Амстердам се бори с проблем, за който повечето градове могат само да мечтаят: в него има прекалено много велосипеди. Колоезденето е толкова популярно в най-големия холандски град, че в центъра вече няма място за паркиране. Ежедневното наводнение от жители на две колела запълва града с повече велосипеди, отколкото той може да приюти. Властите взеха драстично и визионерско решение на проблема - колелата ще се паркират под вода. И на вода също.
Наскоро градът обяви плана си да изкопае гараж за 7000 велосипеда под бившия залив Ей - който сега е езеро, благодарение на създаването на бариерата Афслайдак. Тя сега е водната граница на Амстердам. Езерото създава вид ров около Централната гара на града - главния пътнически център и мястото, където е възможно подводната велосипедна катакомба да се свърже директно с линиите на метрото. Освен че планира да създаде около 21 500 паркоместа близо до станцията, Амстердам обмисля и два нови острова с място за 2000 велосипеда на всеки от тях. Добавете това към 2500 места, които вече съществуват, и практически имате най-големия паркинг за колела в света.
Може би това изглежда като непропорционално грамаден инфраструктурен ремонт само заради няколко велосипеда, но
статистиките на Амстердам са феноменални
57% от жителите на града използват колелата си ежедневно, като 43% от тях отиват до и се връщат от работа с тях. Фактът, че градът е на равен терен, също помага, както и компактните и удобните велопътеки, които правят карането безопасно. Често централните канали в града изобщо е невъзможно да бъдат разширени така, че да бъдат ползвани и от автомобили.
Проблемът е какво да се прави с колелата, когато пристигнат в центъра. Вътрешната част на Амстердам е сериозно застроена, повечето улици са много тесни, а велосипедите са вързани на случаен принцип тук и там. Това се превръща в огромно притеснение. Градът е дотолкова залян с грешно паркирани колела, че през 2013 г. местните власти премахнаха рекордните 73 000 велосипеда от улиците. Тази процедура е и скъпа - услугата "велосипеден паяк" струва на общината между 50 и 70 евро на брой, а собствениците плащат 10-12 евро, за да ги освободят от наказателния паркинг. Властите, разбира се, биха могли да увеличат глобата. Но Амстердам освен всичко друго е и страхотно място за купуване на евтини велосипеди втора употреба - и вероятно много от нарушителите ще предпочетат просто да си купят ново колело, вместо да плащат глобите.
В крайна сметка да се предложат повече паркови места е по-добрата и със сигурност по-евтината възможност. Но къде точно да се построят те? Центърът на Амстердам не само е пълен, но благодарение на влажната почва е предизвикателство за строежа на подземия. Скорошните планове включваха идеи за временно източване на каналите, за да се построят паркинги в глината под тях. В тясно влажно пространство като Амстердам строежът под и на вода често са най-добрите решения. Това поставя проекта за Централната гара в контекст. Той би трябвало да е доста впечатляващ, след като веднъж бъде завършен. В рамките на 15 години тази сграда ще се разпростре и нагоре, и под земята с толкова много окачени на нея велосипеди, че в крайна сметка ще заприлича на огромен игленик.
|
|