюджета на ЕС за 2007 г.
***
Неизпълнението и на част от правилата на ЕС след приемането би засегнало не само гражданите и фирмите на въпросната държава, но и на другите страни членки. За целта са предвидени три предпазни клаузи, които позволяват да се приложат от Комисията три години след приемането... Те могат да доведат до временно изключване на новоприетите държави или нейните граждани и фирми от ползите от членството в определени области, за да се защити здравината на вътрешния пазар и да се предотвратят щети за другите... Нарушенията могат също автоматично да доведат до наказания, като например ЕК да не отпусне пари от фондовете на ЕС. Това може да стане, например, ако новоприетата страна не дава необходимите гаранции за правилно изразходване на парите от ЕС.
ТИНТИРИ-МИНТИРИ и АЛА-БАЛА по европейски!!!
Така и НЕ се разбира: КАКВО е било договорено между ЕС и България, но НЕ е изпълнено от България?!!
Ако НЕизпълнението се "доказва" с общи фрази, значи, че и договореното е било с общи фрази!? А който е сложил подписа си под общи фрази- да си носи сега Отговороността!!! КАЗАХ!