Политолози и социолози прогнозират бурна политическа есен през тази година поради растящото социално недоволство. Опозицията се заканва да организира общ фронт срещу финансовия министър, като канализира протестите на лекари, миньори, полицаи и други социални групи. Синдикалистите също се готвят за отпор срещу рестриктивните намерения на финансовото министерство. Очаква се есента да бъде динамична и заредена с напрежение в съдебните зали покрай делата за хидрохонорарите на Доган, подозрителните сделки на бивши министри на Станишев и разни други дела с кодови наименования като "октоподи", "нагли", "килъри" и т.н.
Софийската кметица обещава напрегната автомобилна есен със задръствания заради строежа на метрото. Изобщо есента е сезон, през който се берат всякакви плодове - политически и земеделски. И ако едните изглеждат нерадостни и потискащи, другите могат отчасти да компенсират това със своята подкупваща свежест и прелестен вкус.
Без съмнение четирите ясно изразени годишни времена са едно от големите кулинарни предимства в географията на България. На трапезата сезоните внасят не просто разнообразие, а нещо много по-съществено - те внасят цялостно усещане за живот, усещане за ритъм и предвидимост на малките житейски радости, особено на онези, които се раждат край печката. Тайната на човешкото щастие, както твърдят някои психолози, била нещо просто и лесно за обясняване. Щастието зависи не толкова от броя и мащаба на радостните мигове, а много повече от ритмичното повтаряне на очаквани приятни събития. Есента край готварската печка е щедро заредена с такива събития. У нас тя пристига с карфиола, червените чушки, гроздето, ябълките, дюлите, крушите, тиквите, кестените и куп още дарове от природата, които лятното слънце е заредило със сладост и ярки възторжени цветове. Ако морето е дало и риба, пресният лефер, паламудът и чернокопът могат да направят щастието пълно. Заради гордо изпъчения карфиол, свежозелените броколи и лъскавите червени ябълки на сергиите човек може поне за малко да забрави за световната финансова криза или за цените на парното, които, макар и непроменени, се очаква да бъдат с двайсетина процента по-високи. Нека парламентът си размишлява за здравната и пенсионната реформа. Тавата с печени пълнени чушки, леко загорели и лъщящи от мазнина, от които ловко докосване с вилица съблича тънката люспа като шлифер, внушава усещането, че в живота все пак има ценности, които остават неподвластни на политическия волунтаризъм. Нека съдиите умуват дали в хидрохонорарите на Доган има конфликт на интереси. В печената кокошка с хрян няма нищо конфликтно. Заради уханието на крехкия телешки джолан, изпечен в гърне със зеленчуци, човек може поне за малко да забрави за полукриминалния дъх на заменките, които земеделското министерство и прокуратурата обещават да разследват. Красивият овал на жълтата есенна тиква леко облекчава тревогата от растящия осигурителен стаж, а грижливо напълнена с месо и зеленчуци и изпечена до златисто, тя излиза от фурната сред апетитна пара и с драматична тържественост сякаш не е тиква, а приказна каляска. Печените ябълки и дюли с мед и орехи придават особено очарование на студените ноемврийски вечери. В това иначе просто ястие е стаено някакво необяснимо усещане за домашен уют. Току-що извадени от фурната, благоуханни и топли, те изглеждат целомъдрени и смирени като покаял се грешник. Топлината на кухненската печка лесно разсейва есенната меланхолия, породена от падащите листа в студените мъгливи утрини, а апетитните аромати на нещо печено карат човек да забрави, че животът по принцип не е справедлив, но като известна компенсация може поне да бъде вкусен. Затова през есента край готварската печка, независимо от хладните политически ветрове, винаги е пролет.
Кокошка с хрян.
Продукти: 1 кокошка, 1 връзка корени за супа, 1 малък корен хрян, 2 с.л. брашно, 2 с.л. краве масло, 2-3 с.л. сметана, магданоз, черен пипер, сол.
Кокошката се сварява в подсолена вода заедно с корените за супа. Брашното се запържва леко в маслото, но без да потъмнява, след което се разрежда с малко бульон. Когато сосът започне да се сгъстява, се настъргва хрянът и се прибавя сметаната. Сварената кокошка се нарязва на парчета и се подрежда в подходящ съд. Залива се със соса и се поръсва с черен пипер и ситно нарязан магданоз. Поднася се със зеленчуци, задушени в масло.
Свинско с бира по тиролски
Продукти: 600 г крехко свинско месо (плешка), 300 мл тъмна бира, 1 глава червен лук, 2 с.л. галета, 50 мл олио, 2 скилидки чесън, сол, черен и червен пипер.
Мазнината се загрява в тиган и в нея се запържва предварително нарязаният на кубчета кромид лук. Прибавя се малко от бирата и предварително нарязаното месо, докато се задуши и омекне. След това се добавя галетата, ситно нарязаният чесън, останалата бира и подправките. Съдът се покрива с капак и се оставя на слаб огън да ври около 20 минути. Подходяща гарнитура са варени картофи.
Пълнена целина на фурна
Продукти: 4 глави целина, 2 твърдо сварени яйца, 1 с.л. ситно нарязан магданоз, 2 с.л. олио, сол, черен пипер, 1 ч.ч. кисела сметана, 1 глава кромид лук, 1 домат, 2 с.л. настърган кашкавал.
Главите целина се обелват, измиват се и леко се сваряват в подсолена вода. След това се режат на половинки, които се издълбават. Лукът се нарязва на дребно и се запържва в сгорещеното олио, докато стане прозрачен. След като изстине, се прибавят твърдо сварените жълтъци и се разбиват на пяна. Белтъците се нарязват на ситно и се прибавят към сместа, след което се подправя със сол, черен пипер и магданоз. Плънката се поставя в издълбаните глави целина и се редят в намаслена тавичка. Поръсват се с кашкавал, поливат се със сметана и се запичат в умерена фурна до златисто. Преди сервирането се гарнират с резенчета домат.
Джолан в гърне
Продукти: 1 телешки джолан (или 2-3 свински), 2 глави кромид лук, 3-4 моркова, 1 ч.ч. вино, 1 дафинов лист, 10-15 зърна черен пипер, сол.
Джоланът се насича на парчета и се поставя в гърнето заедно със зеленчуците, нарязани на едро и подправките. Посолява се, залива се с вода, така че да покрие месото, и се похлупва плътно с капак, който се замазва с тесто. Пече се в умерена фурна около четири часа.
Печено пиле с кестени
Продукти: 1 пиле с вътрешности, 20 кестена, 2 жълтъка, 2 с.л. масло, черен пипер, сол, 1 ч.ч. бяло вино.
Кестените се цепват леко с нож и се варят двайсетина минути. След като изстинат, се обелват, връщат се в тенджерата с малко вода, сол и масло и се доваряват на слаб огън. Добавят се предварително сварените и нарязани вътрешности на пилето с малко сол, плънката се вари още няколко минути и се снема от огъня. Добавят се двата разбити жълтъка и се разбърква. Почистеното, измито и посолено отвътре пиле се намазва отвсякъде с масло, пълни се с плънката и се зашива. Пече се на умерена фурна в тавичка с чаша бяло вино, чаша вода и останалото масло, като от време на време се полива със соса.
Печени дюли
Продукти: 5 дюли, 100 г захар, щипка индийско орехче, щипка канела.
Нарязват се четири дюли на резени и се почистват от семките. Веднага се овалват в захар, нареждат се в тавичка и се поръсват с подправките. Семките, заедно с нарязаната пета дюля, чаша вода и останалата захар се варят около пет минути. Течността се прецежда и с нея се заливат дюлите в тавичката. Пекат се в умерена фурна, докато омекнат.
Страницата подготви Ясен Бориславов
|
|