Без възражения в съвета за тристранно сътрудничество беше приет вчера текст, който ще принуди работниците, чиито работодатели са длъжници на НОИ, да си плащат, за да получат обезщетение при болест или майчинство. С промени в наредбата за осигуровките върху различните плащания ще бъде записано, че пари при болест и майчинство могат да се изплащат от пенсионното и на хора, на които не са внасяни осигуровки върху заплатата. За тях обаче задължително трябва да бъде платена осигуровката за пенсия от 29% върху обезщетението.
Тази вноска е само за сметка на работодателя, но се предполага, че след като той не е плащал на работника осигуровки върху заплатата, едва ли ще плати и върху обезщетението. Освен това трудещите се по закон не могат да внасят в НОИ пари, които са за сметка на шефовете. При това положение те или ще трябва да се откажат от обезщетението си, или да се споразумеят с работодателя да му дадат нужните пари, а той да им ги преведе на НОИ, коментираха експерти.
Първоначално синдикатите имаха намерение да атакуват тази разпоредба, но впоследствие се отказаха. Те решиха да впрегнат усилията си на тристранката, за да убедят управляващите да махнат осигуровките върху ваучерите за храна. Социалната министърка Христина Христова им е обещала да внесе предложение за това след юни.
В момента сумите за ваучери са освободени от данък печалба, но се облагат с осигуровки и ДОД. Вече има 6 одобрени фирми, които ще предлагат ваучерно хранене, но според синдикатите и работодателите системата няма да заработи заради вноските и данъка.
При това положение те или ще трябва да се откажат от обезщетението си, или да се споразумеят с работодателя да му дадат нужните пари, а той да им ги преведе на НОИ, коментираха експерти.
Те пък синдикатите само за болничнити ли са дали заден. Чии права защитават, май на работодателите. Да вземат да се саморазпуснат и без това нищо не вършат, освен да се облагодетелстват.