Повече от година отлежава в парламента законопроектът за ордените и медалите - той бе внесен от царските депутати Явор Милушев и Борислав Цеков на 6 февруари 2002-а. Мина на първо четене, а от 4 месец са готови предложенията на комисията по култура преди второто четене.
Обяснението на мнозинството за тази протяжност е семпло - това не е приоритетен закон. (За разлика от спешните проекти за приватизацията, за медиите и т. н.) Всеобщо известно е обаче, че време за един закон винаги може да се намери, ако има политическа воля. И че неприемането може удобно да се използва във вътрешнопартийни битки и/или в политически ежби.
За ордените и медалите президентът Георги Първанов сега е с вързани ръце. Той може да дава "Мадарски конник" на чужденци и "Орден на розата" на чужденки. За българите е предвиден само "Стара планина", така че държавният глава трябва да дава
еднаква награда на хора с различни заслуги,
или да отказва предложенията. И едното, и другото е удобен повод за атаки. И те бяха подети няколко пъти през миналата година, когато Първанов издаде 87 укази за награждаване и горе-долу толкова оферти задържа. Обвинението е, че при най-високото българско отличие девалвира, макар сегашният президент да обяснява, че не е дал повече ордени, отколкото Петър Стоянов.
Втората причина да се мотае законът е спорът около процедурата по удостояването. Макар конституцията да казва, че държавният глава награждава, и досега, и според заложеното в проекта на мнозинството той не може сам да прави предложения. Предвижда се офертите да идват от правителството, където ги внасят и мотивират министрите, от БАН, от висшите училища, от БЧК, от творчески съюзи, сдружения и други организации с нестопанска цел, както и от инициативни комитети на граждани. Предложенията за награждаване на чужди граждани ще прави министърът на външните работи, а за български военни лица - военният министър.
Заради инициативата на президента сам да предлага кавалери на ордените БСП заплаши, че ще прати закона в Конституционния съд.
Управляващото мнозинство пък
не е единно по въпроса колко и какви да бъдат отличията
Депутатът от НДСВ проф. Петко Ганчев и колегата му от БСП Благовест Сендов настояват да се учреди орден на името на бащата на компютъра Джон Атанасов - за българи и чужденци със заслуги в развитието на технологиите. Макар че комисията по култура отхвърли предложението, проф. Ганчев твърди, че ще го внесе в зала и проучванията му сочели, че доста от жълтите са склонни да го подкрепят.
СДС иска най-високото българско отличие да стане орден "Св. Иван Рилски", който да се дава за изключителни заслуги към държавата. Други депутати смятат, че най-високото отличие трябва да носи името на Васил Левски.
Много са българите, на чието име може да се нарече орден или медал, казва Борислав Цеков, един от вносителите на закона. Според него обаче трябва да има философия за всеки орден, а трябва да се спази и традицията.
Вероятно са прави депутатите, които настояват да има повече ордени и медали - може би поне колкото в царска България. Само че докато те водят спорове, продължаваме да сме ненормална държава, в която за българите има един-единствен орден.
------------------
Предложението на НДСВ за ордените, подредени по старшинство:
1. "Стара планина" с лента и без лента
Ще го получават български граждани за изключителни заслуги към България - президенти, премиери, министри, политици, общественици, културни дейци, стопански ръководители, военни, духовници. С ордена ще се награждават и чужди граждани, които имат изключителни заслуги за развитие на двустранните ни отношения.
2. Орден "Св. св. Кирил и Методий" с 3 степени - огърлие, първа и втора
Ще се удостояват българи и чужденци със значим принос в културата, изкуството, образованието и науката. Отличието е приемник на "Св. св. Равноапостоли Кирил и Методий", учреден от цар Фердинанд по повод провъзгласяването на независимостта на България, и на "Кирил и Методий", утвърден с указ на Народното събрание от 1950 г. Това означава, че ще се възстанови правото на всички кавалери на тези ордени до 1990 г. да ги носят отново.
3. "За гражданска заслуга", "Мадарски конник"
С първия орден ще бъдат награждавани българи и организации с нестопанска цел, които имат големи заслуги за развитие на гражданското общество и демократичните институции, за защита на човешките права и свободи, за отбраната, сигурността и обществения ред.
С "Мадарски конник" се награждават чужденци и българи за развитието на двустранни отношения.
4. "За храброст"
С него ще се награждават военни и граждански лица, проявили героизъм. Орденът има три степени и две категории, които ще се връчват според обществения статус и чина на награждавания.
Медали:
1. "За заслуги"
2. "Български червен кръст"
Отличията в Царство България:
1. Орден "Св.св. Равноапостоли Кирил и Методий"
2. Орден "За храброст"
3. Орден "Св.Александър"
4. Орден "За гражданска заслуга"
5. Орден "За военна заслуга"
6. Медал "За наука и изкуство"
7. Орден "За заслуга"
8. Знак "За 20 години отлична служба"
9. Почетен знак "За насърчение към човеколюбие"
10. Медали "За заслуга", "За човеколюбие" и "За спасяване на погибающи"
|
|