От следващата учебна година информационните технологии ще бъдат въведени като задължителен предмет за всички първокласници и петокласници. Предметът ще навлезе поетапно във всички останали класове на началните и прогимназиалните училища. Това обяви зам.-министърът на образованието Екатерина Виткова пред Икономическия форум за Югоизточна Европа.
В момента информационните технологии не са включени изобщо в програмите за 1-8 клас. Позволено е някакви подобни занимания да има в рамките на задължителната подготовка по другите предмети или като СИП. В гимназиите за двата предмета (без профилираните паралелки) са заделени едва 144 часа - 72 часа за информатика в 9-и клас и по 36 часа за информационни технологии - в 9-и и 10-и клас. В 11-и и 12-и клас не се предвижда такова обучение, освен ако не се предлага от училището като профил. В същото време в страните-членки на ОИСР за информационни технологии в 5-8 клас се заделят 8% от учебното време.
Промяната ще влезе в сила още от следващата учебна година, категорично заяви Виткова. Не е ясно обаче как може да се реализира това, защото МОН е пропуснало сроковете да обяви конкурс за изготвяне на учебници. Не е ясно и кои учители ще имат право да преподават предмета, както и с колко часа седмично ще се изучава той.
Ще бъде сериозно променена и учебната програма по информатика и информационни технологии в гимназиалния курс. "Тези програми са остарели и вместо интерес предизвикват отегчение", коментира Виткова. От думите й се разбра, че част от програмните езици като Паскал могат да отпаднат.
Е-ПРАВИТЕЛСТВО
След като заплаши, че ще бойкотира бюджета, защото не му бяха отпуснати никакви средства, министърът на държавната администрация Николай Василев най-сетне успя да се пребори за 15 млн. лв. Парите ще бъдат изцяло използвани за развитие на електронното правителство. Василев искаше около 30 млн. лв., с които масово да компютризира държавната администрация. От началото на проекта "Електронна България" през 2002 г. досега са открити 1000 телецентъра в цялата страна и са инвестирани около 40 хил. компютъра, отчете той. Всяко училище у нас вече имало компютърна техника и минимум една зала с високо технологични машини. Целта била до 2006 г. и най-малките селища да имат широколентов достъп до високите технологии.
|
|