Държавният резерв, който през последните месеци се превърна в ябълка на раздора между трите партии в коалицията, ще се оглави от човек, посочен от ДПС, съобщиха отлично запознати. Агенцията също се надзирава от ДПС - от вицепремиера и министър на бедствията Емел Етем.
Обсъждат се две имена за титулярен шеф на резерва, научи "Сега". Единият вариант бил зам.-министърът на бедствията от квотата на ДПС Делян Пеевски. Той бе особено активен около уволнението на бившите шефове на агенцията ген. Димитър Димитров и Георги Богданов. Богданов дори обяви пред медиите, че Пеевски се разпореждал в агенцията като шеф.
"Няма такова нещо, аз съм зам.-министър и ще остана на този пост", каза пред "Сега" Пеевски вчера. Синът на бившата шефка на тотото Ирена Кръстева още на младини направи шеметна кариера - 21-годишен вече бе парламентарен секретар на транспортното министерство. През 2001 г. той застана начело и на борда на директорите на пристанището във Варна. А преди да стане зам.-министър, около него избухна скандал заради назначението му за следовател "по изключение" от ВСС без 2-годишния юридически стаж, който изисква съдебният закон.
Другото обсъждано име за резерва е на Владимир Туркански. От 10 години работи в междуведомствения съвет по ВПК и мобилизационната готовност на страната към МС и отговаря за резерва. Той също твърди, че не е чул за обсъждане на кандидатурата му. А ако има такова нещо, тепърва ще мисли.
Илиян Алипиев, който в момента е временен шеф на резерва, а по-рано бе уволнен от Димитър Димитров, не е оправдал доверието на ДПС и няма да получи титулярното място, твърдят източници от парламента. Той бе назначен за и.д. шеф от премиера в края на юли, но не е известно дали е получил сертификат за достъп до класифицирана информация.
На практика резервът е оставен на автопилот почти два месеца, след като МС уволни шефа му Димитър Димитров на 22 юни. Обвинението към него бе за нарушаване на финансовата дисциплина и за сключени договори за 120 млн. лв. при годишен бюджет от 42 млн. лв.
Междувременно бе назначена група от МФ и министерството на Емел Етем, която да инспектира държавния резерв и да подготви доклад за състоянието му. Докладът бе внесен на оперативно заседание на кабинета, но съдържанието му и до днес е засекретено за медиите. Етем го връчи на главния прокурор Борис Велчев, но отказа да съобщи дали в него са посочени драстични нарушения в държавния резерв по времето, когато го управляваше Димитров. Тя очакваше прокуратурата да й предостави справка за движението на всички преписки за резерва до петък, но обвинителите още не могат да се справят с огромния брой материали.
Очаква се в най-скоро време Етем да внесе предложения за промени в закона за държавния резерв и военновременните запаси, за да се освободи резервът от ненужни материали. Пред депутатите пък Етем призна, че още не сме попълнили задължителните запаси с горива според договора ни с ЕС, а тези, които сме отчели, са на базата на договора от 14 декември миналата година. Точно заради този договор Димитров е освободен. Етем призна, че спешно трябва да се намерят 120 млн. лв., които не достигат, но хвърли вината за това към колегата си Румен Овчаров.
онзи ден затова се абихме по форума с колегите да пишем, че Етемката тъкмо заради това уволни и генерала. и яйцето пръкна пиленце, ама май запъртък ще да излезе отново и ще мирише, та..
ВЪН ДПС ОТ ИКОНОМИКАТА И ПОЛИТИКАТА НА БЪЛГАРИЯ!!