Изследване на американски учени за влиянието на замърсения въздух върху здравето на децата показа, че то забавя растежа на белите дробове при подрастващите, съобщи Ройтерс.
Специалисти от Университета в Южна Калифорния изследвали 1759 деца в продължение на 8 години. Проучването започнало, когато децата били на 10 години, тоест малко преди последния етап на развитие на белите им дробове, и приключило, когато те навършили 18 години.
Учените установили, че при 7,9% от 18-годишните младежи, живеещи в най-замърсени райони, функционалните възможности на белите дробове били с 20% по-малки от нормалното. Поражения на белите дробове имали и тийнейджъри, които никога не са пушили или не са имали астма.
Според лекарите изследването показва, че замърсяването на въздуха има хроничен ефект. За нещастие това е нещо, което човек не може да избегне, тъй като е изложен постоянно на външните влияния. С годините ниският капацитет на белите дробове, наблюдаван при младежите, може да причини проблеми с дишането при настинки или инфекции, а възстановяването от тези заболявания ще е по-дълъг и труден порцес.
Тъй като при възрастните капацитетът на белите дробове намалява с 1% всяка година, като този процес започва в края на 20-те години, при тийнейджърите с недоразвити дробове рисковете от сериозни болести нарастват още повече. Когато станат на 50 години, те ще бъдат по-предразположени към дихателни или сърдечни заболявания, твърдят учените.
|
|