От следващата година майките ще получават 90% от заплатата си в продължение на 315 дни, т.е. 9 месеца след раждането на детето и 45 дни преди това. Това решиха депутатите с приемането на второ четене на Кодекса за социално осигуряване. От това право ще се възползват и неосигурените за трудова злополука, професионална болест и безработица. От 10 месеца до навършване на 2-годишна възраст на детето майката ще има право на минимално обезщетение, определено от държавата. Вероятно догодина то ще е 170 лв.
Досега родилките получаваха 90% от заплатата си общо 135 дни. Шефът на парламентарната социална комисия Хасан Адемов коментира, че срокът от 9 месеца е сравнително дълъг за стандартите на Евросъюза.
Майките вече ще могат да ползват услугите на детегледачка в рамките на програмата "Подкрепа на майчинството". Помощничката ще се грижи за детето до навършване на 2 години, а държавата ще й плаща минимална заплата и ще поеме всички осигуровки. Адемов обясни, че за целта ще бъдат необходими 31 млн. лв. от държавния бюджет за 2007 г. Депутатът от ДПС уточни, че използването на услугите на детегледачки не е задължително. Това е само допълнително облекчение за онези майки, които искат да се върнат по-скоро на работа и да повишат професионалната си квалификация.
а не може ли в текста на закона да се добави "с изключение на мангалите"?