Правителството е на път да се откаже от един от основните си приоритети - осигуряване на гарантирано и достъпно здравеопазване. Бюджетът за догодина предвижда за здраве да се заделят 4.4% от брутния вътрешен продукт, съобщи здравният министър проф. Радослав Гайдарски. В момента се заделят 4.3% от БВП, или 1.7 млрд. лв. За догодина Гайдарски настояваше за 5%. Според него това е минимумът, за да няма постоянно кризи за лекарства и в болниците.
Нееднократно премиерът Сергей Станишев обявяваше здравеопазването за приоритет не само на БСП, но и на новото правителство.
При 4.4% от БВП реалното увеличение на парите за здраве ще е с около 100 млн. лв. "Това нищо не е. С тях ще запушим някаква дупка, но ще се отпуши на друго място", коментира министърът. Според него реално системата харчи до 4.9% от БВП годишно. До цифрата се стига благодарение на ежегодните дългове и дефицит в здравната каса.
Най-вероятно догодина здравната каса ще финансира цялата болнична помощ. Тя ще разполага с около 800 млн. лв., които според директора на НЗОК Иван Букарев отново няма да са достатъчни.
Малкото пари за здраве са все още само проект, окончателните цифри трябва да са ясни до ден-два, след финалните преговори в правителството и с МВФ. "Не приемам 4.4% от БВП, за такъв бюджет изобщо няма да преговарям. Те този бюджет не го дават на Радослав Гайдарски, а на народа. Ако не дадат на този народ повече пари, за да може да се лекува по-добре и да живее по-добре, могат със спестените пари да купят каквото искат, могат да се качат на луната, да си купят самолети, но когато народът се разболее и измре, няма да има кой да отбраняват!", коментира министърът предстоящите преговори с Министерството на финансите.
За да не се стига до ежегодните кризи, най-добре е да се дадат още малко пари от бюджета и да се увеличи с 2% здравната вноска, смята Гайдарски. "8% осигуровка обаче в момента е невъзможна, ще фалират предприятията, които осигуряват работниците си, хората също ще негодуват", обясни Гайдарски. Според него ще се въведе и задължително доплащане за лечение в болница, но не от 2006 г.
ТЕЧОВЕ
"Над 100 млн. лв. от парите на болниците се пренасочват - вместо за консумативи и лекарства, се дават за ремонти", обяви още Гайдарски. Преди 2 месеца здравното министерство назначи проверка на 15-те най-задлъжнели болници. Резултатите са доста лоши, коментират от МЗ. Никой не може да каже какви суми изтичат от комисиони, т. е. каква част от парите за здравеопазване не се разходват по предназначение, допълни обаче министърът. Тепърва ще се обсъждат мерките, които МЗ ще предприеме.
Заради липсата на пари на пациентите в болниците постоянно се налага да си плащат лекарства и консумативи, а държавата не успява да осигури достатъчно животоспасяващи медикаменти. Точно това прави здравеопазването недостъпно.
МФ отдавна твърди, че за здраве не може да се дадат повече пари, докато системата не се реформира и не се спрат течовете в болниците - от раздут персонал, сграден фонд, съмнителни търгове за лекарства, консумативи и ремонти. Отделно има и съмнения, че МЗ и здравната каса плащат лекарствата на твърде високи цени, което пък лишава болните от повече медикаменти.
Тъжната ирония е, че от управлението на БСП най-много страда точно нейния електорат.
___________________________________
Кой ми затри подписа? Ще протестирам!!!