Правителство, синдикати и работодатели да препоръчват процент, който да ориентира частниците с колко да покачват заплатите на служителите си. Тази идея обмислят социалните партньори, съобщи пред "Сега" зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян.
Препоръчителният ръст ще зависи от инфлацията, производителността на труда, данъчните и осигурителните промени. Конкретният размер обаче ще се регламентира в браншовите и колективните трудови договори и ще зависи от специфичните условия на сектора, обясни Тебеян. Обсъждането ще става на национално равнище и няма пречка да започне още от 2006 г., смята той.
От БСК обаче са категорични, че този ориентир за покачване на заплатите не може да е задължителен или да е записан в закон. "Абсурд е да се налага такова задължение при частна собственост", категоричен е Тебеян. КНСБ пък отдавна настоява да има минимален регулатор за заплатите в частния сектор и това да е записано в Кодекса на труда. Така всяка година ще има задължителен минимален процент на покачване на заплатите в частния сектор, обясни зам.-шефът на КНСБ Пламен Димитров.
КНСБ предупреди вчера, че не подкрепя бюджет 2006 и може да стигне до протести. Според профсъюза догодина реалният ръст на пенсиите ще е 0,15%. Разчетите са направени при заложено увеличение на пенсиите с 5%. Синдикатът недоумява и от записаното в проектобюджета номинално нарастване на бюджетните заплати от 9,5%, като същевременно е предвиден ръст от 1 юли само с 6%. Ако няма корекции, през 2006 г. реалният спад на бюджетните заплати ще с 0,95%, твърдят от КНСБ.
Правителство, синдикати и работодатели да препоръчват процент, който да ориентира частниците с колко да покачват заплатите на служителите си.
Трябва да има и безплатно приложение: График на правителството за увеличение на цените. Ориентировъчен.