Изваждането на пожарната от МВР и вкарването й в Министерството на държавната политика при бедствия и аварии може да блокира разглеждането на новия закон за вътрешното ведомство.
Проектът бе вкаран в парламента от правителството в края на септември и спешно бе приет на първо четене на 6 октомври. Според изискванията на ЕС той предвижда девоенизиране на цялата система, вкарването на НСБОП, жандармерията и гранична полиция в една мегаструктура "Национална полиция", нова кариерна политика във ведомството и специален текст за дознателите.
Преди МС да реши, че пожарната ще е в структурата на новото министерство на бедствията, законът предвиждаше пожарната да остане в МВР като национална служба в "Пожарна безопасност и защита на населението". Предвиждаше се и разширяване на нейните правомощия.
Чисто технологично излизането на пожарната не може да стане по-рано от средата на следващата година. В същото време обаче то трябва да бъде заложено в бюджета за 2006 г., който пък влиза в сила от 1 януари.
"Винаги съм твърдял, че държавата трябва да има единна и силна структура, която да може да реагира ефективно, така че напълно подкрепям обединяването на Гражданска защита и пожарната. Това ще е от полза за населението, защото не може една и съща задача да се осъществява от няколко служби без координация и взаимодействие", коментира пред "Сега" шефът на Държавна агенция "Гражданска защита" Никола Николов.
Ген. Кирил Войнов, който категорично се изказваше срещу изваждането на пожарната от МВР, вчера продължаваше да не вдига мобилния си телефон.
|
|