На 11 септември пещера Лепеница край Велинград беше отворена за посетители, след като 50 години е била недостъпна за туристите. Пещерата е затворена за посещения през 1960 г.
Лепеница е разположена в Западните Родопи, в подножието на връх Сюткя и територията около входа на пещерата е покрита с горски площи. Отстои на около 10 kм югоизточно от гр.Ракитово. Входът на пещерата е висок само един метър, профилът е силно наклонен.
Лепеница е дълга 1 525 м и е на три етажа. Долният е с дължина 273 м и през него тече река Лепеница. Скоростта на водата е 1600 м в час. На втория етаж има четири езера в дъждовно време, а при сухо остават две. Третият етаж е сух. На около 500 м навътре Лепеница е девствена. До там много от скалните образования са изпочупени, стените са опушени. Наблюдават се множество сталактити и сталагмити.
Преди 1925 г. Лепеница не е посещавана. Първи снимки и картиране прави минният инженер Павел Петров. По-късно Лепеница е проучена и картирана от проф. Петър Трантеев. Той пише: "Пещерата почти няма разклонения и затова пред погледа на посетителя като на филмова лента се редят великолепни цветни образувания, преплетени в невъобразимо разнообразие. Човешкият речник е беден, за да се измислят имена на чудните купчини от образования, които се оглеждат във водата."
Спелеолозите разкриват няколко зали, част от които са кръстени с интересни имена като "Концертната зала", "Арманите" и "Срутището". В първата подът е покрит с едри люспи, които приличат на мидени черупки. При осветяването пречупват светлината в най-различни цветове. Откриват зала на кратерите, зала на бисерите, голям и малък храм. Спелеолозите намират седем бисера - едни от най-редките природни образования, които са в Природонаучния музей в София. След като разглеждат всичко, те зазиждат отвора, за да не се похаби неоценимото богатство. Кратерите се срещат единствено в тази пещера в България.
От пещерата са проучени и картирани 1356 м. В нея обитават 20 вида пещерни животни, сред тях - осем вида прилепи. Според Петър Берон в Лепеница има четири вида животинки, които не се срещат никъде другаде по света..
Това, което привлича туристите, е, че Лепеница е запазена в абсолютно естествен вид, в нея няма промени, няма осветление и спомагателни съоръжения - пещерата е дива. В по-трудните участъци се лази, затова наличието на екипировка и водач е задължително.
|
|