:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,676
Активни 492
Страници 7,241
За един ден 1,302,066
КАЛЕЙДОСКОП

Българин произвежда висящи палатки

Идеята е заимствана от "Междузвездни войни"
Снимки: Тентсайл
Палатките се опъват на височина 120-150 см, като за целта е достатъчно да има три опорни точки, в случая стъбла на дървета, за които да се вържат.
През 1983 г. шестгодишният тогава Алекс Шърли-Смит видял по новините на Би Би Си материал за унищожаването на Амазонската джунгла. Само няколко седмица по-късно баба му го завела да гледа "Завръщането на джедаите" от "Междузвездни войни". Горският град на иуоките - измислената раса от малки двуноги, подобни на мечета същества, го впечатлил най-много. Някъде по това време в главата му влязла идеята, че горският свят на Земята може да оцелее само ако дърветата станат по-важни за хората.

Години по-късно Алекс учил за архитект с една-единствена цел - да реализира идеята си за къщи по дърветата. А през 2011 г. му хрумнала окачващата се палатка. Приличащото на паяк творение, което има три точки за закрепване (минимумът за образуване на плоскост) нарекъл "Тентсайл". След това започнал процеса по доусъвършенстване на висящата палатка.

През пролетта на 2012-а от телевизията се заинтересували и направили репортаж за Алекс Шърли-Смит и неговото творение. И това предизвикало бум - само през следващия ден сайтът му за "Тентсайл" отчел повече от 40 000 посещения. Месец по-късно англичанинът обединил усилия с българина Кърк Кирчев. Завършил художествената гимназия в София, Кирчев е учил след това дизайн и изкуства в Лондон. Именно той препроектира идеята на Алекс и прави палатката по-опростена, по-лека и най-важното - по-евтина, насочена към масовия потребител. Тя става водещият модел на "Тентсайл" - "Стингрей".

През март 2013-а, след година правене на прототипи, тестване и 14 провалени опита, Алекс и Кърк представят официално усъвършенствания "Стингрей". Това е палатка, осигуряваща комфорт за много обитатели в почти всякаква среда, но най-вече в горите. И става първата в света портативна къща за дървета.

Англичанинът и българинът продават първата "Стингрей" и с парите изработват други две. Продават и тях и продължават по същата схема. Всъщност Алекс и Кърк за първи път заделят пари за себе си в края на септември - по 1000 лири за всекиго след 18-те месеца работа във всяка свободна минута. Но когато през октомври успяват да продадат цели три палатки, всеки напуска своята дотогавашна работа и "Тентсайл" става единственият им източник на доходи.

Постепенно бизнесът им потръгва, палатките стават все по-популярни в света. Нарастват и приходите. След 9 месеца Алекс и Кърк влагат всичко, изкарано през този период, в нова фабрика, шевни машини и платове. Проектират и нови модели.

Сега двамата съдружници продават по повече от 150 палатки месечно, а идеята им става все по-популярна. Защото палатките "Тентсайл" предлагат удобството на хамак в почти всякакви условия. При това няма никакво значение дали земята е мокра, кална, камениста или под наклон. Предлагат прекрасна защита срещу комари и други досадни насекоми, а тъй като се опъват на височина на 1.2 до 1.5 метра, правят обитателите недосегаеми за змии и доста от нощните хищници. Палатките се продават на цена между 495 и 675 долара.
 Кърк Кирчев доразработва идеята на Алекс Шърли-Смит и прави палатките по-опростени, по-леки и по-евтини.
 -------
 ---------
203
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД