Повечето кандидат-студенти все още разчитат на частните уроци и наизустяването на готови теми, за да се подготвят за изпитите, установи изследване на Центъра за социологически изследвания на СУ. 49% от анкетираните са ходили на частни уроци, 25% са използвали готови теми. 1/5 са се доверили на курсовете на университета, а малък процент са се възползвали от помощта на роднини и приятели.
69% от кандидат-студентите смятат да се издържат, като работят. На стипендия от университета ще разчитат само 16.8%, а едва 1.6% се замислят за студентски кредит.
Тази година интересът към новите специалности на вуза като минало и съвремие на Югоизточна Европа, софтуерно инженерство, и екохимия е изключително голям и тези специалности се нареждат сред най-желаните, отбеляза Георги Гешев, началник "Учебен отдел".
След първо класиране в СУ са приети 4589 студенти редовно и 785 задочно обучение. Държавният прием предвижда съответно 4190 и 785 места. Увеличената бройка е заради приетите кандидати на последно място с еднакъв бал.
В Историческия факултет още в първия ден от записването местата вече били наполовина заети. Очаква се до 10 август някои от по-желаните специалности като журналистика, връзки с обществеността, право, публична администрация и стопанско управление да са напълно заети. Същото се отнася и за Факултета по математика и информатика, където е специалността с най-висок бал - софтуерно инженерство.
|
|